علائم آلرژی به شیر خشک چیست؟

علائم آلرژی به شیر خشک چیست؟

شایع‌ترین آلرژی یا حساسیت غذایی بین کودکان آلرژی به پروتئین شیر گاو است که در بیشتر شیر خشک‌ها وجود دارد. حدود نیمی از کودکانی که به شیر گاو حساس هستند، به شیر خشک مبتنی بر سویا هم حساسیت دارند. برخی از آشکارترین علائم این حساسیت غذایی شامل راش، کهیر، اگزما یعنی تکه‌های خشک و پوسته‌پوسته، به ویژه در پیشانی کودک و استفراغ است. همچنین باید این را بدانید که اگر کودکتان علائم آلرژی به شیر خشک را نشان داد، قبل از جایگزین کردن آن با یک شیر خشک دیگر، با پزشک او مشورت کنید.

اما بهتر است شما از علائم ظریف‌تر این حساسیت هم آگاه باشید. در فاصلهٔ کوتاهی پس از شروع یا اتمام تغذیه با شیر خشک، گوش به زنگ کج‌خلقی یا گریهٔ ادامه‌دار و ناراحتی آشکار در کودک باشید. کودک ممکن است باد شکم بسیار زیادی داشته باشد یا دچار قولنج به نظر برسد. او ممکن است حلقهٔ قرمز رنگی دور مقعد داشته باشد که پماد زینک‌اکساید هم آن را رفع نکند یا ممکن است مدفوع کودک به شکل غیرمعمولی سفت یا به شدت شل، آبکی و بسیار بدبو شود. همچنین کودک ممکن است بیشتر از حد طبیعی شیر بالا بیاورد.

به نظر می‌رسد که آلرژی‌ها به‌طورکلی رو به افزایش باشند. یک راه برای کاهش تعداد و شدت آلرژی‌های کودکتان این است که حداقل برای شش ماه او را به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه کنید. اگر در خانوادهٔ شما سابقهٔ آلرژی وجود دارد، ببینید شما و همسرتان در کودکی چگونه تغذیه شده‌اید و آیا هرگز هر گونه واکنش آلرژیک نامطلوبی داشته‌اید یا خیر. از پزشک کودکتان هم در مورد بهترین راه‌ها برای کمک به پرهیز کودک از مواد بالقوه آلرژی‌زا سؤال کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید