رشد زبانی و شناختی کودک ۱۴ ماهه

رشد زبانی و شناختی و حرف زدن کودک در ۱۴ ماهگی چگونه است؟ در این مطلب با رشد زبانی و شناختی کودک ۱۴ ماهه آشنا شوید.

گفتن، تکرار و دوباره گفتن

در ۱۴ ماهگی، کلماتی که کودک نوپایتان می‌داند بیشتر از کلماتی است که می‌تواند به زبان بیاورد. واژگان گفتاری او احتمالاً از حدود سه تا پنج کلمه که معمولاً شامل «ماما»، «بابا» و یک کلمه‌ٔ ساده‌ٔ دیگر مانند «توپ» یا «آب» است تشکیل شده، اما او هر روز معانی کلمات جدید بیشتری را یاد می‌گیرد.

وقتی شروع به افزودن کلمات جدید به دایره‌ٔ واژگان خود می‌کند، متوجه می‌شوید که او به دنبال فرصت‌هایی برای تمرین آنهاست. به عنوان مثال، وقتی توانست کلمه‌ٔ «توپ» را بگوید، در همه جا مثل کتاب‌ها، بیرون از خانه و در کارتون‌ها به دنبال سگ‌ها می‌گردد، فقط به دلیل اینکه بتواند این کلمه را بارها و بارها بیان کند.

اما کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید چیست؟ شعرها و ترانه‌های ساده و آهنگ‌های طنز بسیار محبوب کودکان نوپا هستند. اگر کودک ۱۴ ماههٔ شما حالا چند کلمه را استفاده می‌کند، با خواندن آهنگ‌های تکراری مانند «چشمک بزن، چشمک بزن ستاره»، تمایل او را به اینکه بعد از شما کلمات را تکرار کند، تشویق کنید. وقتی با ترجیع‌بند ترانه‌ها آشنا می‌شود، هر دفعه در گفتن یک کلمه با شما همراهی می‌کند و زودتر از آنکه انتظارش را داشته باشید، تمام آهنگ را همراه شما می‌خواند.

اگر کودک ۱۴ ماهه‌تان در این سن کلمات زیادی را به زبان نمی‌آورد، می‌توانید با دو مورد دیگر فراگیری زبان، یعنی لحن و اشارات غیرکلامی، به او کمک کنید. هنگام صحبت با فرزندتان، لحن صدا، حالت‌های چهره و حرکات دست خود را تغییر دهید. همه‌ٔ این موارد به او در درک معانی کلمات کمک می‌کند. هنگام صحبت ارتباط چشمی خود با او را حفظ کنید تا یاد بگیرد به شما گوش کند و هنگام تلاش برای استفاده از کلمات، او را هل نکنید، بلکه با صبوری گوش کنید و مستقیماً به چشم‌هایش نگاه کنید.

برقراری ارتباط با حرکات بدنی

اکنون که کودک نوپایتان می‌تواند نیازهای خود را با کمک ژست‌های بدنی و برخی کلمات بیان کند، منتظر باشید که او برای کمک به برقراری ارتباط از «ابزارهایی» استفاده کند. او ژاکتش را برای شما می‌آورد تا به شما اطلاع دهد که می‌خواهد بیرون برود یا به سی‌دی آهنگی که دوست دارد بشنود، با دست اشاره می‌کند.

او سخت تلاش می‌کند تا آنچه را می‌خواهد به شما بفهماند. کودکتان همچنین بسیاری از کلماتی را که می‌شنود تکرار می‌کند، حتی اگر معنای آنها را نداند. بنابراین از همین حالا باید مراقب آنچه می‌گویید باشید تا مبادا طوطی کوچک شما سخنان نامناسبی را تکرار کند!

لذت بازی قایم موشک

توانایی او در به خاطر سپردن افراد، مکان‌ها و رویدادها روز به روز قوی‌تر می‌شود. در این ماه، او حتی ممکن است بتواند به درخواست‌های دوبخشی مانند رفتن به اتاقش و آوردن کفش‌هایش یا یک اسباب‌بازی و یا پیدا کردن عروسک گمشده‌اش پاسخ دهد. همچنین در این سن‌، قایم موشک یک بازی بسیار سرگرم‌کننده برای فرزند شماست، به خصوص اگر این کودک باشد که دنبال شما می‌گردد؛ بازی‌ای که شنیدن قهقهه‌ٔ کودک را برایتان تضمین می‌کند.

شما همچنین می‌توانید به کودک یک اسباب‌بازی نشان دهید و سپس آن را در جیبتان بگذارید و از او بپرسید که کجا رفت. او این توانایی شناختی را پیدا کرده است که بداند فقط به این خاطر که اسباب بازی جلوی چشم نیست به معنای ناپدید شدن آن نیست. فرزندتان درحالی‌که جیب، کیف یا کوله‌پشتی شما را می‌گردد تا ببیند اسباب‌بازی را کجا مخفی کرده‌اید، از خنده ریسه می‌رود. گاهی هم اسباب‌بازی‌های کوچک را در جیب‌های خودش پنهان کنید و شادی و سرگرمی او در حین تلاش برای بیرون آوردن آنها را تماشا کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط