رفتار کودک ۱۷ ماههٔ شما

رفتار کودک ۱۷ ماههٔ شما

به ۱۷ ماهگی کودکتان خوش آمدید. مادرشو روزهای شیرین پیش رویتان را سالم و شاد می‌خواهد. در این مطلب می‌توانید با برخی نکات رفتاری یک کودک ۱۷ ماهه آشنا شوید.

رفتار جدید این ماه: خویشتن‌داری یا نداشتن کنترل

اگر همهٔ ما میل و هوس‌های خود را دنبال می‌کردیم، واقعاً جهان چگونه جایی می‌شد؟ اگر بزرگسالان کنترلی روی رفتارشان نداشتند چه اتفاقی می‌افتاد؟ دو کودک ۱۷ ماهه را زیر نظر بگیرید تا فوراً پاسخ این سؤال را بفهمید؛ درست است هرج و مرج تنها چیزی بود که باقی می‌ماند.

بچه‌ها با خودکنترلی و خویشن‌داری به دنیا نمی‌آیند، بنابراین وقتی کودک نوپای شما گرسنه است، می‌خواهد غذا بخورد، آن هم بلافاصله! وقتی می‌خواهد با اسباب‌بازی دوستش بازی کند، آن را می‌خواهد، آن هم فوراً! او نمی‌فهمد که جیغ زدن باعث نمی‌شود که غذا زودتر برسد یا اینکه قاپیدن یک اسباب‌بازی به زور، همبازی‌اش را ناراحت خواهد کرد.

اما شما چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ از آنجا که کودکان نوپا آنچه را که می‌خواهند در همان لحظه و با تمام وجودشان می‌خواهند، توضیح عواقب کارهایشان نتیجه‌ای فوری به دنبال نخواهد داشت، اما این کار را امتحان کنید. توضیح دادن شرایط و واقعیت‌ها با صدایی اطمینان‌بخش و نه با تشر و توبیخ، تمرین خوبی برای آینده است و اگر این کار را با مهر و محبت فراوان و همراه با تماس فیزیکی زیادی انجام دهید، وقتی باید کمی صبر کند یا در شرایط خاصی با شما همکاری کند، آرام ماندن برایش آسان‌تر می‌شود.

اگرچه ممکن است گهگاهی غیرممکن به نظر برسد، اما اگر وقتی کودکتان بیش از همیشه بدقلق‌ است، شما مهربان و صبور باشید، ممکن است کم‌کم متوجه شوید که او بیشتر متمایل به آرام شدن است. همچنین سعی کنید وقتی کودک نوپایتان همکاری می‌کند و با درخواست‌های شما موافقت می‌کند خوشحالی خود را نشان دهید، اما آماده باشید که اگر مایل به این کار نبود او را از آن موقعیت خارج کنید.

موضوع جدید این ماه: مهار الم‌شنگه‌ها

سریع‌ترین راه برای تمام کردن الم‌شنگهٔ کودک چیست؟ تسلیم شدن در برابر خواسته‌های یک کودک نوپا درست است؟ بهترین راه برای تضمین اینکه الم‌شنگه‌ها دیگر پیش نیاید چیست؟ اینها برخی از سؤالات مادران از ماست. برای شروع بهتر است بدانید که اگر برای پایان دادن به الم‌شنگه به فرزندتان جواب یا پاداش دهید، یعنی خواسته‌اش را اجابت کنید، او خیلی سریع این را می‌فهمد و او باز هم الم‌شنگه به پا خواهد کرد، آن هم فقط برای اینکه بتواند به آنچه می‌خواهد برسد. اما اگر شما الم‌شنگه را به سادگی نادیده بگیرید که ممکن است گاهی اوقات کار دشواری باشد، او به همان سرعت می‌آموزد که این رفتار شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و احتمالاً این کار را متوقف خواهد کرد. اگر در یک مکان عمومی مانند رستوران یا فروشگاه هستید، ممکن است بهترین راه چاره‌ی شما این باشد که تا وقتی آرام می‌شود، با هم آنجا را ترک کنید.

فهمیدن علت پشت الم‌شنگه‌های کودک نوپا یا حداقل بخشی از علت‌هایش ممکن است به شما در مواجهه با این موارد الم‌شنگه و بدخلقی کمک کند. در ۱۷ ماهگی، کودک ممکن است بخواهد سوار کردن پنج لگو روی هم را یاد بگیرد یا مصمم باشد که خودش کفش‌هایش را بپوشد، سوار دوچرخهٔ خواهر بزرگ‌ترش شود یا با چنگال غذا بخورد و وقتی نمی‌تواند این کارها را انجام دهد، ممکن است سرخورده و کلافه شود. وقتی هم که کودک شما گرسنه، خسته یا بیش از حد تحریک شده است، احتمال وقوع الم‌شنگه بیشتر است. گاهی اوقات یک الم‌شنگه خواهشی برای جلب‌ توجه شماست، پس در آغوش گرفتن و معطوف کردن تمام توجه‌تان به او، می‌تواند ابرهای طوفان را پراکنده کند.

مواجه شدن با الم‌شنگه‌ها برای والدین آسان نیست. ممکن است گوش دادن به مقدار زیادی گریه و زاری یا تحمل اینکه کودکتان از شما عصبانی باشد دشوار باشد. اما الم‌شنگه‌‌ها بخشی کاملاً طبیعی از فرایند رشد کودکان نوپا هستند. نگران نباشید، این روزهای تکرارنشدنی هم به زودی تمام خواهد شد، پس تا آنجا که می‌توانید از همه چیز این روزها لذت ببرید و بی‌جهت اوقات خودتان را تلخ نکنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط