آیا معلم کودکم بی‌نظم است؟

آیا معلم کودکم بی‌نظم است؟

اول از همه، فوراً بدترین نتیجه‌گیری را نکنید. برخی از معلم‌های فوق‌العاده خوب هم همیشه میزهای نامرتبی دارند! به جای نتیجه‌گیری شتاب‌زده، با تحقیقات بیشتر به اصل ماجرا برسید. گذراندن تنها یک روز در مدرسه نیز به شما کمک می‌کند مشکل را ارزیابی کنید.

اگر معلم با بچه‌ها ارتباط خوبی برقرارمی‌ کند، به نگرانی‌های آنها توجه دارد، به شکل واضح و روشن تدریس می‌کند، آنها را به‌موقع به زنگ تفریحی در کلاس می‌برد و می‌تواند آنچه را که به دنبالش است مثلاً دفتر و برگه‌های امتحان را پیدا کند، پس می‌توانید نتیجه بگیرید که او با وجود آشفتگی ظاهری، کنترل کلاس را در دست دارد.

با این حال، اگر به نظر می‌رسد که بی‌نظمی فیزیکی تأثیر خود را بر تکنیک تدریس او می‌گذارد، جلسه‌ای با او بگذارید. توضیح دهید که دوست دارید در مورد آنچه در کلاس مشاهده کرده‌اید، صحبت کنید. گفت‌وگو را با گفتن چیزهای مثبت در مورد تدریس او شروع کنید. حتی شاید بخواهید صحبت خود را با تأیید دشواری شغل او و پیگیری آن همه بچه و کارهایشان شروع کنید. سپس می‌توانید به مشاهدات خود بپردازید. تا حد امکان به طور مشخص و جزئی صحبت کنید. توضیح دهید که به نظرتان آمده است که او زمان زیادی را صرف جست‌وجوی چیزها می‌کند و این‌که به نظر می‌رسید بچه‌ها در مورد کاری که باید انجام دهند گیج شده‌اند. بعد به فرزند خود اشاره کنید و بگویید: «نازنین بعد از مدرسه میاد خونه و انگار نمی‌دونه تکالیفش چیه!» یا «نازنین هیچ‌وقت مطمئن نیست که آیا روز بعد امتحان داره یا نه».

امیدواریم که او به شکل پذیرا و بدون تعصبی به صحبت شما گوش کند و پیشنهاد دهد که برای پیگیری چیزها و نظم بیشتر، تلاش کند. اگر ایده‌های خاصی دارید، به او بگویید یا به نوع دیگری پیشنهاد کمک کنید. برای مثال، می‌توانید یک سیستم بایگانی ایجاد کنید، یا یک تختهٔ سفید بزرگ و تعدادی ماژیک‌ اهدا کنید تا معلم بتواند برنامهٔ هفتگی را برای دانش‌آموزان ثبت کند.

با این حال، اگر واکنش تدافعی نشان داد، از او دعوت کنید تا برای صحبت بیشتر در مورد مشکل، در جلسه‌ای با حضور شما و مافوق مستقیمش شرکت کند. دادن چنین پیشنهادی می‌تواند دشوار باشد، اما فرزند شما شایستهٔ معلمی است که بر کارش تسلط دارد. به عنوان آخرین راه‌حل، می‌توانید فرزند خود را به کلاس جدیدی منتقل کنید، اما این یک گزینه جدی است که می‌تواند برای فرزند شما نیز سخت باشد. پس سعی کنید ابتدا با معلم و سایر پرسنل مدرسه برای حل مشکل تلاش کنید. 

در مورد ایجاد رابطهٔ خوب با معلم کودکتان و جلسهٔ اولیا و مربیان بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید