رفتار کودک ۱۸ ماههٔ شما

رفتار کودک ۱۸ ماههٔ شما

کودکتان حالا ۱۸ ماهه شده است. طی این روزها احتمالاً فکر می‌کنید کودک شما عصبی یا بدرفتار شده است اما قبل از رسیدن به این نتیجه بهتر است محرک‌های ایجاد الم‌شنگه‌ را بشناسید. در این مطلب می‌توانید با رفتارهای جدید یک کودک ۱۸ ماهه آشنا شوید.

رفتار جدید این ماه: خشم و عصبانیت

بعضی روزها ممکن است به نظر برسد که جزئی‌ترین چیزها هم کودک نوپای شما را خشمگین می‌کند. مثلاً شیر صبحانهٔ کودک را در لیوان «اشتباه» می‌ریزید و او آن را به طرف شما پرت می‌کند. یا با اینکه بیرون باران می‌بارد او می‌خواهد پابرهنه بیرون برود و وقتی شما به پوشیدن چکمه‌هایش اصرار می‌ورزید، با تمام وجود جیغ می‌کشد.

خب چه اتفاقی افتاده؟ گاهی اوقات عوامل محرک الم‌شنگه آشکار است. مثلاً او ممکن است خسته یا عصبانی باشد یا ممکن است از ناتوانی خود برای انجام کاری که مصمم به انجام آن است، مانند قرار دادن قطعهٔ گرد در سوراخ مربعی پازلش کلافه و سرخورده باشد.

اما شما چه کاری می‌توانید بکنید؟ الم‌شنگه‌ها معمولاً در بدترین زمان ممکن برای شما اتفاق می‌افتند. به نظر می‌رسد وقتی کودک نوپایتان فیوز می‌پراند، شما یا عجله دارید که صبح زود از خانه بیرون بزنید یا در فروشگاه هستید و فقط نیمی از خریدتان انجام شده است یا در اتاق انتظار مطب پزشک هستید. وجه اشتراک این موقعیت‌ها چیست؟ اینها اوقاتی هستند که یک کودک نوپای معمولی ممکن است فشار احساسی بیش از حدی را احساس کند و فکر کند که توجه تمام و کامل شما معطوف به او نیست.

اگر از موقعیت‌هایی که جرقهٔ الم‌شنگه را می‌زنند آگاه باشید، ممکن است بتوانید با تغییراتی جزئی یا برنامه‌ریزی قبلی از بسیاری از آنها جلوگیری کنید. صبح ۱۵ دقیقه زودتر بیدار شوید تا نیازی به عجله کردن نداشته باشید. اگر باید با فرزندتان به خرید خانه بروید، آن را زمانی انجام دهید که او خوب استراحت کرده و غذایش را هم خورده است. کتاب یا عروسک محبوبش را به مطب پزشک ببرید. هر کاری که می‌توانید برای آرام نگه داشتن او انجام دهید مفید خواهد بود. همچنین به یاد داشته باشید که الم‌شنگهٔ گاه به گاه، عارضهٔ جانبی طبیعی و نرمال دوران نوپایی و رشد کودک است.

موضوع جدید این ماه: یادگیری به اشتراک گذاشتن چیزها و اشیای تسکین‌دهنده

در دایرهٔ واژگان کودک نوپا هیچ «مال شمایی» وجود ندارد و همه چیز «مال من» است. بنابراین سوییچ ماشین شما، سگ عروسکی مورد علاقهٔ برادرش، کفش‌های پدرش، سرسرهٔ پارک و همهٔ این چیزها در چشم یک کودک ۱۸ ماهه مال او هستند. با قدردانی از کودکتان، هنگامی که یک اسباب‌بازی را به کودک دیگری می‌دهد یا به کودک دیگری اجازه می‌دهد اول از سرسره پایین برود می‌توانید به او کمک کنید تا معنای «به اشتراک گذاشتن» را درک کند.

هنگام خواندن یک کتاب یا تماشای فیلم، به نمونه‌های سهیم کردن دیگران در چیزها اشاره کنید اما سعی کنید وقتی نمی‌خواهد چیزی را با کسی تقسیم کند او را سرزنش نکنید. گاهی اوقات فقط تصدیق اینکه چقدر تقسیم کردن چیزی با دیگران سخت است، تمایل او به انجام این کار را بیشتر می‌کند. شما باید صبور باشید و به یاد داشته باشید که والدین دیگر کودکان نوپا نیز با همین مسئله مواجه هستند.

برای یک کودک نوپا یک عروسک محبوب منبعی عالی برای تسکین و آرامش گرفتن است. او همچنین ممکن است عادت‌هایی داشته باشد که او را تسکین می‌دهند، مانند پیچاندن موهایش، کوبیدن سرش به جایی، تاب دادن خود یا مکیدن انگشت شستش. بیشتر کودکان به طور طبیعی این رفتارها را تا چهار سالگی کنار می‌گذارند، بنابراین احتمالاً در حال حاضر نیازی به مداخلهٔ شما نیست.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط