چهار سال و هشت ماه: آموزش بخشندگی

از هفتهٔ دیگر چهار سال و هشت ماه کودکتان هم پر خواهد شد و او چهار سال و ۹ ماهه می‌شود. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک چهار سال و هشت ماهه آشنا شوید.

آموزش سخاوت و بخشندگی

خودخواهی فرزندتان به تدریج کمتر می‌شود، اما هنوز هم از لحاظ تکاملی طبیعی است که ابتدا به خودش فکر کند. اما چگونه می‌توانید در این سن بخشنگی و سخاوتمندی را به فرزندتان معرفی کنید؟ چند راهکار برای این آموزش در زیر آمده است:

الگوی خوبی باشید: مثلاً پیشنهاد کنید میان‌وعده‌تان را با او تقسیم کنید و راه‌های زیادی برای گنجاندن عبارت «شریک شدن» و تقسیم کردن در گفت‌وگوها پیدا کنید. مثلاً بگویید: «می‌خوای من صندلی رو باهات شریک بشم؟»

به خواسته‌های دیگران اهمیت بدهید: در مورد خواسته‌ها و نیازهای دیگران صحبت کنید. به عنوان مثال در فروشگاه هنگام خرید از او بپرسید: «فکر می‌کنی بابا برای دسر چی دوست داره؟»

مفهوم خودخواهی را به او توضیح دهید: بیزاری خودتان از خودخواهی را خیلی روشنی به او نشان دهید. مثلاً بگویید: «خوشم نمیاد وقتی یه نفر همه‌ٔ مدادرنگی‌ها رو برمی‌داره و با بقیه تقسیم نمی‌کنه.»

از بخشندگی‌اش تعریف کنید: وقتی سخاوت نشان می‌دهد، آن را ستایش کنید. مثلاً بگویید: «خیلی خوشحالم وقتی پسرعموت اومد اینجا ماشین‌هات رو باهاش تقسیم کردی».

گاهی استثنا هم قائل شوید: برخی استثناها به او کمک می‌کند بیشتر احساس سخاوتمندی کند. مثلاً اگر فرزندتان قطار بازی‌اش را خیلی دوست دارد، توضیح دهید که او می‌تواند آن را قبل از آمدن یکی از دوستانش بردارد اما تمام اسباب‌بازی‌های دیگر برای به اشتراک گذاشتن هستند.

در مورد یاد دادن بخشندگی به کودکان بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: پرسیدن جزئیات اتفاقات روز

شاید متوجه شوید که با سؤال کردن از فرزندتان درباره‌ٔ اتفاقات روزش، اطلاعات زیادی دستتان را نمی‌گیرد. اگر فرزندتان از مهدکودک یا خانهٔ دوست یا مادربزرگش برگردد و شما بپرسید که چه کارهایی انجام دادند؟ ممکن است فقط بگوید: «بازی کردیم». سعی کنید قالب سؤال را طوری تغییر دهید که به جزئیات بیشتری برسید. مثلاً بپرسید: «چه کاری رو بیشتر از همه دوست داشتی؟»، «چه کاری رو کمتر از همه دوست داشتی؟» یا «دوست داشتی به جای اون چی کاری می‌کردی؟» اما آمادگی‌اش را داشته باشید که هنوز هم در پاسخ فقط نگاهی مات و مبهوت تحویلتان دهد. هر قدر هم که ما مشتاق دانستن جزئیات باشیم، گاهی اوقات تنها کاری که یک کودک‌ٔ چهار ساله انجام می‌دهد بازی کردن است و واقعاً نمی‌تواند توضیح مفصل‌تری بدهد.

در مورد شروع رفتن به پیش‌دبستانی بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط