رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه ۱۸

کودک شما طی این روزها وارد دومین هفته از ماه ۱۸ زندگی‌اش شده است. در این مطلب می‌توانید با بخشی از زندگی و رفتار کودکتان در هفتهٔ دوم ۱۸ ماهگی‌اش آشنا شوید.

برخورد با جیغ زدن کودک

جیغ زدن یکی از عادت‌های کمتر مطلوبی است که کودک نوپایتان ممکن است پیدا کند. مثل هر چیز دیگری در زندگی کودک، او در این مورد هم به طور مداوم در حال آزمایش و تجربه خواهد بود و صدایش ابزاری است که می‌تواند هر کاری می‌خواهد با آن انجام دهد. به جز این، جیغ زدن فوراً توجه همه را به او جلب می‌کند و او از این اتفاق خوشش می‌آید.

بعضی از بچه‌ها والدین خود را شرطی می‌کنند، یعنی کاری می‌کنند که پدر و مادرشان در برابر جیغ کشیدن تسلیم آنها شوند. برای پیشگیری از این اتفاق، توضیح دهید که جیغ زدن گوش شما را اذیت می‌کند و تا وقتی از یک صدای معمولی استفاده نکند نمی‌توانید به خواسته‌اش پاسخ بدهید، چون متوجه حرف‌هایش نمی‌شوید. اما مراقب باشید که خودتان برای گفتن این توضیحات فریاد نزنید.

همچنین می‌توانید به فرزندتان راه‌های دیگری برای لذت بردن از صدایش مانند زمزمه کردن یا آواز خواندن یاد دهید. در حقیقت، اگر واقعاً می‌خواهید توجه کودک خود را جلب کنید، سعی کنید صدای خود را تا حد زمزمه پایین بیاورید، چون این کار حتی از بالا بردن صدایتان نیز مؤثرتر است، چون صدای زمزمه نه تنها برایش متفاوت از صدای معمول به نظر می‌رسد، بلکه صدایی خاص و مرموز است و امکان زیادی دارد که فریادها و جیغ زدن‌های او را قطع کند.

راه‌حل رفع ایراد گرفتن به غذا در کودکان

کودکان نوپا به ایراد گرفتن از غذا معروف هستند. بنابراین، شاید بهتر باشد که وقت و انرژی خیلی زیادی را برای آماده‌سازی غذا و توجه بیش از حد به جزئیاتش صرف نکنید. از اغوا یا تشویق كودک برای خوردن فقط یک لقمه‌ٔ دیگر يا اصرار به اینکه او از هر چيزی که توی بشقابش است یک لقمه را امتحان کند هم پرهیز کنید.

به جای اصرارهای مداوم سعی کنید در هر وعدهٔ غذایی، ترکیب نسبتاً خوبی از غذاهای سالم مختلف را توی بشقابش بگذارید. اگر شما گزینه‌های متنوعی از گروه‌های غذایی مختلف ارائه می‌دهید، احتمالاً فرزندتان تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت می‌کند، حتی اگر او در یک وعدهٔ غذا در طول روز از سبزیجات بخورد و در یک وعده‌ٔ دیگر، گوشت یا غلات توی ظرف غذایش را بخورد.

همچنین یادتان باشد چیزهایی که کودکتان در طول یک هفته مصرف می‌کند مهم‌تر از ترکیب مواد مغذی در هر وعدهٔ غذایی یا حتی در یک روز خاص است. وقتی گزینه‌های غذایی سالمی ارائه شود، کودکان نوپا به طور طبیعی در انتخاب نوع مواد غذایی و مقدار مورد نیازشان، تبحر زیادی پیدا می‌کنند و خیلی راحت درست‌تر غذا می‌خورند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید