رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه ۱۶

رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه ۱۶

طی این هفته کودک شما وارد دومین هفته از ۱۶ ماهگی خود شده است. در این مطلب می‌توانید با بخشی از زندگی کودکتان در هفتهٔ دوم از ماه ۱۶ تولدش آشنا شوید.

کشمکش و قدرت

جایی که اراده‌ای وجود دارد، سرپیچی هم وجود دارد و حالا کودک نوپای شما در حال کشف آن اراده است؛ یک اراده‌ٔ جوان و فوق‌العاده! سرشتِ معمولاً خوشایند و دلپذیر یک کودک ۱۲ ماهه می‌تواند یک شبه به چیزی کلافه‌کننده و ستوه‌آور تبدیل شود و «نه» گفتن به زودی به یکی از کلمات مورد علاقهٔ او تبدیل خواهد شد.

هر جا ارداده باشد، سرپیچی هم وجود دارد، پس همیشه هم از حرف گوش نکردن کودکتان ناراحت نشوید

رفتار انعطاف‌ناپذیر و نافرمان نشان می‌دهد که کودک شما شروع به درک مفهومی بزرگ کرده است و آن اینکه او فردی جدا و مستقل از شماست. این آگاهی بذر سندرم قدرت است. مبارزه بر سر قدرت و جنگ اراده‌ها در این سن احتمالاً بر سر چیزهایی مانند تعویض پوشک، مسواک زدن و نشستن در یک کالسکه یا صندلی ماشین است.

بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که هر گاه امکان داشت از این مبارزه جاخالی بدهید. اگر چیزی واقعاً مهم نیست، مثلاْ عوض کردن پیراهنی که کثیف شده است، شما کوتاه بیایید. انرژی خود را برای موضوعات مهم برای مثال، در رابطه با ممنوعیت کتک زدن بچه‌های دیگر صرفه‌جویی کنید.

در مورد ترک تدریجی شیشه‌شیر، شاید یک لیوان نی‌دار بتواند در این هفته‌ها به شما کمک کند و کودک شما بدون هیچ مشکلی ناگهان شروع به نوشیدن از لیوانش کند.

کودک درون‌گرا به جای خجالتی

اگر فرزند شما شخصیت درون‌گرا یا توداری دارد، از زدن برچسب «خجالتی» روی او پرهیز کنید. فرزندتان ممکن است در گرم گرفتن با دیگران کمی کند باشد، اما بیشتر کودکان نوپا گاهی اوقات، به ویژه در موقعیت‌های جدید خجالتی رفتار می‌کنند. اضطراب جدایی می‌تواند علاوه بر کودکان کمروتر، همسالان اجتماعی و جسور آنها را نیز پریشان کند.

اگر فرزند شما به‌طورکلی درون‌گرا به نظر می‌رسد، مراقبت توأم با عشق بیشتری نثار او کنید. در موقعیت‌های اجتماعی استرس‌زا به او نشان دهید که درکش می‌کنید. او را بغل کنید و بگویید: «این مهمونی خیلی پرسروصداست، نه؟» بدون اعمال فشار و اجبار، فرصت بیشتری برای گرم شدن و جوشیدن با دیگران به او بدهید و به جای اشاره به اوقاتی که کم‌رو و درون‌گرا شده است، وقتی اجتماعی‌تر رفتار می‌کند او را تحسین کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط