هفتهٔ چهارم ماه یازدهم بعد از زایمان

در این هفته، شما وارد هفتهٔ آخر یازدهمین ماه پس از زایمان خود شده‌اید. در این مطلب می‌توانید با مواردی از وضعیت هفتگی زندگی مادر طی این روزها و رشد کودک در هفتهٔ چهارم از ماه یازدهم تولدش آشنا شوید.

زندگی و احساسات مادر

ایجاد تعادل میان کار و خانواده کمی مشکل و پیچیده است. مدیریت مطالبات و نیازهای متناقض یک شغل و یک کودک خردسال سخت است، به ‌ویژه اگر محل کار شما تسهیلاتی برای والدین در نظر نمی‌گیرد. اما حتی در آن صورت هم ممکن است بتوانید با کارفرمای خود برای انعطاف‌پذیر کردن ساعات کاری مذاکره کنید. از همکارانی که بچه دارند بپرسید آنها از چه کمک‌هایی استفاده می‌کنند و اگر چیزی به دست نیاوردید، شاید بهتر باشد با مدیر و کارفرمای خود صحبت کنید تا در شرایط کاری خود کمی تغییر بدهید.

سپس ببینید از چه راه‌هایی می‌توانید بهره‌وری خود را در زمانی که در محل کار هستید افزایش دهید تا بتوانید مسئولیت‌های خود را بدون نیاز به ساعات کاری طولانی‌تر انجام دهید. شما می‌توانید به جای اینکه عصرها بیشتر بمانید، صبح‌ها زودتر به محل کار بروید یا در ساعت ناهار کار کنید تا بتوانید زودتر محل کار خود را ترک کنید و فعالیت‌های شخصی کمتری را در ساعات کاری انجام دهید. پیشرفت خود در کار را کنترل کنید و آن را به رئیستان گزارش دهید تا او ببیند که شما متعهد به حفظ تعادل بین مادر بودن و شاغل بودن هستید.

رشد و زندگی کودک

در این سن کودک دستورات سادهٔ شما را می‌فهمد، هرچند ممکن است وقتی به او می‌گویید «نه، نکن»، گوش نکند. برای این که حرف‌هایتان تأثیر بیشتری داشته باشد، کمتر از این کلمات استفاده کنید و تنها برای ایجاد محدودیت‌های مهم این «نه» جادویی را بگویید. اگرچه کودک ممکن است همیشه آنها را به یاد نداشته باشد، اما برای شروع برخی روش‌های تربیتی و آموزش خوب و بد و ایمن و خطرناک خیلی زود نیست.

همچنین اطلاعاتی در مورد خلق‌وخوی و رفتار کودکتان و همچنین چگونگی رفتار با کودک به دست آورید. منظور از خلق‌وخو، طرز فکر و نحوهٔ واکنش کودک به محیط است. این شامل الگوی خواب و غذا خوردن، معاشرت، سازگاری، پاسخ او به نوازش و عوامل دیگر است. برخی از کودکان آرام و ملایم هستند و دیگر کودکان حساس هستند و با شرایط جدید دیرتر کنار می‌آیند. برخی دیگر، طبع نیرومند و پرشوری دارند. کارشناسان اکنون بر این باورند که خلق‌وخو تا حد زیادی ذاتی است و نه محصول عوامل و تأثیرات بیرونی.

اما آیا می‌توان شخصیت کودک خود را با مشاهدهٔ خلق‌وخوی او پیش‌بینی کرد؟ باید گفت تا حدودی بله. شما از سه یا چهار ماهگی کودک، شروع به ایجاد تصویری از خلق‌وخوی او می‌کنید و در ۱۰ ماهگی، شخصیت کودکتان مشخص‌تر می‌شود. از این پس با مشاهدهٔ اعمال و منش او در موقعیت‌های مختلف ممکن است بتوانید تصویر دقیق‌تری از شخصیت او در آینده به دست آورید. بهتر است به الگوهای رفتاری کلی نگاه کنید، نه هر رفتار خاصی، به عبارت دیگر؛ کودک شما ممکن است به دلیل یک عامل موقت یا یک مرحلهٔ رشد و نمو به شکل خاصی رفتار کند یا رفتار خود را تغییر دهد، پس در مورد شخصیت او زود نتیجه‌گیری نکنید.

اگر چیزی در خلق‌وخوی کودک مثل خجالتی بودن وجود دارد که شما را نگران کرده است یا اینکه امیدوارید بتوانید در آن مورد به او کمک کنید، یادتان باشد این مهم است که او را درک کنید و قضاوتی نشان ندهید. چه در خلوت و چه در مقابل دیگران، به کودک خود برچسب نزنید، از او انتقاد نکنید، یا به هر شکل کاری نکنید که فکر کند ایرادی دارد یا کودک بدی است. در عوض، با او همدردی کنید و وقتی به شکل سالم‌تری رفتار می‌کند تشویقش کنید. بپذیرید که شما واقعاً نمی‌توانید تمایلات طبیعی کودک خود را تغییر دهید، هرچند می‌توانید رفتار خاصی را تشویق کنید و به او برای یادگیری و رشد متناسب با خلق‌وخوی او کمک کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید