رشد کودک در هفتهٔ اول ماه دوازدهم تولد

رشد کودک در هفتهٔ اول ماه دوازدهم تولد

حالا ۱۱ ماه از تولد کودک شما گذشته و زندگی شما نیز بیشتر به روال قبلی خود بازگشته است. به خاطر داشته باشید که تمام کودکان منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشد را با سرعت خاص خود طی می‌کنند. اما اگر به نظر می‌رسد که کودک شما مشکلی در رشدش دارد، لازم است در مورد آن با پزشک اطفال فرزندتان صحبت کنید و از او کمک بخواهید. در این مطلب می‌توانید با مواردی از رشد در هفتهٔ اول زندگی یک کودک در دوازدهمین ماه تولدش آشنا شوید.

پرحرفی‌های شیرین

اکنون کلمات و صداهای واژه‌مانند، یعنی بیشتر شبیه به آهنگ واقعی کلمات از دهان کودکتان خارج می‌شود و او قادر به استفادهٔ معنی‌دار از آنها خواهد بود. هرچه مغز کودک تکامل می‌یابد، توانایی او برای استدلال و صحبت کردن نیز رشد پیدا می‌کند. همچنین در این سن، کودک شما به احتمال زیاد دیگر می‌تواند صدا و آهنگ کلمات را تقلید کند.

شما می‌توانید علاقهٔ کودک به زبان و درک او از ارتباط دوطرفه را با گوش کردن مشتاقانه به صحبت‌هایش و پاسخ دادن به او تقویت کنید. برای بهبود مهارت‌های حافظه، بهتر است بازی‌هایی مانند دالی‌موشه و قایم موشک را انجام دهید و بیشتر از همیشه برایش کتاب بخوانید.

دستورات ساده

کودک ممکن است قادر به دنبال کردن دستورات ساده و یک‌مرحله‌ای مانند «لطفاً توپ رو به من بده» یا «لطفاً قاشق رو بردار» باشد. برای کمک به یادگیری او، بهتر است دستورات چندمرحله‌ای را به مراحل جدا و ساده تقسیم کنید و آنها را با حرکات دست و صورت همراهی کنید.

به یاد داشته باشید که این دورهٔ کوتاه اما جالب ‌توجه را که طی آن مهارت‌های ارتباطی کودکتان در حال ظهور است مغتنم بشمارید و همهٔ تلاش خود را برای آموزش بهتر او انجام دهید، زیرا مهارت‌های ارتباطی شاید مهم‌ترین مهارت‌های کودک شما باشند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط