من لکه‌بینی دارم. پریود شده‌ام یا باردار؟  

من لکه‌بینی دارم. پریود شده‌ام یا باردار؟  

لکه‌بینی در هفته‌های اقدام برای بارداری نسبتاً ‌شایع است. از هر چهار زن باردار، یک زن در سه ماههٔ اول لکه‌بینی دارد. برخی زنان باردار لکه‌بینی سبک و خفیفی را که خونریزی لانه‌گزینی نامیده می‌شود در حدود موعد پریودشان تجربه می‌کنند و این یکی از علائم اولیهٔ بارداری است.

این خونریزی ممکن است ناشی از نقب‌زنی تخمک باور در پوشش پر از خون رحم باشد. فرایندی که تنها شش روز پس از بارور شدن تخمک شروع می‌شود، اما هیچ‌کس به طور قطعی علت آن را نمی‌داند. خونریزی لانه‌گزینی بسیار سبک‌تر از یک پریود معمولی است و فقط یک لکه‌بینی خفیف خواهد بود که یک یا دو روز طول می‌کشد.

از سوی دیگر، غیرمعمول نیست که هر از چند گاهی چند روز دیرتر از موعد پریود شوید. بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا باردار شده‌اید یا نه، استفاده از یک تست بیبی چک است.

تست‌های بارداری وجود هورمون اچ‌سی‌جی را ارزیابی می‌کنند. اچ‌سی‌جی هورمونی است که بدن بعد از بارور شدن یک تخمک شروع به تولید آن می‌کند. تست‌های بیبی چک می‌توانند مقادیر بسیار کم هورمون اچ‌سی‌جی را اندازه بگیرند. بنابراین، اگر باردار باشید باید وقتی چند روز از موعد پریودتان گذشته است، از یک تست ادرار نتیجهٔ مثبت بگیرید.

برای دقیق‌تر بودن نتیجهٔ تست، دستورالعمل انجام آن را با دقت رعایت کنید. همچنین، تست را همان وقتی از خواب بیدار شده‌اید انجام دهید، زیرا در این زمان است که ادرار بیشترین غلظت را دارد و حاوی بیشترین مقدار اچ‌سی‌جی است. اگر نتیجهٔ تست منفی شد اما بعد از یک هفته از موعد پریود هنوز پریود نشده‌اید، تست ادرار را دوباره بگیرید یا به پزشکتان مراجعه کنید و یک آزمایش خون بارداری بدهید.

در این فاصله، اگر لکه‌بینی‌ ادامه داشت یا علائم دیگری مثل دردهای لگنی یا شکمی، سرگیجه یا سبکی سر را تجربه کردید، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید. ممکن به یک معاینه نیاز داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که بارداری خارج‌رحمی ندارید. این اتفاق زمانی می‌افتد که تخمک بارور در خارج از رحم و معمولاً در لوله‌های رحم رشد می‌‌کند و حتی اگر نتیجهٔ تست بارداری‌تان مثبت نشده باشد باز هم ممکن است بارداری خارج‌رحمی داشته باشید.

همچنین خونریزی یا انقباض عضلات ممکن است نشانه‌ای از یک سقط جنین باشد. اما برخی زنان بدون هیچ دلیل آشکاری در سه‌ ماههٔ اول لکه‌بینی دارند و بارداری‌های طبیعی خواهند داشت.

دلیل لکه‌بینی هرچه باشد، همیشه فکر خوبی است که دربارهٔ هر گونه خونریزی غیرمعمولی با پزشکتان تماس بگیرید، به ویژه اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید. اگر به جای مثبت شدن نتیجهٔ تست بارداری، پریود شدید و هنوز برای ویزیت قبل از لقاح و بارداری، از ماما یا پزشک وقت نگرفته‌اید، اکنون وقت خوبی است که این کار را انجام دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید