عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی (Hysterosalpingography) یا عکس رنگی رحم یک نوع عکس‌برداری با مادۀ حاجب از لگن برای زنان است که اغلب برای تشخیص و بررسی مواردی مثل مشکلات ناباروری انجام می‌شود. در این مطلب می‌توانید با دلیل درخواست عکس رنگی رحم و نحوهٔ انجام آن آشنا شوید.

پزشک چه زمانی عکس رنگی رحم درخواست می‌‌دهد؟

برای بررسی علل ناباروری در زنان، ابتدا لازم است سلامت دستگاه تولیدمثل زنان مورد ارزیابی قرار گیرد و یکی از روش‌های تشخیصی که معمولاً برای بررسی رحم و لوله‌‌های رحمی همراه با سایر آزمایش‌ها در معاینات و ملاقات پزشکی اولیه برای شروع درمان ناباروری از سوی پزشک درخواست می‌شود، عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی است.

با بررسی نتیجه و گزارش عکس‌برداری از رحم، پزشک شما می‌تواند درون رحم و لوله‌های فالوپ و اطراف آن را بررسی کند و از وضعیت داخلی رحم و لوله‌های رحمی مطلع شود. همچنین لازم است بدانید هرچند این عکس‌برداری یک تصویر کلی از رحم نشان می‌دهد که اسمش عکس رنگی از رحم است، ولی در واقع مثل دیگر عکس‌های رادیولوژی سیاه و سفید خواهد بود.

عکس رنگی رحم چطور گرفته می‌شود؟

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم را نباید با هیستروسکوپی اشتباه گرفت. برای گرفتن عکس رنگی رحم، شما روی تخت معاینهٔ زنان دراز می‌کشید و در همان حالت، ماده حاجب توسط یک وسیلهٔ مخصوص از راه واژن و دهانهٔ رحم وارد رحم و حفرهٔ لگن می‌شود و بعد از ۲۰ دقیقه، عکس رنگی و چند عکس رادیوگرافی گرفته می‌شود. در این عکس‌برداری، از نوع خاصی از اشعه‌ٔ ایکس به نام فلوروسکوپی استفاده می‌‌شود. فلوروسکوپی تکنیکی است که به کمک آن می‌توان اعضای داخلی بدن را در حال حرکت مشاهده کرد.

به این ترتیب، رادیولوژیست می‌تواند با استفاده از فلوروسکوپی به مشاهدهٔ آناتومی رحم و بررسی عملکرد آن بپردازد و قادر به دیدن این مورد هست که آیا در لوله‌های فالوپ یا سایر بخش‌های ساختاری رحم اختلالالی وجود دارد یا خیر. اما یادتان باشد که جواب و گزارش این تصویربرداری را لازم است خود شخص پزشک زنان و زایمان شما بررسی و ارزیابی کند.

نتیجهٔ عکس رنگی رحم چه چیزی را نشان می‌دهد؟

با بررسی و مشاهدهٔ عکس رنگی رحم که با استفاده از اشعهٔ ایکس و مادهٔ حاجب گرفته شده است، موارد زیر قابل تشخیص خواهد بود:

 • چسبندگی‌ رحم
 • فیبروم‌های رحم
 • انسداد لوله‌‌های رحم
 • پولیپ رحم
 • هر گونه ‌زخم در رحم
 • شکل، ساختار و ناهنجاری رحم

همچنین پزشکان با انجام و نتیجهٔ هیستروسالپنگوگرافی فقط می‌توانند داخل رحم و لوله‌های فالوپ را بررسی کنند و اختلالات موجود در تخمدان‌ها، دیوارهٔ رحم و سایر ساختارهای لگن با روش‌های دیگری مثل سونوگرافی، سونوگرافی واژینال یا ام‌آرآی ارزیابی خواهد شد.

چه زمانی عکس رنگی رحم نباید گرفته شود؟

در برخی مواقع ممکن است گرفتن عکس رنگی رحم برای برخی زنان مناسب نباشد. پس در صورت وجود یا احتمال وجود هر گونه از موارد زیر، حتماً قبل از انجام این آزمایش، پزشک خود را در جریان بگذارید:

 • عفونتی در رحم و لگنتان
 • عفونت فعال یا عفونت مزمن
 • ابتلا به یک بیماری‌ آمیزشی
 • سابقهٔ حساسیت به مادهٔ حاجب
 • احتمال باردار بودن شما

****

استفاده از محتوای مادرشو؛ مطلب و عکس، بدون ذکر منبع و بدون لینک به صفحهٔ اصلی هر مطلب، پیگرد قانونی دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

در حال بارگزاری..