سرگرمی‌های مشوق رشد کودک از چهار تا شش ماهگی

سرگرمی‌های مشوق رشد کودک از چهار تا شش ماهگی

در سن چهار تا شش ماهگی، کودکتان فعالیت فیزیکی بسیار بیشتری پیدا می‌کند و کم‌کم غلت خوردن و حتی نشستن را یاد می‌گیرد، می‌تواند اشیا را در دستش نگه دارد، با آنها بازی کند و در دهانش بگذارد که طبیعتاً به هوشیاری و و مراقبت بیشتری از سوی شما هم نیاز دارد. بازی‌ها در این سن می‌تواند بیشتر حالت فیزیکی پیدا کند و کودکتان ممکن است از سواری روی زانوی شما یا ادای غلغلک شدن خیلی ملایم شبیه لمس و نوازش لذت ببرد. او همچنین واکنش‌های بیشتری به شما نشان می‌دهد و صداهایی ایجاد می‌کند یا به چشم‌هایتان نگاه خواهد کرد. در این مطلب می‌توانید با برخی بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای که در سن چهار تا شش ماهگی برای کودکان وجود دارد آشنا شوید.

حباب‌های جادویی

حباب درست کردن یک بازی فوق‌العاده مناسب و ارزان است، آن را می‌توان همه جا همراه برد و همیشه هم برای بچه‌ها مجذوب‌کننده خواهد بود. در این سن بینایی کودکتان به حدی رسیده است که بتواند چیزی مثل حباب را ببیند. وقتی مشغول انجام کاری هستید و ناگهان کودکتان گریه می‌کند، با یک اسباب‌بازی حباب‌ساز یا لولهٔ خالی یک خودکار که در آب و صابون فرو برده‌اید حباب درست کنید و واکنشش را ببینید.

بد نیست اگر با همراهی کودکان دیگرتان یا بچه‌های اطرافیانتان حباب بسازید تا بچه‌ها همگی شروع به شادی و خندیدن برای حباب‌ها ‌کنند و کودک شما از این با هم خندیدن لذت ببرد. در حمام یا وقتی غروب و زمان خوابش شده است و کودکتان بی‌قراری می‌کند نیز می‌توانید برایش حباب بسازید تا کمی آرام شود.

بوهای جاادویه‌ای

وقتی گریه می‌کند می‌توانید او را به قفسهٔ ادویه‌ها ببرید و بوی مست‌کنندهٔ دارچین را به او معرفی کنید. کمی دارچین روی دستتان بریزید و به بینی کودکتان نزدیک کنید اما نگذارید وارد دهان یا بینی‌اش شود. اگر آن را دوست داشت ادویه‌های دیگر را امتحان کنید. آویشن، وانیل،‌ نعنا، زیره و دیگر ادویه‌جات و چاشنی‌ها بوهای جذابی دارد که ممکن است کودکتان تجربهٔ بوییدن آنها را دوست داشته باشد.

دیگر وسایل خانگی هم خوش‌بو و معطر هستند، مثلاً‌ لوسیون‌ها و کرم‌های مختلف، شامپوها و نرم‌کننده و هر چیز خوش‌بویی که دارید به او معرفی کنید، فقط مراقب باشید که کودکتان ناگهان آنها را به دهانش نبرد و بخورد.

بوسه و دنبال‌بازی

کودکتان حالا آن‌قدر بزرگ شده است که بتواند مفهوم پیش‌بینی کردن را درک کند و وقتی با ادا و دلقک‌بازی و تهدید و ادای اغراق‌شده برای بغل و بوس به سمت کودک می‌روید مقاومت نخواهد کرد. این کار را تمام مادران بلد هستند که به کودکشان می‌گویند «الان میام می‌خورمت» و بعد آرام آرام به سمتش می‌روند و او را را غرق بوسه می‌کنند و این درست همان کاری است که بیشتر بچه‌ها در این سن خیلی دوست دارند.

وقتی کودکتان بزرگ‌تر شد می‌توانید این بازی را کمی تغییر دهید که شامل دنبال کردن کودک هم باشد و وقتی برای بیرون رفتن همراه فرزندتان عجله دارید، این بازی برای خارج کردن کودک از خانه خیلی مؤثر است.

تو یک هواپیمایی

اکنون که کودکتان می‌تواند سرش را بالا بگیرد وقت آن است که کمی او را به یک گردش هوایی ببرید. برای این کار وانمود کنید که او یک هواپیماست که بالای سر شما پرواز می‌کند و صدای هواپیما را تقلید کنید یا می‌توانید وانمود کنید که کودک یک آسانسور است که طبقه‌ به طبقه بالا می‌رود و بعد ناگهان به طبقهٔ پایین می‌رسد. صدای آسانسور در هر طبقه را تقلید کنید. به عنوان مثال دماغتان را به دماغ کودک بزنید و بگویید «دینگ!» یا وانمود کنید کودکتان هلی‌کوپتری است که در حال حال گرفتن یک گزارش شهری است تا لبخندهایش را ببینید.

این موش کوچولو

یک بازی جذاب برای کودکان در این سن می‌تواند با شمردن انگشتان دست یا پایش باشد. به این شکل که با انگشت شستش شروع کنید و یکی‌یکی بقیهٔ انگشتانش را به او معرفی کنید و بگویید «این موش کوچولو رفت بازار، این موش کوچولو موند خونه، این موش کوچولو شیر خورد، این موش کوچولو هیچی نخورد و این یکی موش کوچولو فقط گریه کرد!»

وقتی آن جملهٔ آخر را می‌گویید می‌توانید همزمان انگشت‌هایتان را تا شکم کودک بالا ببرید و هیجان‌زده‌اش کنید. این بازی برای پوشاندن لباس، جوراب یا کفش به پای کودک یا پرت کردن حواسش هنگام عوض کردن پوشک مفید است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط