تست ایمنی کودک: آیا در مورد ضدآفتاب کودکان اطلاعات درستی دارید؟

تست ایمنی کودک: آیا در مورد ضدآفتاب کودکان اطلاعات درستی دارید؟

شما هم حتماً می‌دانید که محافظت از پوست لطیف فرزندتان در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش مهم است، اما آیا می‌توانید فقط هر موقع که یادتان ماند یک ضدآفتاب قدیمی را بردارید و به پوست کودک بزنید و بیرون بروید؟ برای این که بدانید آیا در مورد ضدآفتاب کودکتان آگاهی کافی دارید یا نه، این سؤالات را از خودتان بپرسید:

۱- کدام یک از ضریب‌های محافظتی یا SPF بهتر است؟

الف. اس‌پی‌اف ۱۵ یا بالاتر

ب. اس‌پی‌اف بین ۳۵ تا ۵۰

ج. اس‌پی‌اف زیر ۱۵

۲. بهترین زمان برای استفاده از ضدآفتاب چه موقع است؟

الف. یک ساعت قبل از بیرون رفتن

ب. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن

ج. بلافاصله پس از بیرون رفتن

۳- ضدآفتاب هر چند وقت یک بار باید تجدید شود؟

الف. هر یک ساعت

ب. هر دو ساعت

ج. هر سه ساعت

د. هنگام خیس شدن و عرق کردن کودک

جواب‌ها

پاسخ سؤال یک: مورد «الف» درست است.

هنگام انتخاب ضدآفتاب برای کودک خود، ضدآفتابی با اس‌پی‌اف حداقل ۱۵ انتخاب کنید. با این وجود نیازی به استفاده از محصولاتی با اس‌پی‌اف بالای ۳۰ هم نیست و از آنجا که اس‌پی‌اف فقط نشان‌دهندهٔ محافظت در برابر اشعهٔ UVB است، شما باید ضدآفتابی با «طیف گسترده»؛ (broad spectrum) انتخاب کنید. طیف گسترده به معنای این است که ضدآفتاب در برابر هر دو اشعه‌ٔ UVA و UVB از پوست محافظت می‌کند. اشعه‌های UVB احتمال بیشتری برای ایجاد آفتاب‌سوختگی و چین‌وچروک دارند، اما اشعه‌های UVA به قسمت عمیق‌تر پوست می‌رسند و البته هر دوی آنها می‌توانند خطرناک باشند.

پاسخ سؤال دو: مورد «ب» درست است.

حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون آمدن از خانه ضدآفتاب بزنید. اطمینان پیدا کنید که تمام قسمت‌های در معرض دید پوست، از جمله نوک گوش‌ها، پشت گردن و پست زانوها، روی پاها و سایر نقاط حساس به آفتاب، با ضدآفتاب پوشش داده می‌شوند. مقدار ضدآفتابی که اعمال می‌کنید باید به اندازهٔ لوسیون بدنی باشد که روی پوست خشک می‌زنید. به عنوان مثال، یک کودک چهار ساله به حدود دو تا سه قاشق غذاخوری ضدآفتاب نیاز دارد. این بدان معنی است که یک تیوب ۲۲۵ گرمی فقط برای پنج یا شش بار استفاده دوام خواهد آورد، بنابراین ضدآفتاب زیادی در خانه داشته باشید.

پاسخ سؤال سه: موارد «ب» و «د» درست است.

پزشکان توصیه می‌كنند كرم ضدآفتاب را هر دو ساعت یا بعد از خیس شدن یا تعریق شدید كودكتان، یعنی هر كدام زودتر اتفاق بیفتد، دوباره بزنید. حتی اثر کرم‌های ضدآفتاب «مقاوم در برابر آب» نیز پس از ۴۰ دقیقه بودن در آب می‌تواند کاهش یابد و هنگامی که کودکتان را با حوله خشک می‌کنید، قسمت زیادی از ضدآفتاب از روی پوستش پاک می‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید