رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه ۱۶

در این هفته کودک شما وارد آخرین هفته از ۱۶ ماهگی‌اش خواهد شد و شما می‌توانید در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک در هفتهٔ چهارم از ۱۶ ماهگی آشنا شوید.

برخورد با گاز گرفتن کودک

گاز گرفتن رفتاری نادرست است، اما کودک نوپای شما هم هنوز کمی نامتمدن است، چون این موضوع را نمی‌داند. گاز گرفتن یک کودک ۱۶ ماهه معمولاً به این خاطر است که او فاقد مهارت‌های زبانی برای ابراز خواستهٔ خودش است و همچنین اگر احساس تهدید کنند، گاهی تنها واکنشی که به ذهنشان می‌رسد گاز گرفتن است.

اولین کار برای جلوگیری از تبدیل شدن گاز گرفتن به یک عادت این است که ابتدا توجه خود را به کودکی که گاز گرفته شده است معطوف کنید و مطمئن شوید که حالش خوب است، سپس در رفتار با هر دو کودک آرام بمانید و با عصبانیت و پرخاش حرف نزنید. با فریاد زدن یا تنبیه کودکی که تحت تأثیر احساساتی قرار گرفته که کنترلشان برایش سخت بوده است و در نهایت منجر به گاز گرفتن شده، نتیجهٔ چندانی به دست نمی‌آورید.

در واقع، ممکن است کودکی که گاز گرفته است بیشتر از کودک قربانی گریه کند. پس خیلی ساده بگویید «گاز گرفتن ممنوعه!» و توجه او را به فعالیت دیگری جلب کنید. به اینکه در زمان حادثه چه اتفاقی رخ داد توجه داشته باشید. آیا فرزندتان احساس تهدید کرد یا به فضای شخصی او حمله شد؟ آیا نزدیک زمان خواب کودکتان است؟ اگر بدانید چه عواملی محرک این کار هستند، ممکن است بتوانید از پیش آمدن مجدد آن جلوگیری کنید. همچنین هرگز سعی نکنید با گاز گرفتن فرزندتان به او یاد بدهید که گاز گرفته شدن چقدر درد دارد. این کار تنها به او می‌فهماند که گاز گرفتن گاهی اوقات ایرادی ندارد.

فضاهای امن برای بازی کودک

یکی از راه‌های تأدیب و تربیت کودک نوپای سرکش و نافرمانتان پرهیز از شرایطی است که در آن احتمالاً مجبور به رودررویی با او هستید. پس با ایمن کردن حداقل بخشی از خانه که بتوان کودک را در آن نگه داشت، دفعاتی را که مجبورید از کلمهٔ «نه» استفاده کنید به حداقل برسانید.

ایجاد منطقه‌ٔ ایمن برای کودک در خانه همیشه آسان نیست، به ویژه اگر فرزند شما کاوشگر مصممی است و نسبت همه چیز کنجکاو است. اما اگر می‌توانید این کار را بکنید، فضای ایمن به فرزندتان فرصت می‌دهد که بدون اینکه دائماً هدایت و کنترل شود یا «نه» بشنود، آزادانه به کندوکاو مشغول شود و این به شما هم زنمانی برای کمی استراحت می‌دهد.

یادتان باشد که هرچند شما در این حالت هم باید بر او نظارت داشته باشید، اما اگر اشیای تیز، شکستنی، گل و گیاه، سیم برق، سطل زباله و سایر وسوسه‌ها و موارد خطرساز را از دسترسش خارج کنید، خاطرتان بسیار آسوده‌تر خواهد بود.

ماجراجویی‌های جدید کودک

بعد از چرت روز و خوردن یک میان‌وعدهٔ مناسب، شما و کودک نوپایتان می‌توانید چند دقیقه برای پیاده‌روی در اطراف محل زندگی خود بیرون بروید. بهتر است یک کیف کوچک به کودکتان بدهید تا سر راهش گاهی بایستد و هر چیزی را که دوست دارد مثل برگ‌ها، گل‌ها، سنگ‌ها و غیره را بردارد و آنها را در کیف کوچکش بگذارد.

در میان راه شما هم بایستید و کارهایی را انجام دهید تا کودکتان طبیعیت را حس کند، بشناسد و در نتیجه آن را دوست داشته باشد. به عنوان مثال، درخت‌ها را بغل کنید، به پرنده‌ها و صف مورچه‌ها نگاه کنید و پروانه‌ها را تعقیب کنید. هر چیزی که او می‌بیند و لمس می‌کند برایش یک ماجراجویی جدید است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط