چه موقع می‌فهمم کودکم راست دست است یا چپ دست؟

چه موقع می‌فهمم کودکم راست دست است یا چپ دست؟

بیشتر کودکان تقریباً از دو یا سه سالگی ترجیح آشکاری برای یکی از دست‌هایشان نشان می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر این کار را از ۱۸ ماهگی انجام می‌دهند. اما اگر به نظر می‌رسد کودک شما اهمیتی نمی‌دهد که چنگال خود را با چه دستی نگه دارد، نگران نباشید، چون برخی از بچه‌ها تا پنج یا شش سالگی دودست‌توان باقی می‌مانند، یعنی قادر به استفاده از هر دو دستشان به طور یکسان هستند.

دست غالب تا حد زیادی تحت تأثیر ژنتیک است و حدود ۱۰ درصد افراد چپ دست هستند. اگر هم شما و هم همسرتان چپ دست باشید، فرزندتان نیز ۴۵ تا ۵۰ درصد احتمال چپ دستی دارد. پس سعی نکنید روی ترجیح دست کودکتان تأثیر بگذارید. اگرچه ژنتیک به تنهایی علت راست دستی یا چپ دستی کسی را توضیح نمی‌دهد، اما سیم‌کشی عصبی کودک شما حداقل بخشی از این دلیل است. مجبور کردن او برای استفاده از دست راست وقتی واقعاً چپ دست باشد، بعید است که در طولانی‌مدت جواب بدهد و فقط باعث سردرگمی یا سرخوردگی او می‌شود.

اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. مثلاً اگر فرزند شما در نهایت استفاده از دست چپ خود را ترجیح داد، قیچی طراحی‌شده برای کاربران چپ دست بخرید و مطمئن شوید که سر میز او را در جایی می‌نشانید که دستش به دست فرد کناری‌اش برخورد نمی‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

سوالات مرتبط