چطور به کودک یاد بدهید وقتی با تلفن صحبت می‌کنید حرفتان را قطع نکند؟

چطور به کودک یاد بدهید وقتی با تلفن صحبت می‌کنید حرفتان را قطع نکند؟

این یک مشکل قدیمی یا حداقل شکایتی رایج از طرف مادرهاست. به محض این‌که گوشی تلفن را برمی‌دارید، کودکتان که نیاز جدی به وقت و توجه شما دارد به شکلی جادویی کنارتان ظاهر می‌شود. اگرچه در حالت ایده‌آل فرزندتان بعدها هنر ظریف تنها گذاشتن شما هنگام صحبت با تلفن را یاد می‌گیرد، اما حالا در دنیای واقعی به احتمال خیلی زیاد این شما هستید که باید با او کنار بیایید و نیازش را برآورده کنید.

هرچه کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، این اتفاق کمتر می‌افتد و در سن‌های دبستان نیز او آن‌قدر توانایی استدلال دارد که بداند گاهی اوقات باید منتظر بماند. اما در هر صورت، مادامی که از تلفن بیش از حد استفاده نمی‌کنید، باید بتوانید نیازش به توجه‌تان را در حین تماس محدود کنید.

اگر پس از ساعت‌های طولاتی از سر کار به خانه بازگشته‌اید، سعی کنید مکالمات تلفنی را به حداقل برسانید. فرزندتان تمام روز شما را ندیده است و به فرصتی برای اعلام حضور نیاز دارد. علاوه بر این، چه کسی می‌تواند او را سرزنش کند؟ تا به حال در خانهٔ شخص دیگری بوده‌اید که تلفنش زنگ زده باشد و دوست شما آن را جواب داده و مدتی ناپدید شده باشد؟ آیا وقتی منتظر بازگشت دوستتان بودید احساس بی‌قراری نکردید؟ کودکتان هم همان احساس را دارد و کودکان کوچک هم صبوری یا توانایی منتظر شدن برای اتمام کار شما را ندارند. سعی کنید وقتی کودکتان در آن حوالی است زمان گفت‌وگوهای تلفنی را به حداقل برسانید. گذشته از شرایط اضطراری، این سن کودک زمان آن نیست که غرق یک گفت‌وگوی ۳۰ دقیقه‌ای شوید، مگر اینکه همسرتان مراقب فرزند شما باشد.

بنابراین، اگر تلفن زنگ خورد، به کودک خود چیزی مثل یک پازل یا یک کتاب بدهید تا وقتش را پر کند، بعد با کسی که پشت خط است به طور خلاصه صحبت کنید، به او بگویید که بعد از خوابیدن فرزندتان به او زنگ می‌زنید. اگر کودک نوپای شما بعد از گذشت چند دقیقه از شروع گفت‌وگوی تلفنی شما بی‌قرار می‌شود، گوشی را نگه دارید و بگویید «می‌دونم دوست نداری مامان با تلفن حرف بزنه، اما بعضی وقت‌ها مجبورم برای مدت کوتاهی با مردم صحبت کنم. من خیلی زود میام پیشت». مزیت دیگر این کار این است که به شخص آن طرف خط می‌فهماند که شما مجبورید گوشی را زود قطع کنید. در مورد استفاده از تلفن پیغام‌گیر و در نتیجه گهگاهی جواب ندادن تلفن‌ها هم احساس بدی نداشته باشید. به هر حال، این وسایل برای این ساخته شده‌اند که زندگی را کمی آسان‌تر کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید