مهارت‌ حرکتی ظریف کودک: ضربه زدن و فشار دادن

مهارت‌ حرکتی ظریف کودک: ضربه زدن و فشار دادن

یکی دیگر از مهارت‌های حرکتی ظریف در کودکان نوپا، مهارت ضربه زدن و فشار دادن است. در این مطلب می‌توانید با این مهارت در کودکان نوپا آشنا شوید.

مهارت ضربه زدن و فشار دادن

کودکان نوپا بیش از هر چیزی عاشق حس‌هایشان هستند. آنها دوست دارند همه چیز را بو کنند، هر چیزی را بچشند و لمس کنند. اگر به فرزندتان انواع مختلفی از مواد بی‌خطر، مناسب و خوشایند برای لمس کردن بدهید تا دست‌های کوچکش را مشغول نگه دارد، می‌توانید در حین افزایش قدرت و چابکی دست‌هایشان، اوقات خوش و شادی در کنار هم داشته باشید. اما چطور به بچه‌ها برای رشد این مهارتشان کمک کنیم؟

راهکارهای تشویق مهارت ضربه زدن و فشار دادن در کودکان

چند راه ساده برای کمک به رشد مهارت ضربه زدن و فشار دادن در کودکان نوپای به شکل زیر است:

خمیر بازی خانگی: خمیر بازی خانگی که خودتان آن را تهیه کرده‌اید، دست و انگشت‌ها را به حرکت و جنبش وامی‌دارد. کودکتان خمیر را لوله می‌کند، شکل می‌دهد، مشت و مال می‌دهد و به دلخواه خودش قالب می‌زند. چند ابزار ساده، مانند غلتک خمیر و چند ابزار بی‌خطر شیرینی‌پزی پلاستیکی نیز، این بازی را برایش طولانی‌تر و جذاب‌تر می‌کند. یادتان باشد هرچه خمیر نرم‌تر باشد، شکل دادن به آن برای دست‌های کوچکش راحت‌تر است. طرز تهیهٔ خمیر بازی خانگی را اینجا ببینید.

خمیر بازی آماده: خمیر بازی غیرسمی آمادهٔ مخصوص کودکان هم یک مورد مناسب است. برخی از این خمیرها، ماده‌ٔ چسبناکی است که از نسبت‌های مساوی چسب سفید و آب ساخته می‌شود و اغلب با رنگ غذا ترکیب و رنگی می‌شود. بچه‌ها عاشق ورز دادن آن هستند.اگر کودک نوپای شما بی‌علاقه به نظر می‌رسد، چند محصول متفاوت را امتحان کنید. او ممکن است او از بوی یک نوع خمیر خاص یا حسی که لمس آن خمیر به دستش می‌دهد خوشش نیاید ولی شاید یک خمیر خانگی را دوست داشته باشد.

خمیر کیک: کار با کمی خمیر خوراکی واقعی هم ممکن است برایش سرگرم‌کننده‌ باشد، پس وقتی کیک یا شیرینی می‌پزید، مقداری از خمیر باقی‌مانده را به کودک بدهید تا کیک خودش را به فرمی که می‌خواهد شکل دهد. بعد آن را با کیک خودتان در فر بگذارید.

آدم‌برفی و قلعه‌های شنی: بیرون از خانه و جاهایی مثل لب ساحل، توی پارک یا جایی از حیاط، ایجاد یک فضای کوچک برای بازی با شن‌ها یا خمیرهای تمیز برای ساخت خانه، قلعه‌های شنی یا آدم‌برفی‌ها می‌تواند فرصت‌های رشد مهارت ضربه زدن و فشار دادن را بیشتر فراهم کند. کودک نوپای شما وقتی یک برج شنی را می‌سازد یا یک هویج را جای بینی آدم‌برفی می‌گذارد، اصلاً نمی‌داند که در حال صیقل دادن مهارت‌های حرکتی ظریف خودش است، اما ما و شما این را می‌دانیم!

نقش بازی‌ها، خندیدن و شاد ماندن را در زندگی فردای بچه‌هایمان جدی بگیریم.

***

استفاده از محتوای مادرشو، بدون ذکر منبع و بدون لینک به صفحهٔ اصلی هر مطلب، پیگرد قانونی دارد. استفاده از عکس‌های مادرشو تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و پیگرد جدی قانونی دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط