۱۰ نکته که در بارداری دوقلو یا چندقلویی باید بدانید

۱۰ نکته که در بارداری دوقلو یا چندقلویی باید بدانید

آیا بارداری دوقلو نیاز به مراقبت خاصی دارد؟ آیا باید بیشتر غذا بخورید؟ آیا باید بیشتر دکتر بروید؟ آیا باید سزارین کنید؟ در این مطلب با ۱۰ نکته که در طول یک بارداری دو یا چندقلویی لازم است بدانید آشنا شوید.

مراقبت‌های پزشکی بیشتر

به لطف داشتن بیش از یک کودک در شکمتان و صرف‌نظر از اینکه چقدر سالم هستید، بارداری شما اکنون یک بارداری پرخطر محسوب می‌شود. همراه این برچسب پرخطر، معاینات پزشکی بیشتری هم پیش رو خواهید داشت. همچنین از طریق سونوگرافی، تصاویر بیشتری از کودکانتان می‌بینید.

این ملاقات‌ها با پزشک و ویزیت‌های اضافی راه مهمی برای پزشکتان در کمک به حفظ سلامت شما و کودکانتان در طول بارداری است.

اسید فولیک بیشتر

اسید فولیک به شما کمک می‌کند تا از نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری کنید. دریافت اسید فولیک کافی در دوران بارداری امری حیاتی است و اغلب با مصرف مکمل بارداری به راحتی به دست می‌آید. اگر فقط یک جنین در شکم داشته باشید، روزانه ۰/۴ میلی‌گرم اسید فولیک نیاز دارید ولی برای دوقلوها، باید این دز را به یک میلی‌گرم در روز برسانید.

چه دوقلو باردار باشید و چه بیشتر، در مورد مصرف اسید فولیک و سایر مکمل‌های مورد نیازتان با پزشک خود صحبت کنید.

تشدید تهوع

تهوع بارداری شما نیز ممکن است بیشتر باشد. مقادیر بالاتر هورمون hcg تولیدشده طی بارداری چندقلویی، به این معنی است که احتمال ابتلا به تهوع افزایش می‌یابد. اما هر قدر هم که تهوع شدیدی داشته باشید، باید در حدود سه ماهه‌ٔ دوم بارداری، منتظر پایان تهوع باشید.

افزایش لکه‌بینی

هرچند سقط جنین خودبه‌خودی در بارداری چندقلویی دیده می‌شود، اما لکه‌بینی در بارداری چندقلویی همیشه دلیل سقط نیست. در صورت نبود دلپیچه و انقباضات شکمی یا ندیدن لخته‌های بزرگ خون، لکه‌بینی به معنای وجود مشکل نیست. اما حتماً در صورت هر گونه خونریزی یا لکه‌بینی با پزشک خود تماس بگیرید. او می‌تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و مشخص کند چه اتفاقی افتاده است.

افزایش وزن بیشتر

وقتی بیش از یک کودک در شکم دارید، افزایش وزن بیشتر هم امری طبیعی است. به هر حال، شما وزن دو کودک، به علاوه مایع آمنیوتیک و در بعضی موارد، جفت‌های بیشتری را حمل خواهید کرد.

افزایش وزن بارداری تک‌قلویی برای زنانی که وزن مناسبی دارند بین ۱۱ کیلو و ۵۰۰ گرم تا ۱۶ کیلوگرم است. اما مادران دوقلوها با توجه به وزن قبل از بارداری‌شان می‌توانند خیلی بیشتر وزن بگیرند. زنانی که بارداری دوقلویی را با وزن مناسب شروع می‌کنند می‌توانند انتظار افزایش وزنی بین ۱۷ تا ۲۵ کیلوگرم را داشته باشند. برای قل‌های بیشتر، این اعداد همچنان بالاتر می‌رود. برای پیدا کردن میزان وزن مناسبتان در بارداری دوقلویی، مطلب افزایش وزن مناسب در بارداری دوقلویی را ببینید.

بیشتر غذا خوردن

باید بیشتر غذا بخورید؟ این مورد احتمالاً منطقی به نظر برسد، چون رشد دو کودک یا بیشتر به غذای بیشتری احتیاج دارد. اگرچه شما نمی‌خواهید افراط و بیش از حد وزن اضافه کنید، اما کالری‌های مورد نیازتان قطعاً افزایش می‌یابد.

در یک بارداری تک‌قلویی، فقط از سه ماههٔ دوم به ۳۰۰ کالری اضافی در روز نیاز دارید ولی اگر دوقلو باردارید، این عدد به ۶۸۰ کالری اضافی در روز در سه ماههٔ دوم افزایش می‌یابد. خوردن هله‌هوله و غذاهای بی‌ارزش نیز فایده‌ای نخواهد داشت. کالری مصرفی شما باید از منابع غذایی سالم مانند پروتئین‌ها، غلات کامل و چربی‌های سالم تأمین شود.

افزایش عوارض شایع بارداری

خودتان هم می‌توانستید این را حدس بزنید. کودکان بیشتر مساوی افزایش وزن بیشتر و برابر با برخی عوارض بیشتر است، اما این عوارض پایان شیرینی دارد. مادران باردار با بیش از یک کودک ممکن است دچار کمردرد بیشتر، سوزش معده‌ٔ بیشتر و حتی مشکلات خواب بیشتر شوند.

با پزشک خود در مورد نحوه‌ٔ کنار آمدن با شکم در حال رشد خود صحبت کنید. کمربندهای بارداری و بالش‌های بارداری می‌توانند راه چاره برای راحتی بیشتر باشند.

افزایش عوارض شدید بارداری

لقاح بیش از یک جنین می‌تواند با برخی خطرات برای سلامت مادر همراه باشد. به عنوان مثال، ممکن است بیشتر در معرض خطر دیابت بارداری باشید.

همچنین در صورت بارداری چندقلویی، احتمال ابتلای مادر به پره‌اکلامپسی نیز بیشتر خواهد بود. پره‌اکلامپسی با پروتئین موجود در ادرار، ورم بیش از حد دست‌ها و پاها و فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود. اغلب اولین علامت پره‌اکلامپسی در ویزیت روتین پزشک شناسایی می‌شود، بنابراین هیچ ویزیتی را جا نیندازید. پره‌اکلامپسی می‌تواند هم برای مادر و هم برای کودکان خطرناک باشد.

زایمان زودتر

احتمال زایمان زودرس نیز وجود دارد. غیرمعمول نیست که مادران باردار با چندقلوها، کودکان خود را زودرس به دنیا بیاروند. درحالی‌که یک کودک فول‌ترم معمولاً در حدود ۴۰ هفتگی زایمان می‌شود، دوقلوها اغلب بین هفتهٔ ۳۶ تا ۳۷ هفتگی و گاهی زودتر به دنیا می‌آیند.

احتمال سزارین

زایمان به شیوهٔ سزارین در یک بارداری دوقلو یا چندقلویی احتمال بیشتری دارد. پس شما باید برای سزارین هم آماده شوید، حتی اگر در نهایت آن را انجام ندهید. احتمال سزارین با بارداری چندقلویی بیشتر است. اگر حداقل یکی از کودکان شما در وضعیت قرارگیری بریچ باشد، به این معنی است که احتمالاً به زایمان سزارین نیاز خواهید داشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط