مهارت حرکتی ظریف کودک: کشیدن و خط‌خطی کردن

مهارت حرکتی ظریف کودک: کشیدن و خط‌خطی کردن

ترسیم و خط‌خطی کردن یکی از مهارت‌های حرکتی ظریف کودک نوپاست. در این مطلب بیشتر با این مهارت بچه‌ها آشنا شوید.

ترسیم و خط‌خطی کردن در کودک

کودک نوپای شما احتمالاً در زمانی بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی، با ایجاد خط و خطوطی روی کاغذ برای «نوشتن» تلاش خواهد کرد و ممکن است در حد فاصل بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی، با کشیدن خط‌های عمودی و افقی و شاید یک دایره غافلگیرتان کند. سعی کنید در رشد این مهارت دوست‌داشتنی و مهم کودکان را یاری کنید. اما راهکارهای تشویق مهارت کشیدن و ترسیم در کودک چیست؟

راه‌های تشویق کودک به کشیدن و خط‌خطی کردن

اولین خط‌خطی‌های کودکتان را که باعث پرورش طیف وسیعی از توانایی‌های جدید می‌شوند تحسین کنید. توصیه‌های زیر را برای تشویق ذوق، تخیل و مهارت کودکتان بدانید و در انجام آنها همراهش باشید:

  • نقاشی با مدادشمعی شامل استفاده از مهارت‌های حرکتی ظریف، برای مثال گرفتن و نگه داشتن و همچنین تقویت هوش تصویری کودک شما و به کارگیری تخیل اوست. مدادشمعی‌های ضخیم و محکم یا قلم‌های قابل پاک شدن در چند رنگ اصلی؛ برای اینکه زیاد برایش گیج‌کننده نباشد، انتخاب‌های خوبی هستند.
  • برگه‌های بزرگی از کاغذ ضخیم یا مقواهای سفیدی برایش به یک میز بچسبانید، چون هیچ چیز مثل جیغ‌های وحشت‌زده‌ٔ شما به خاطر خط‌خطی روی پارچه‌ٔ رومیزی یا دیوارها، خلاقیت کودک را سرکوب نمی‌کند.
  • گچ‌های رنگی بزرگ مخصوص کودکان نیز جذاب هستند، اما اگر خیلی نگران کثیف‌کاری‌ها هستید، شاید برای استفاده در فضاهای باز مناسب‌تر باشند.
  • کاغذی که به جای یک سطح صاف روی یک چهارپایه نصب شده هم ممکن است برای خط‌خطی شدن در نظرش جذاب باشد.
  • مدادهای صابونی مخصوص حمام و قابل پاک شدن از روی وان و دیوارهای حمام، ممکن است به شدت علاقه‌ٔ او را برانگیزد.
  • نقاشی با انگشت را فراموش نکنید. اگرچه یادگیری نحوه‌ٔ نگه داشتن و کار با یک نوشت‌افزار مهم است، اما نقاشی با انگشت به مهارت‌های حرکتی ظریف و خلاقیت کودک نوپای شما تمرین می‌دهد.
  • اگر از رنگ‌ها خسته شده است، چاپ را امتحان کنید. چاپ کردن اثر دست و پا روی کاغذ و استفاده از آن به عنوان کاغذ کادو برای او و گیرندهٔ هدیه جذاب است.
  • از علاقه‌اش به طبیعت بهره بگیرید و انواع برگ‌های درختان، پوست گردو، برگ شلغم و گلبرگ‌های گل را با یک فرچه رنگ کنید تا به عنوان مهر خانگی استفاده کند.
  • به عنوان تفریحی برای مواقع خاص، بگذارید از کمی خمیر کیک یا آب‌میوه‌‌ها به عنوان رنگ انگشتی استفاده کند. با این کار او مهارت‌های حرکتی خود را به کار می‌گیرد.

همان‌طور که می‌بینید این تفریحات فقط مخصوص کودکان نیست و برای خود ما هم جذاب است؛ از بودن با بچه‌ها لذت ببریم.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط