خشک شدن شیر مادر برای از شیر گرفتن کودک

خشک شدن شیر مادر برای از شیر گرفتن کودک

طبق نظر پزشکان و کارشناسان برای از شیر گرفتن کودک لازم است تا دو سالگی کودک صبر کرد و بعد هم به شکل تدریجی کودک را از شیر گرفت. از شیر گرفتن آهسته و تدریجی برای شما و کودکتان هر دو راحت‌تر است. در این مطلب به برخی سؤالات مادران در رابطه با از شیر گرفتن پاسخ داده شده است.

از شیر گرفتن کودک چقدر طول می‌کشد؟

بهترین راه برای کاهش تولید شیر این است که به تدریج تعداد دفعاتی را که به کودکتان شیر می‌دهید یا سینه‌تان را می‌دوشید کاهش دهید. اینکه از شیر گرفتن کودک چقدر طول می‌کشد به سن کودک و تعداد دفعاتی که در هر روز شیردهی می‌کردید ارتباط دارد. هر چند روز یک بار یک وعدهٔ‌ شیردهی را کاهش دهید تا زمانی که احساس کنید سینه‌هایتان دیگر به اندازهٔ‌ همیشه پر نیست. وقتی این احساس را پیدا کردید یک وعدهٔ‌ دیگر را کم کنید و به همین ترتیب ادامه دهید.

هورمونی که شیر مادر را تولید می‌کند پرولاکتین نام دارد. وقتی کمتر شیردهی می‌کنید یا سینه‌هایتان را کمتر پمپ می‌کنید، بدنتان شروع به ترشح فاکتور مهارکنندهٔ‌ پرولاکتین می‌کند. پرولاکتین به مغز پیام می‌دهد که شیر لازم نیست و به تدریج تولید شیر را قطع می‌کند و به همین ترتیب، افزایش جریان یافتن شیر به معنای افزایش تولید شیر است. بنابراین، شما باید از هر کاری که باعث جریان یافتن شیر از سینه می‌شود مثلاً ایستادن زیر دوش آب گرم حمام برای زمان طولانی خودداری کنید.

چرا باید کم‌کم کودک را از شیر گرفت؟

هرچه از شیر گرفتن کودک را تدریجی‌تر انجام دهید، کمتر احتمال دارد که سینه‌هایتان از پری شیر دچار احتقان شود و کمتر احتمال هم دارد که احساس ناراحتی و درد داشته باشید. اگر احساس ناراحتی و درد داشتید، گذاشتن کمپرس سرد یا بستهٔ‌‌ یخ‌زده روی سینه مثل یک کیسهٔ سبزی منجمد و خوردن داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن را امتحان کنید.

پوشیدن سوتینی مناسب و خوب می‌تواند کمک کند اما سینه‌هایتان را خیلی سفت یعنی طوری که روی قفسهٔ سینه صاف شوند نبندید. این کار می‌تواند به مشکلاتی مثل التهاب سینه یا ماستیت و انسداد مجاری شیر منجر شود و ناراحتی شما را بیشتر خواهد کرد. اگر وقعاً احساس درد و ناراحتی دارید، ایرادی ندارد که مقدار کمی از شیرتان را بدوشید تا از شدت احتقان کم شود. اما به خاطر داشته باشید که دوشیدن مرتب به بدن شما پیام می‌دهد که شیر بیشتری بسازد. بنابراین، اگر این کار را بکنید خشک شدن شیر بیشتر طول خواهد کشید.

برخی پزشکان معتقدند که گذاشتن کلم خام روی سینه‌ها به تخفیف درد و کاهش تولید شیر کمک می‌کند. بهتر است ابتدا برگ‌های کلم را در یخچال یا فریزر بگذارید تا سرد شوند. این کار خطری ندارد و ارزش امتحان کردن را دارد.

آیا ممکن است بعد از شیر گرفتن کودک سینه‌‌ها هنوز درد داشته باشند؟

غیرمعمول نیست که حتی با از شیر گرفتن تدریجی هم مدتی سینه‌هایتان شیر تولید کند. این می‌تواند به اندکی احتقان سینه و ناراحتی منجر شود اما به تدریج از بین خواهد رفت. اگر هنوز سینه‌هایتان طوری است که احساس می‌کنید شیر زیادی دارید، می‌توانید چای مریم‌گلی را برای کمک به خشک شدن شیر به شکل دو فنجان در روز امتحان کنید یا برگ‌های کلم تازه را از داخل سوتین روی سینه‌تان بگذارید و هر وقت که پلاسیده شدند عوضشان کنید و این کار را تا زمانی که سینه‌ها کاملاً نرم می‌شوند ادامه دهید.

سینه‌هایتان را پمپ نکنید، مگر این که واقعا پر باشند و شما را اذیت کنند. در آن صورت یک بار سینه‌ها را بدوشید تا کاملاً خالی شوند. بعد از آن، اگر باز هم احساس نیاز کردید تنها به اندازه‌ای که احساس راحتی پیدا کنید سینه‌ها را پمپ کنید. اگرچه این کار ممکن است باعث شود که مدت طولانی‌تری بدنتان شیر تولید کند اما بهتر است این کار را بکنید تا اینکه با سینه‌های سنگین واقعاً اذیت شوید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که درد سینه‌ ناشی از یک مجرای شیر مسدودشده یا عفونت سینه‌ نیست. بهتر است سینه‌هایتان را بررسی کنید که توده یا نواحی قرمزشده و دردناک نداشته باشند. اگر هر کدام از اینها را داشتند، به ویژه ‌اگر حالتان طوری بود که انگار آنفلوانزا دارید یا اگر تب ۳۷/۷ یا بالاتر داشتید، با پزشکتان تماس بگیرید.

بیشتر بدانید:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

بلاگ مرتبط