با تعصب و دسته‌گرایی کودک زیر پنج سال چه کار کنید؟

با تعصب و دسته‌گرایی کودک زیر پنج سال چه کار کنید؟

طبیعی است که بخواهید فرزندتان با دیگران مهربان باشد، اما در این مرحله نسبت به تعصب و باندگرایی مفروض بچه‌ها واکنش زیادی نشان ندهید. وقتی کودکان زیر پنج سال مهارت‌های کلامی و اجتماعی پیچیده‌تری پیدا می‌کنند، شروع به تصمیم‌گیری در مورد این‌که از بازی کردن با چه دوستی لذت می‌برند و از بازی با کدام یک لذت نمی‌برند می‌کنند.

برخلاف کودکان بزرگ‌تر که به درستی از آنها انتظار می‌رود حداقل کمی درایت داشته باشند، کودکان زیر پنج سال، عقاید خود را صریح و صادقانه بیان می‌کنند، غالباً بدون توجه به این‌که گفته‌هایشان چه احساسی در دیگران ایجاد می‌کند. بنابراین، هرچند ممکن است وقتی کودکتان اعلام می‌کند: «من با فرزانه بازی نمی‌کنم! من با فرانک بازی می‌کنم!»، به نظر شما رفتاری باندگرا و متعصبانه به نظر بیاید، اما سعی کنید آن را خیلی جدی نگیرید، چون به جای طرد کردن فرزانه، او صرفاً دارد علاقهٔ خود به فرانک را ابراز می‌کند، که در این سن چیزی کاملاً طبیعی است.

اما برای دلسرد کردن او از رفتار باندگرا و متعصبانه و به حداقل رساندن آسیب دیدن احساسات دیگران در آینده، الگوی خوبی برای کودک کوچک خود باشید. به خاطر بسپارید که کودکان با مشاهده یاد می‌گیرند، بنابراین وقتی در مقابل کودک خود با دوستانتان حرف می‌زنید، مراقب باشید در مورد شخصی که حضور ندارد غیبت یا او را مسخره نکنید. همچنین مراقب باشید که به جای انتقاد از خطاهای کودکتان، از تلاش‌های او برای نشان دادن مهربانی و همدلی نیز تقدیر کنید. گفتن این جمله که «تو و دوست‌هات امروز تو پارک خیلی خوب و مهربون با هم بازی کردید»، تأثیر بیشتری دارد تا تمرکز روی یکی دو حادثه وقتی سر حال نبوده‌اند.

با تعصب و دسته‌گرایی کودک بالای پنج سال چه کار کنید؟

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید