آیا اسباب‌بازی‌ نقشی در رشد کودک دارد؟

آیا اسباب‌بازی‌ نقشی در رشد کودک دارد؟

اسباب‌بازی‌ها سرگرم‌کننده هستند و کلاس‌های مختلف آموزشی هم راهی عالی برای ملاقات والدین دیگر و تعامل با کودکان دیگر، اما اگر همۀ این کارها را انجام ندهید آیا کودکتان از کودکان دیگر عقب می‌افتد؟

خیر، قطعاً خیر!

برای کمک به رشد و شکوفایی ذهنی کودک، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین روش قدیمی و سادۀ بررسی، کاوش و تعامل شود. کودکان از فلش‌کارت‌ها یاد نمی‌گیرند، آنها با بررسی و کاوش جهان و با توجه والدین و دیگران به آنهاست که رشد می‌کنند و یاد می‌گیرند.

از همان روز اول تولدش با کودکتان صحبت کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کسانی که والدینشان در کودکی با آنها زیاد صحبت می‌کردند، ضریب هوشی‌شان به میزان قابل توجهی بالاتر و دایرۀ واژگانی آنها بسیار غنی‌تر از کودکانی است که محرک گفتاری زیادی دریافت نکردند.

اما از اینکه به کودکتان فرصت استقلال بدهید هم نترسید. به عنوان مثال، صبح‌ها کودک پنچ ماهه‌تان را برای مدتی روی فرش بگذارید تا برای خودش بازی کند و خودتان گوشه‌ای بنشینید و ببینید برای سرگرم کردن خودش چه کارهای بامزه‌ای با اسباب‌بازی‌هایش می‌کند. همچنین کودکان حتی با شنیدن صحبت‌های شما با دیگران هم می‌آموزند. پس وقتی کوچولوی شما روی زمین برای خودش بازی می‌کند، شما از صحبت کردن با تلفن یا با همسر و دوستانتان احساس گناه نکنید، زیرا او دائما در حال رشد است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید