واکسن هپاتیت A

واکسن هپاتیت A چیست و در چه سنی تزریق می‌شود؟ هپاتیت A چه علائمی دارد؟ و چه کودکانی نباید واکسن هپاتیت A را دریافت کنند؟ در این مطلب با همه چیز در مورد واکسن هپاتیت A آشنا شوید.

واکسن هپاتیت A چیست؟

واکسن HepA فرزند شما را در برابر ویروس هپاتیت A که باعث یک بیماری کبدی می‌شود محافظت می‌کند. پیامدهای فیزیکی درازمدت هپاتیت A معمولاً خیلی کمتر از عواقب هپاتیت B یا هپاتیت C جدی هستند. اما یک دوره هپاتیت A هم چندان ساده نیست و بدترین موارد آن ممکن است باعث آسیب کبدی و حتی مرگ شود ولی از آنجا که بسیاری از افراد، به ویژه کودکان هیچ علائمی از این بیماری نشان نمی‌دهند، دشوار بتوان فهمید که هر سال دقیقاً چه تعداد از افراد آلوده می‌شوند.

ویروس هپاتیت A در مدفوع وجود دارد و ممکن است با دست‌های آلوده و شسته‌نشده منتقل شود. بنابراین به راحتی در مهدکودک‌ها و سایر مکان‌هایی که کودکان آنجا در کنار هم بازی می‌کنند گسترش می‌یابد. به عنوان مثال، یک مربی مهد ممکن است به کودک آلوده کمک کند که از توالت استفاده کند، بعد فراموش کند دستش را بشوید و سپس با لمس کردن دهان خود یا دهان یک کودک دیگر، ویروس را منتقل کند. هپاتیت A از طریق غذا و آب آلوده نیز منتقل می‌شود. این ویروس بسیار مقاوم است و می‌تواند تا ماه‌ها روی سطوح روباز یا در غذاهای خام و حتی در فاضلاب زنده بماند.

هپاتیت A چه علائمی دارد؟

این ویروس ممکن است باعث ایجاد علائمی مانند تب، خستگی، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، ادرار تیره و گاهی زردی شود. اما همیشه هم و به ویژه در کودکان می‌تواند علائمی ایجاد نکند.

هیچ درمان قطعی و مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما بیشتر کودکان طی دو ماه خودبه‌خود بهبود می‌یابند. حدود ۱۵ درصد از افراد آلوده به مدت شش ماه علائم مداوم یا عودکننده دارند. به خاطر همهٔ این دلایل، واکسن هپاتیت A اکنون بخشی از برنامهٔ واکسیناسیون توصیه‌شده برای کودکان در برخی کشوهاست. در حال حاضر، این واکسن هنوز در برنامهٔ واکسیناسیون کشوری کودکان در ایران وجود ندارد و برای لزوم دریافت آن باید حتماً با پزشک کودکتان مشورت کنید.

واکسن هپاتیت A در چه سنی تزریق می‌شود؟

تعداد دزهای توصیه‌شده برای واکسن هپاتیت A، دو دز، به فاصلهٔ شش تا ۱۸ ماه از هم به شکل زیر است:

  • دز اول بین اولین و دومین سالگرد تولد، یعنی در سن ۱۲ تا ۲۳ ماهگی و دز دوم شش تا ۱۸ ماه بعد

کودکانی که اولین دز خود را تا ۲۳ ماهگی دریافت نکرده‌اند، هنوز هم می‌توانند واکسینه شوند.

چه کودکانی نباید واکسن هپاتیت A بزنند؟

كودكی كه پس از دز اول نسبت به این واكسن واكنش آلرژیک شدید داشته است نباید دز دیگری دریافت كند. این واکسن به حدی خفیف است که بچه‌ها حتی اگر کمی احساس بیماری کنند می‌توانند آن را دریافت کنند. اما اگر فرزند شما از یک بیماری متوسط ​​تا شدید رنج می‌برد، برای زدن واکسن صبر کنید تا حالش بهتر شود.

عوارض جانبی واکسن هپاتیت A چیست؟

حدود ۱۵ درصد از کودکان در محل تزریق احساس درد می‌کنند. تعداد کمی از دست دادن اشتها یا سردرد را تجربه می‌کنند. واکنشهای آلرژیک شدید به هر نوع واکسنی نادر است اما امکان‌پذیر است. اگر فرزند شما به این واکسن یا هر واکسن دیگری واکنش منفی نشان داده است، با پزشک او صحبت کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط