رشد زبانی و شناختی کودک ۲۲ ماهه

رشد زبانی و شناختی کودک در ۲۲ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با رشد زبانی و شناختی کودک ۲۲ ماهه آشنا شوید.

گوش دادن و اسم بردن

دایره‌ٔ واژگانی یک کودک ۲۲ ماهه معمولاً از حدوداً ۲۰ کلمه تشکیل شده است. بیشتر کودکان نوپا در این سن می‌توانند چند کلمه را به هم بچسبانند تا یک سؤال بپرسند یا در مورد چیزی نظرشان را بیان کنند، اما قبل از اینکه برای قضاوت در مورد نرمال بودن رشد کودک شروع به شمردن کلمات مورد استفاده‌ٔ او کنید، به یاد داشته باشید که تعداد کلماتی که کودکان نوپا می‌فهمند بسیار بیشتر از کلماتی است که می‌توانند به زبان بیاورند و فهم و درک زبان جزئی جدایی‌ناپذیر از فراگیری زبان است. بنابراین دایره‌ٔ واژگان او احتمالاً بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

در این سن‌ها شاید متوجه شوید که کودک نوپایتان شروع به تقلید از لحن گفتار شما کرده است. مثلاً وقتی شما فریاد می زنید، «وای خدایا!» یا «ای وای!» یا «مرسی عزیزم، خیلی ممنونم!» او آن را با لحن و آهنگی مشابه شما تکرار می‌کند.

همچنین اگر به اعضای بدن کودک یا اعضای بدن یک عروسک اشاره کنید و بپرسید که آنها چه هستند، او احتمالاً می‌تواند حداقل پنج تا از آنها را نام ببرد. به عنوان مثال، اگر از او بپرسید: «پات کجاست؟» یا «گوش‌هات کجان؟» او می‌تواند به آنها اشاره کند. او همچنین از خواندن ترانه‌های کودکانه با شما لذت می‌برد، حتی اگر نمی‌تواند تمام کلمات ترانه را بگوید، سعی خواهد کرد مقداری از آهنگ را تکرار کند و به خصوص سعی خواهد کرد ریتم آهنگ را هم رعایت کند.

کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید چیست؟ در این مرحله از سن، مهارت‌ گوش دادن در بازی‌های مختلف برای رشد زبان ضروری کودک هستند. برای ترغیب کودک خود به گوش دادن و همچنین صحبت کردن، کتاب‌های قصه‌ای با شعرهای کودکانه برایش بخوانید که کلمات یا عبارات تکراری دارند و در حین خواندن، روی برخی از کلمات تکراری مکث کنید و از او بخواهید جای خالی کلمات را پر کند؛ اگر داستان ساده باشد، دنبال کردن این بازی برای یک ۲۲ ماهه آسان است.

تکرار و خواندن بارها و بارهای شعرهای کودکانه هم یکی از از راه‌های خیلی خوب برای بهبود مهارت‌های گوش دادن است. کودکتان طبیعتاً می‌خواهد آنها را هم‌صدا با شما بخواند و برای انجام این کار باید کلمات شعر را به خاطر بسپارد. ملودیک و ریتم‌دار بودن این ترانه‌ها، حفظ کردن کلمات را برای کودک راحت‌تر می‌کند. برای درک بهتر این موضوع کافی است به این فکر کنید که یادآوری کلمات آهنگ مورد علاقه‌ٔ خودتان چقدر ساده‌تر از شعر یا داستان محبوبتان است.

تظاهر به خواندن

بیشتر کودکان نوپا عاشق نگاه کردن به کتاب‌ها هستند و ممکن است شما هم دیده باشید که فرزندتان کتاب محبوبش را برداشته است و وانمود می‌کند که در حال خواندن است و از اشیای آشنا در تصاویر کتاب اسم می‌برد. اگر شما یک کتاب را به صورت وارونه نگه دارید، او می‌تواند تشخیص دهد که کتاب در موقعیت درستش نیست، اما احتمالاً باز هم می‌تواند برخی از تصاویر را حتی در حالت وارونه بودن کتاب هم تشخیص دهد.

اگرچه هنوز بازه‌ توجه کودکتان نسبتاً کوتاه است، اما فکر نکنید که برای تمام کردن یک داستان باید آن را سریع بخوانید. در حقیقت، هرچه سریع‌تر بخوانید، او زودتر به کتاب بی‌علاقه می‌شود. برعکس باید قصه‌ها را آهسته بخوانید تا او متوجه شود که در داستان چه اتفاقی می‌افتد و اجازه دهید صفحات کتاب را نگاه کند و به دنبال اشیا و چیزهایی باشد که بتواند به آنها اشاره کند و اسمشان را بگوید یا برایشان اسم بگذارد. وقتی کودکتان خسته شد می‌توانید خواندن را متوقف کنید. سپری کردن وقت با کتاب خواندن دقیق بسیار مهم‌تر از این است که فقط به پایان داستان رسیده باشید.

تعیین و مشخص کردن هدف

یک جهش شناختی جدید دیگر که این ماه می‌توانید منتظرش باشید، «تعیین هدف» است. کودک نوپایتان کم‌کم در مورد کارهایی که می‌خواهد انجام دهد تصمیمات کاملاً مشخصی می‌گیرد. مثلاً تصمیم می‌گیرد سه‌چرخه‌ٔ خود تا آخر یک مسیر خاص براند یا تمام قطعات یک پازل را در یک جلسه بازی سر جایشان بگذارد. او همچنین روی آنچه اتفاق می‌افتد حساب یا اصطلاحاً سرمایه‌گذاری می‌کند، یعنی وقتی موفق می‌شود، خوشحال و وقتی موفق نمی‌شود کلافه خواهد شد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط