هفتۀ سی و نهم بارداری

هفتۀ سی و نهم بارداری

در این زمان از بارداری احتمالاً کمی ‌مضطربید و منتظر شروع زایمانتان هستید. ممکن است از نوک پستان‌ها آغوز ترشح شود. در هر مرحله، ممکن است نشانه‌های مبنی بر آغاز مرحلۀ اول زایمان را مشاهده کنید، مثلاً ممکن است ناگهان موجی از انرژی را احساس کنید یا یکدفعه احساس خستگی مفرط کنید. با تغییرات بدن و افکارتان، عوارض شایع، مراقبت پزشکی، خودمراقبتی و علائم نیازمند بررسی پزشک در هفتۀ ۳۹ بارداری آشنا شوید.

تغییرات بدن و زندگی شما

تغییر انقباضات به معنای شروع درد زایمان است. برخی زنان دچار انقباضات براکستون هیکس یا درد زایمان کاذب می‌شوند که مشابه انقباضات پیش از زایمان است، اما نشان‌دهندۀ شروع درد زایمان نیست. گاهی تشخیص دادن نوع انقباضات مشکل است. انقباضات کاذب ممکن است هرچند دقیقه یک بار بروز کند، اما تعداد آنها به مرور زمان افزایش نخواهد یافت.

انقباضات کاذب معمولاً در صورت استراحت کردن از بین می‌رود، اما انقباضات پیش از زایمان از بین نمی‌رود. انقباضات کاذب ایجاد احساس ناراحتی می‌کند، نه درد، درصورتی‌که انقباضات درد زایمان به صورت گرفتگی عضلات شکم و کمر به نظر می‌رسد. شدت انقباضات کاذب معمولاً افزایش نمی‌یابد، اما در مورد انقباضات زایمان، به مرور زمان، شدت و درد افزایش می‌یابد. اگر هنگام انقباض، دست خود را روی شکمتان قرار دهید، سخت‌تر شدن آن را حس میکنید. درصورتی‌که در مورد واقعی بودن این انقباضات مطمئن نیستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

فرایند انقباضات برای شروع مراحل زایمان طبیعی است و اگر شما و پزشکتان از قبل، تاریخی برای انجام عمل سزارین تعیین کرده باشید، احتمالاً در حدود هفتۀ آخر بارداری خواهد بود و این اتفاق طبیعی بین مادر و جنین را تجربه نخواهید کرد. همچنین در این هفته از بارداری ممکن است کمی ‌عصبی باشید. زیاد از منزل بیرون نروید و در صورت بیرون رفتن، بهتر است این زمان کوتاه باشد و زیاد فعالیت نکنید. شاید با همسر خود برای زایمان برنامه‌ریزی کرده‌اید و تمام احتمالات را در نظر گرفته‌اید، اما ممکن است هنوز شک داشته باشید که موضوعی را فراموش کرده‌اید، بهتر است سعی کنید آرام باشید تا به یکدیگر نیز آرامش بدهید.

برای دریافت اطلاعات شخصی‌ هفته به هفتهٔ بارداری‌ خود، ایمیلتان را اینجا وارد و ثبت‌نام کنید.

عوارض شایع بارداری در هفتۀ سی و نهم

عوارض شایع این هفته نیز مانند هفته‌های قبل در مورد همۀ زنان به یک شکل نخواهد بود، اما عوارض معمول و شایع مادران باردار طی هفتۀ ۳۹ شامل موارد زیر است:

مراقبت‌های پزشکی هفتۀ سی و نهم

در این هفته نیز لازم است حداقل یک جلسه ملاقات با پزشک داشته باشید. در این جلسه، پزشک علاوه بر معاینۀ عمومی شما، وضعیت قرارگیری جنین را نیز بررسی می‌کند. همچنین ممکن است وضعیت دهانۀ رحم شما را معاینه کند تا میزان باز شدن و ترشحات را بررسی و آمادگی شما را برای زایمان بسنجد. اگر پزشک در جریان معاینات نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد، ممکن است در این هفته آزمایش پروفایل بیوفیزیکال را برای شما درخواست بدهد.

در این آزمایش، وضعیت جنین و حجم مایع آمنیوتیک بررسی خواهد شد. همچنین در مورد علائم زایمان با شما صحبت خواهد کرد و شما را راهنمایی می‌کند که چه زمانی برای زایمان به بیمارستان مراجعه کنید. اگر در مورد زایمان و علائم آن سوالی دارید، بهتر است آن را در جلسۀ ملاقات این هفته با پزشک خود در میان بگذارید.

خودمراقبتی هفتۀ سی و نهم

در صورت آغشته بودن تودۀ مخاطی به رگه‌های قهوه‌ای رنگ به جای رگه‌های صورتی، احتمالاً درد زایمان شما کاذب است. شاید به جای باز و نرم شدن دهانۀ رحم، معاینۀ واژن یا ارتباط جنسی باعث جدا شدن تودۀ مخاطی مسدودکنندۀ دهانۀ رحم شده باشد. اگر شدت انقباضات رو به افزایش نیست یا نامنظم است، احتمالاً درد شما، درد زایمان واقعی نیست. در صورت ضعیف بودن انقباضات، اگر می‌توانید چیزی بخورید تا انرژی شما تأمین شود.

همچنین تغییر وضعیت بدن، نوشیدن آب یا استراحت می‌تواند این انقباضات را آرام کند. به مصرف مایعات ادامه دهید و به دفعات ادرار کنید. برای احساس آرامش نیز می‌توانید حمام کنید. به قدر کافی استراحت کنید و برای داشتن خوابی خوب، رژیم غذایی سالم و حرکات ورزشی مناسب را ادامه دهید. همچنین با همسر خود دربارۀ این موضوع که ترجیح می‌دهید چه کسی هنگام زایمان کنار شما باشد صحبت کنید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ سی و نهم

اگر فکر می‌کنید درد زایمان شما شروع شده است یا در صورت مشاهدۀ موارد زیر باید با پزشک خود تماس بگیرید:

  • افزایش درد یا شدت انقباضات
  • ترشح مایع، مخاط دهانۀ رحم یا خون از واژن
  • شش انقباض یا بیشتر طی یک ساعت با فاصلۀ کمتر از ۱۰ دقیقه

پزشک احتمالاً با انجام معاینه، شرایط شما را تحت نظر می‌گیرد و دهانۀ رحم را بررسی می‌کند تا متوجه باز و نازک شدن دهانۀ رحم بشود. پزشک همچنین دربارۀ تعداد انقباضات شما خواهد پرسید و در صورت لزوم، معاینات بیشتری انجام خواهد داد. همچنین طی این هفته ضروری است خودتان نیز به علائمی که می‌تواند سلامتی شما یا جنین را به خطر بیندازد، بیشتر دقت کنید. یکی از علائمی که در این هفته‌ها باید تحت نظر بگیرید، میزان حرکات جنین است. درصورتی‌که احساس کردید حرکات جنین کم شده، لازم است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم مهم دیگری که در این هفته باید به آن توجه کنید شامل موارد زیر است:

  • سردرد شدید
  • تهوع و استفراغ
  • تغییر در بینایی
  • حساسیت به لمس
  • مشکلات دیداری مثل تاری دید یا جرقه زدن چشم
  • درد در ناحیۀ زیر دنده‌ها و بالای شکم
  • تورم ناگهانی صورت، دست و پاها

در صورت داشتن هر یک از این علائم که ممکن است نشانۀ پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشد، لازم است سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط