چهار سال و هفت ماه: ورزش و تفریح خانوادگی

این هفته سومین هفته از ماه هشتم چهار سالگی کودکتان است. در این مطلب با بخشی از رفتار و زندگی یک کودک چهار سال و هفت ماهه آشنا شوید.

ورزش و تفریح خانوادگی

بچه‌های چهار ساله مدام در حال دویدن، پریدن، لی‌لی کردن، وول خوردن و بالا رفتن هستند. اما این تمایل طبیعی برای فعال بودن لزوماً برای همیشه دوام نمی‌آورد. بنابراین، تا زمانی که این ویژگی را در اختیار دارید از آن استفاده کنید تا عادت‌های سالمی را در خانواده‌ٔ خود پرورش دهید. خودتان به بازی بپیوندید و در کنار فرزندانتان فعال باشید، به این ترتیب بیشتر احتمال دارد که آنها وقتی بزرگ‌تر می‌شوند همچنان فعال بمانند و ورزش کنند.

وقتی نوبت «زمان خانوادگی» است، هر وقت ممکن است کاری را برای انجام دادن انتخاب کنید که باعث شود همه به جای نشستن حرکت کنند. مثلاً به جای تماشای فیلم، پیاده‌روی کنید یا فوتبال بازی کنید. پیاده‌روی خانوادگی شبانه در محله‌تان بهتر از تماشای تلویزیون یا بازی‌های رایانه‌ای است. حتی انجام کارهای خانگی مانند جمع کردن برگ‌های ریخته در حیاط یا تمیز کردن پنجره‌ها می‌تواند باعث پمپاژ بیشتر و بهتر خون در بدن شود. نکتهٔ مهم این است که این زمان‌ها را برای فرزندانتان سرگرم‌کننده کنید. به عنوان مثال، در پیاده‌روی‌ها، او را با بازی‌هایی معماگونه که با «اون چیه که؟» شروع می‌شوند سرگرم نگه دارید یا وقتی به چهارراهی می‌رسید، بگذارید او انتخاب کند که از کدام طرف بروید.

همچنین سعی کنید از دادن خوراکی‌ها به عنوان پاداش پرهیز و از کاری سرگرم‌کننده اما فیزیکی به عنوان جایزه استفاده کنید، مثلاً رفتن به سالن ورزشی کودکان اگر کف اتاقش را برای یک هفته مرتب نگه دارد و اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند و خوشبختانه در حال حاضر، شما امتیازات زیادی برای رسیدن به این هدف دارید، چون فرزندتان عاشق بالا و پایین پریدن و وقت‌گذرانی با شماست و ثمر و سود این کارها هم سلامت و هم محکم‌تر شدن پیوند شما با بچه‌هایتان است.

در مورد اصول تربیت کودک بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: دفتر کودکی

از آخرین باری که چیزی در «دفتر دست‌ساز کودکی» فرزندتان که خودتان برایش درست کرده بودید نوشتید یا علامتی توی آن گذاشتید، چند وقت گذشته است؟ بیشتر والدین پس از مدتی حتی از به‌روز کردن آن دست می‌کشند، زیرا زندگی روزمره شلوغ‌تر و فاصله‌ٔ بین دستیابی به نقاط عطف بیشتر می‌شود یا اگر این کار را برای فرزند اولشان انجام می‌دهند، سوابق بچه‌ٔ دوم و سوم دیگر ثبت نمی‌شود.

امشب، هنگامی که فرزندتان خواست برایش کتاب بخوانید، دفتر کودکی یا آلبوم عکس‌های کودکی‌اش را بیرون بکشید یا آن صفحهٔ اینترنتی را که مدت‌ها قبل برایش درست کردید نگاه کنید. بچه‌های چهار ساله از دیدن اینکه در شیرخوارگی یا نوپایی چه شکلی بودند شگفت‌زده می‌شوند. این باعث می‌شود که آنها از اینکه چقدر بزرگ‌تر و ورزیده‌تر شده‌اند به خود افتخار کنند. ممکن است شما هم انگیزه پیدا کنید که چند خطی در مورد تغییرات اخیرش یا جملات بامزه‌ای را که گفته است، در دفتر کودکی‌اش بنویسید.

در مورد بزرگ کردن دختر و پسرها بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط