راهنمای خرید و انتخاب پوشک‌ بچه: سایز و انواع پوشک نوزاد

راهنمای خرید و انتخاب پوشک‌ بچه: سایز و انواع پوشک نوزاد

استراحت و خواب نوزاد یکی از دلایل اصلی در رشد و سلامت کودکان است که کیفیت پوشک نقش مهمی در این زمینه‌ دارد. کودک شما با به تن داشتن یک پوشک خوب و راحت که او را آزار نمی‌دهد و این ویژگی را دارد که با قدرت جذب بالا، باعث جدا شدن ادرار و مدفوع از بدن و فرو رفتن آن در پوشک شود، می‌تواند خوب و راحت بخوابد و حتی کمتر گریه کند. در این مطلب می‌توانید با ویژگی‌های لازم و مناسب پوشک بچه برای کودکتان هنگام خرید و بعد از آن آشنا شوید.

چه پوشکی برای نوزادتان بخرید؟

برای خرید پوشک مناسب‌تر برای نوزادتان بهتر است از قبل چند مدل بخرید و آنها را بعد از تولدش امتحان کنید تا بهترین و مناسب‌ترین پوشک را پیدا کنید. برای این خریدها لازم است ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید:

جنس پوشک

جنس لایهٔ رویی پوشک بچه بهتر است از کتان باشد. پوشک‌هایی که لایهٔ رویی آنها پلاستیک است، امکان تبادل هوا با بیرون را ندارد و بنابراین پای کودک خیلی زود دچار ادرار سوختگی می‌شود.

قدرت جذب پوشک

پوشکی که قدرت جذب خوبی ندارد، ادرار و مدفوع را پس می‌دهد. بهتر است پوشک‌هایی بخرید که داخل و بیرونش لایهٔ جاذب رطوبت دارد.

ارتفاع و بلندی پوشک

مدفوع کودکان شیرخوار، به خصوص نوزادانی که تغذیهٔ انحصاری با شیر مادر دارند، اغلب آبکی است و امکان نشت به بیرون از پوشک را دارد، پس بهتر است پوشکی با یک پشتی بلند انتخاب کنید.

ظرافت پوشک

یک پوشک بزرگ و پهن ممکن است کودک را آزار دهد یا باعث مشکلاتی در پای کودک شود. پوشک‌ باید قطر کمی داشته باشد و فاصله‌ای بیشتر از چهار انگشت نیز بین دو پای کودک ایجاد نکند.

سایز پوشک

نوزادان و کودکان شیرخوار سایزهای متفاوتی دارند و هر کدام به یک سایز پوشک نیازمندند. سایز پوشک معمولاً بر اساس وزن کودک شما مشخص می‌شود. برای تشخیص گشادی یا تنگی پوشک بهتر است انگشتان خود را دور کمر و ران‌های کودکتان بچرخانید تا ببینید پوشک گشاد یا خیلی تنگ نباشد. با بزرگ شدن کودکتان سایز پوشک او نیز تغییر می‌کند.

قیمت پوشک

کودک شما به ویژه در روزهای اول تولدش به تعداد زیادی پوشک نیاز دارد، پس بهتر است قیمت پوشک‌های مختلف را بدانید.

پوشک بچه

ویژگی‌های مهم برای انتخاب یک پوشک خوب چیست؟

ویژگی اصلی یک پوشک بچهٔ خوب، داشتن لایه‌هایی است که مدفوع و ادرار به لایه‌های زیری آن ببرد تا از پوست کودک دور شود و با بدن کودک تماس زیادی پیدا نکند تا قابلیت خشک نگه داشتن بهتر را داشته باشد. همچنین دارای انعطاف‌‌پذیری خوب و هماهنگی با شکل بدن نوزادتان باشد. همچنین با داشتن نوارهای جانبی کشی، کودک بتواند احساس راحتی داشته باشد و پاهایش را تکان بدهد. با کمی تحقیق و جست‌وجو می‌توانید به زودی یک پوشک مناسب برای کودک خود پیدا کنید. بد نیست اگر به نکات زیر هنگام امتحان کردن و مقایسهٔ پوشک‌های مختلف با هم توجه کنید:

 • روی لایهٔ بیرونی پوشک سوراخ‌های ریزی باشد تا هوا از آنها ردوبدل شود.
 • نوارهای کشی برای حرکات پای کودک داشته باشد.
 • داخل پوشک نرم و پنبه‌ای باشد.
 • جنس بیرون آن پلاستیکی نباشد.
 • چسب‌های آن راحت کنده نشود.
 • حاوی لوسین و ضدحساسیت باشد.
 • بدون عطر و بو باشد.
 • روی ران بچه رد کش نیندازد.
 • محتویات داخلی آن جمع نشود و پنبه‌هایش از هم باز نشود.
 • از اطراف و پشت نم پس ندهد.
 • کریستال‌های رطوبت‌گیر آن از لایه‌های پوشک بیرون نیاید.
 • بین دو پای کودک بیشتر از چهار انگشت فاصله نیندازد.
 • پوشکی با اندازهٔ مناسب، به تن کودک شکلی صاف دارد و تا کمر و نافش را می‌پوشاند.
 • چسب‌های پوشک باید به صورت قرینه روی قسمت رنگی جلوی آن چسبانده شود.
 • لازم است کش پوشک، اطراف ران کودک را به شکلی مناسب بپوشاند.
 • اگر پوشک خیلی کوچک یا بزرگ باشد، ممکن است نم پس بدهد.

در آخر نیز این نکتۀ مهم را به یاد داشته باشید که جدا از نوع و جنس هر پوشکی که انتخاب می‌کنید، لازم است زمان‌هایی را در طول شبانه‌روز کودکتان را باز و بدون پوشک بگذارید تا ناحیۀ تناسلی و پای او در معرض هوا و نور قرار گیرد و احتمال ادرار سوختگی را به حداقل برسانید.

ویژگی پوشک بچه

انواع پوشک بچه کدامند؟

در حال حاضر غیر از نوع معمولی پوشک بچه، انواع مختلف دیگری از پوشک نوزاد هم در بازار وجود دارد. به‌طورکلی، تمام انواع پوشک نوزاد موجود در بازار شامل موارد زیر است:

پوشک نواری

پوشک نواری همان پوشک‌های ساده و بدون چسبی است که برای بسته شدن به پای کودک نیاز به گره زدن شدن با پوشاکی اصطلاحاً به نام «لاستیکی» داشت، که بیشتر ما در گذشته دیده‌ایم. مزیت این پوشک‌ها قیمت ارزان‌تر آنها و اقتصادی بودنشان است.

پوشک معمولی

پوشک معمولی و ساده یکی از انواع پوشک کودک است که کناره‌هایش برای بسته شدن چسب مخصوص دارد و دیگر نیازی به پوشش دیگری رویش برای نگه داشتن آن مثل پوشک نواری ندارد.

پوشک شبانه یا پوشک مناسب شب

پوشک‌های شبانه قدرت جذب بیشتری نسبت به انواع معمولی یا روزانهٔ خود دارند. البته باید بسیار به این موضوع دقت کنید که به‌موقع پوشک کودک را عوض کنید تا از ادرارسوختگی و مشکلات دیگر پای نوزاد پیشگیری شود. سایز و اندازهٔ پوشک مخصوص شب مثل اندازهٔ پوشک‌های روزانه است، بنابراین می‌توانید سایز این نوع پوشک شبانه را مانند سایز روزانهٔ آن انتخاب کنید. این پوشک‌ها معمولاً از سایز سه شروع می‌شوند، چون قبل از رسیدن به سن مشخصی، کودکتان تمام شب را به صورت ادامه‌دار و بدون این‌که بیدار شود نمی‌خوابد. همچنین یادتان باشد داشتن کیفیت بالای پوشک‌ها، اصلاً دلیل خوبی برای تعویض پوشک دیرتر از زمان درست آن نیست.

در مورد خواب نوزاد و خواب کودکان شیرخوار زیر یک سال بیشتر بدانید.

پوشک استخری یا پوشک بچه مخصوص شنا

پوشک بچه مخصوص شنا به طور خاص برای استفاده در آب طراحی شده است. این نوع پوشک‌ها برخلاف پوشک معمولی، وقتی خیس می‌شوند حجیم نمی‌شوند و پف نمی‌کنند. آنها کشش و قابلیت کش‌سانی خوبی دارند و معمولاً در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارند.

کهنهٔ بچه یا پوشک بچه پارچه‌ای

این نوع پوشک‌ها قابل استفادهٔ‌ مجدد هستند و می‌توان آنها را با دست یا ماشین لباس‌شویی مخصوص کهنه و لباس کودک و همچنین شوینده‌های مناسب مخصوص لباس کودک شست. آنها معمولاً در بسته‌های چندتایی در بازار وجود دارند و البته در بعضی از برندها سایز مشخصی دارند.

پوشک شورتی

پوشک‌های شورتی نوعی از پوشک است که چسب ندارد و پوشاندن آنها به کودک راحت است. پوشک شورتی بدون چسب یا پوشک آموزشی کودک، پوشک‌هایی شبیه شورت‌ هستند که کمر کشی دارند و قابلیت این را دارند که برای تعویض یا هنگام آموزش دستشویی رفتن کودکتان نیز به راحتی توسط خود کودک پایین کشیده شوند. اندازهٔ پوشک‌های شورتی با پوشک معمولی متفاوت و بیشتر با سن و اندازه لباس کودک هماهنگ است.

بهترین پوشک نوزاد

چطور سایز پوشک کودک را انتخاب کنید؟

چند سایز پوشک بچه وجود دارد. روی بستهٔ انواع پوشک‌های بچه معمولاً جدول سایز پوشک بچه بر اساس وزن کودک به شکل زیر نوشته شده است:

سایز یک پوشک: مناسب برای کودکانی با وزن ۳ تا ۵ کیلوگرم

سایز دو پوشک: مناسب برای کودکانی با وزن ۳ تا ۶ کیلوگرم

سایز سه پوشک: مناسب برای کودکانی با وزن ۴ تا ۹ کیلوگرم

سایز چهار پوشک: مناسب برای کودکانی با وزن ۷ تا ۱۸ کیلوگرم

سایز پنج پوشک: مناسب برای کودکانی با وزن ۱۱ تا ۲۳ کیلوگرم

پوشک سایز صفر تا چند ماهگی برای نوزاد استفاده می‌شود؟

انتخاب سایز مناسب پوشک بچه، زیاد ربطی به سن کودک ندارد و با توجه به وزن و جثهٔ نوزاد بهتر می‌توان سایز مناسب پوشک بچه را انتخاب کرد. اما تمام برندهای پوشک بچه سایز صفر ندارند. به‌طورکلی، سایز صفر اغلب در انواع خارجی پوشک بچه و سایز یک در انواع ایرانی پوشک نوزاد، معمولاً تا ماه دوم یا سوم تولد برای بیشتر کودکان با وزن هنگام تولد، یعنی در حدود ۳ کیلوگرم مناسب است.

چه زمانی باید سایز پوشک بچه را تغییر دهید؟

بین وزن کودک و سایز پوشک ارتباط وجود دارد. اگر وزن کودک شما بین دو سایز قرار دارد و این مسئله کار را برای انتخاب پوشک بچهٔ مناسب دشوار کرده، بهتر است سایز کوچک‌تر پوشک بچه را انتخاب کنید، زیرا در این صورت، احتمالاً هم تعداد موجود در بسته بیشتر و هم احتمال نشتی از پوشک بچه وجود ندارد. هرچند خود شما با توجه به تغییر وزن کودکتان بهتر می‌دانید که کدام سایز پوشک بچه را برایش انتخاب کنید اما بهتر است قبل از انتخاب سایز مناسب پوشک بچه به موارد زیر توجه کنید:

نشتی مکرر از پوشک بچه

پاهای کودک را به درستی درون پوشک بچه قرار دهید. برای جلوگیری از نشتی و بیرون‌زدگی، لگن، باسن و دور ران نوزاد باید به قدر کافی توسط پوشک بچه بسته شود و باله‌های کشالهٔ ران پوشک بچه نباید داخل آن قرار بگیرد. اگر با این‌که این کارها را انجام دادید، باز هم ادرار یا مدفوع از بالا یا کناره‌های پوشک پس داده شد، سایز پوشک بچهٔ شما کوچک شده است. در چنین زمان‌هایی بسیاری از والدین فکر می‌کنند که مشکل از برند پوشک بچه است، اما حقیقت این است که سایز پوشک برای کودک کوچک شده و دیگر توان نگهداری ادرار یا مدفوع را در خود ندارد. راه‌حل چنین مشکلاتی هم فقط تغییر سایز پوشک بچه به سایز بزرگ‌تر است.

نحوهٔ درست پوشک کردن نوزاد را یاد بگیرید.

تنگی سایز کمر پوشک بچه

قسمت بالایی کش پوشک بچه را دور کمر کودک بیندازید. انتخاب سایز مناسب پوشک بچه زمانی است که قبل از بستن، کمر کودک به راحتی در این قسمت جا بیفتد و هیچ فشاری به کمر کودک نیاورد. اگر نوار چسب‌های دور کمر کودک به راحتی به هم نمی‌رسند یا قد پوشک کوتاه شده، نشانهٔ این است که باید سایز پوشک کودکتان را تغییر دهید و یک سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید.

بروز قرمزی و التهاب ناحیهٔ زیر پوشک

به علائم قرمزی و التهاب ناحیه زیر پوشک بچه دقت کنید. اگر در قسمت کشاله ران کودک خط انداختگی شدید کشها و قرمزی و یا التهاب خاصی را مشاهده کردید، مطمئن باشید که پوشک بچه تنگ است و یا به عبارتی سایز پوشک بچه برای کودکتان نامناسب است.

گاهی اوقات والدین شکایت می‌کنند که اگرچه پوشک نوزاد بسیار کوچک به نظر می‌رسد اما هنگام استفاده بزرگ‌تر از سایز کودک است. اگر شما هم همین مشکل را دارید سعی کنید که از سایز کوچک‌تر پوشک بچه استفاده کنید و قبل از پوشاندن به کودک، بالای آن را تا کنید. همچنین می‌توانید برند دیگری از انواع پوشک بچه را امتحان کنید. هر نوزاد، جثه‌ای متفاوت دارد و برخی از برندها ممکن است بیشتر از بقیه با فرزند شما سازگار باشد.

قیمت پوشک بچه چگونه و بهترین پوشک بچه کدام است؟

به‌طورکلی قیمت پوشک بچه با توجه به نوع و کیفیت آن کاملاً متغیر است. در حال حاضر، انواع پوشک بچه از برندهای مختلف در بازار وجود دارد که هر کدام قیمت متفاوتی دارد. در هر صورت، هرچند برای انتخاب پوشک بچه صرفاً نباید به دنبال پوشک ارزان بود، زیرا کیفیت و مرغوبیت پوشک بچه مهم‌تر از قیمت پوشک است، اما از طرفی هم، انتخاب بهترین پوشک بچه، معمولاً بعد از اطمینان از کیفیت و مرغوبیت پوشک و قیمت، باید بر اساس سازگاری جنس پوشک با پوست کودک باشد.

به عنوان مثال، ممکن است حتی یک پوشک بچهٔ گران‌قیمت و استاندارد برای برخی کودکان باعث ایجاد آلرژی پوستی و التهاب شود. پس برای خرید بهترین پوشک بچه همیشه به سازگاری پوست کودک به مواد اولیهٔ پوشک بچه درج‌شده روی بسته‌بندی توجه کنید و صرف‌نظر از نام هر برند خاصی، بهترین پوشک بچه را برای کودک خود انتخاب کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط