رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه یازدهم تولد

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه یازدهم تولد

در پایان این هفته کودک شما ۱۱ ماهه خواهد شد. به یاد داشته باشید که کودک شما منحصربه‌فرد است و مراحل رشد را با سرعت خاص خود طی می‌کند. نمودارهای راهنمای رشد کودک نیز تنها به شما نشان می‌دهند که کودکتان چه پتانسیلی دارد و اگر اکنون این پتانسیل هنوز تحقق نیافته است، به زودی اتفاق می‌افتد و جای نگرانی نیست. اما اگر مورد مشکوکی را در رابطه با رشد کودکتان حس می‌کنید، خیلی بهتر است اگر آن را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. در این مطلب می‌توانید با مواردی از رشد کودک در هفتهٔ چهارم از یازدهمین ماه زندگی او آشنا شوید.

فردیت یافتن

کودک شما ممکن است اکنون در میان خواهر و برادرهایش اعلام حضور کند و شروع به انجام بازی‌های موازی کند یعنی با رضایت و خشنودی در کنار یک کودک دیگر؛ اما نه لزوماً با او، بازی کند. بازی با کودکان دیگر یک راه عالی برای تشویق کودک به توسعهٔ مهارت‌های اجتماعی است. فقط به یاد داشته باشید که بچه‌ها در این سن هنوز خیلی کوچک‌تر از آن هستند که مفهوم دوست شدن را درک کنند.

بهتر است بازی کودک با دیگران را به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای یادگیری تعامل با دیگران و بچه‌های دیگر تلقی کنید. او ممکن است از این اولین دوستانش چیزهایی نیز یاد بگیرد و یک اتفاق خوب برای شما هم این است که شاید از کمی کمک و حمایت والدین کودکان همبازی فرزندتان بهره‌مند شوید.

زمان ایجاد محدودیت‌های لازم

در این سن، کودک دستورات سادهٔ شما را می‌فهمد، هرچند ممکن است وقتی به او می‌گویید: «نه» یا «نکن»، عمداً دستور شما را نادیده بگیرد. برای اینکه دستوراتتان تأثیر بیشتری داشته باشد، بهتر است کمتر از این کلمات استفاده کنید و تنها برای ایجاد محدودیت‌های مهم از کلمهٔ «نه» استفاده کنید.

اگرچه ممکن است کودک همیشه چیزی را که امروز به او گفته‌اید فردا به یاد نداشته باشد، اما برای ایجاد محدودیت‌های لازم و شروع آموزش مفاهیم خوب و بد یا ایمن و خطرناک خیلی زود نیست.

شما می‌توانید از قضاوت منطقی خود بهره و کمک بگیرید. برای مثال، اگر اجازه ندهید که کودکتان یک بیسکویت دیگر هم بخورد به این معنی نیست که بدجنس هستید، بلکه شما تنها در حال ایجاد حد و حدودی سالم برای او هستید. همین‌طور اگر او دم سگ خانگی یا گربهٔ شما را می‌کشد، دستش را بردارید، به چشم‌هایش نگاه کنید، و بگویید: «گربه دردش می‌آد عزیزم!» سپس دست کودک را هدایت کنید تا به آرامی حیوان را نوازش کند.

تمایل کودک به کشف و بررسی چیزها قوی‌تر از تمایلش برای گوش دادن به هشدارهای شماست، پس به عهدهٔ خود شماست که از او محافظت کنید و آموزش‌های لازم را به او یاد بدهید. یادتان هم باشد چیزی که سرپیچی و نافرمانی به نظر می‌رسد فقط کنجکاوی طبیعی کودک برای دیدن و کشف جهان اطرافش است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط