چسبندگی زبان در کودکان

یکی از عارضه‌های مادرزادی در نوزادان و کودکان، چسبندگی زبان است که در این مطلب می‌توانید با این عارضه، مشکلاتی که ایجاد می‌کند و درمان آن آشنا شوید.

چسبندگی زبان کودک

گاهی به نظر می‌‌رسد زبان کودک به کف دهانش بسته شده است که لازم است بدانید این وضعیت غیرمعمول نیست. اگر پوست متصل به زیر زبان کودکتان یعنی غشایی به نام فرنولوم که لگام زبان نیز نامیده می‌شود، کوتاه است یا خیلی به سمت جلوی زبانش آمده است، او عارضه‌ای به نام آنکیلوگلوسی یا چسبندگی زبان دارد. حدود ۴ درصد از نوزادان با چسبندگی زبانی متولد می‌شوند که به نظر می‌‌رسد زمینهٔ ارثی داشته باشد.

چسبندگی زبان با توجه به میزان نزدیکی غشای فرنولوم به نوک زبان، شدت‌های متفاوتی دارد. در بعضی از کودکان اتصال غشا تنها کمی بیشتر از حد ایده‌آل است، درحالی‌که در برخی دیگر اتصال غشا تا نوک زبان ادامه دارد که در این کودکان ممکن است نوک زبان به شکل قلب به نظر برسد، زیرا غشا فرنولوم مرکز زبان را به سمت عقب می‌‌کشد.

مشکلات و عوارض چسبندگی زبان کودک

این عارضه می‌‌تواند ایجاد مشکل کند. بسیاری از موارد چسبندگی زبان طی شش هفتهٔ اول زندگی کودک خودبه‌خود رفع می‌شود، زیرا ساختار دهان تغییر می‌‌کند و بعضی از کودکان یاد می‌گیرند که چطور با چسبندگی زبانی که از بین نمی‌رود سازگار شوند. اما از آنجا که چسبندگی زبان دامنهٔ حرکت زبان کودک را محدود می‌‌کند، این عارضه می‌‌تواند مشکلاتی در غذا خوردن، بلعیدن و صحبت کردن به وجود آورد.

در صورت وجود چسبندگی زبان کودک، این موضوع می‌‌تواند در شیر خوردن فرزندتان تداخل ایجاد کند. کودک ممکن است هیچ مشکلی در شیر خوردن از سینهٔ مادر نداشته باشد یا ممکن است در حرکت دادن زبانش در حرکات موجی ضروری برای مکیدن خوب سینه دچار مشکل باشد. خوردن شیر از شیشه‌شیر به مانور حرکتی مشابهی نیاز ندارد، هرچند بعضی از کودکان مبتلا به چسبندگی زبانی حتی در خوردن از شیشه‌شیر نیز مشکل دارند.

عوامل مؤثر دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، شکل سینه‌‌های شما، اندازهٔ نوک سینه‌ها و حالت کشسانی بافت سینه‌‌تان نیز ممکن است در توانایی کودک برای شیر خوردن با وجود چسبندگی زبان تأثیر بگذارند. برخی علائم اینکه چسبندگی زبان کودک ممکن است علت برخی مشکلات در تغذیه باشد شامل موارد زیر است:

  • او در طول شیر خوردن بارها مکش سینه را رها می‌‌کند.
  • دهانش در هنگام تغذیه، صدایی شبیه بوسیدن ایجاد می‌‌کند.
  • وزنگیری کندی دارد.
  • مقدار شیر شما رو به کاهش است.
  • شما هنگام شیردهی، درد نوک سینه را تجربه می‌‌کنید، چون کودک ممکن است در تلاش برای دسترسی به شیر به جای مکیدن نوک سینه، آن را بجود.

مراجعه به پزشک برای چسبندگی زبان کودک

اگر متوجه شدید که کودکتان چسبندگی زبان دارد، آن را با پزشک خود در میان بگذارید حتی اگر کودک بدون هیچ مشکلی شیر می‌خورد. همچنین اگر این عارضه در تغذیهٔ کودک مداخله می‌کند، به پزشک کودکتان اطلاع دهید. پزشک کودک احتمالاً می‌‌تواند این کار را در مطب خود انجام دهد، در غیر این صورت شما را به کسی که می‌تواند ارجاع خواهد داد.

با کمک پزشک می‌توانید بفهمید که آیا چسبندگی زبان به اندازه‌‌ای جدی هست که بتواند در رشد گفتاری تداخل ایجاد کند یا بعداً مشکلات دیگری به وجود آورد یا جایی برای نگرانی‌ نیست. دندان‌پزشک کودکان هم می‌تواند در مورد احتمال تأثیر این عارضه در رشد دهان و دندان کودک نظر بدهد تا نگرانی‌های شما برطرف شود.

درمان چسبندگی زبان در کودک

چسبندگی زبان به راحتی با یک عمل جراحی ساده و ایمن با اثربخشی فوری اصلاح می‌‌شود. در این جراحی که فرنوتومی نامیده می‌‌شود، پزشک غشای زیر زبان را با یک بی‌حس‌کنندهٔ موضعی بی‌حس می‌‌کند، سپس آن را با یک قیچی کند چاک می‌‌دهد. این کار فقط یک ثانیه طول می‌‌کشد.

همچنین پزشکان می‌‌گویند این جراحی برای کودکان کمتر از سوراخ کردن گوش، ناراحت‌کننده است. بعضی از والدین گزارش داده‌‌اند که کودکان آنها حتی طی عمل گریه نکرده‌اند و بعضی دیگر می‌‌گویند که ناراحتی کودک اندک به نظر می‌‌رسید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط