آنفلوانزا در مادر و کودک و تغذیه با شیر خشک

آنفلوانزا در مادر و کودک و تغذیه با شیر خشک

تغذیه با شیر خشک در زمان آنفلوانزای کودکان ممکن است؟ اگر مادر آنفلوانزا داشته باشد چه نکاتی را باید برای شیر دادن با شیر خشک به کودک رعایت کرد؟ در این مطلب می‌توانید با جواب این پرسش‌ها آشنا شوید.

اگر آنفلوانزا داشته باشم می‌توانم شیر خشک را با شیشه‌شیر به کودکم بدهم؟

بله، اما با احتیاط. وقتی شما مبتلا به آنفلولانزا هستید، لازم است اقدامات احتیاطی لازم را برای محافظت از کودک خود در مقابل ویروس‌ها انجام دهید. کودکان زیر شش ماه بیشترین ریسک و احتمال خطر را برای ابتلا دارند، زیرا آنها کوچک‌تر از آن هستند که واکسن آنفلوانزا را بزنند و می‌توانند دچار عارضه‌های ثانویهٔ جدی شوند. پس ایمن‌ترین گزینه این است که شخص دیگری شیشه‌شیر کودک را آماده و او را تغذیه کند.

اگر کسی نباشد تا به من کمک کند چه کار کنم؟

زمانی که امکان تهیهٔ شیر خشک و نگهداری از کودکتان وقتی آنفلوانزا دارید وجود ندارد، سعی کنید که قرار گرفتن کودک در معرض میکروب‌های بدنتان را به روش‌های دیگر محدود کنید. برخی از این راهکارها شامل موارد زیر است:

  • قبل از لمس کردن یا بغل کردن کودک خود یا آماده کردن شیشه‌شیر، دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید.
  • اگر صابون و آب در دسترس نیست، از پاک‌کنندهٔ دست بر پایهٔ الکل استفاده کنید.
  • سطوح خانه مانند کانتر آشپزخانه، سینک‌ها، کلیدهای برق و دستگیرهٔ درها را مرتب تمیز کنید.
  • یک ماسک صورت خوب و فیلتردار بزنید.
  • اگر نمی‌توانید ماسک بزنید، حتماً داخل آرنج یا یک دستمال کاغذی عطسه یا سرفه کنید و بعد دستتان را بشویید.
  • اگر داخل دستمال عطسه می‌کنید، آن را دور بیندازید و سپس دست‌هایتان را بشویید و دستمال را دورن سطل زبالهٔ دردار بیندازید.
  • وقتی کودکتان را بغل می‌کنید یا به او غذا می‌دهید، یک پتوی حوله‌ای تمیز و خشک را مابین خودتان و کودک قرار دهید.
  • تا زمانی که حداقل پنج روز از پایان علائم گذشته باشد، ظروف غذاخوری، نوشیدنی، دستمال، حوله، تخت، بالش یا پتویتان را با دیگران به اشتراک نگذارید.
  • با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا می‌توانید از داروهای ضدویروس استفاده کنید یا خیر. این داروها می‌توانند علائم شما را کم کنند و طول مدت بیماری‌تان را کاهش دهند و این به معنای احتمال کمتر ابتلای کودک به بیماری است.

آیا در صورت ابتلای کودکم به آنفلوانزا می‌توانم او را با شیر خشک تغذیه کنم؟

قبل از هر چیز لازم است کودک را نزد پزشکش ببرید تا از همه چیز مطمئن شوید و شدت بیماری و بررسی‌های درمانی کامل انجام شود. پزشک توصیه‌های لازم را به شما می‌گوید. ولی به‌طورکلی، جواب این سؤال مثبت و لازم است کاملاً مطمئن شوید که او شیر خشک کافی دریافت می‌کند. کودکان هنگام بیماری به مایعات بیشتری نیاز دارند، به ویژه اگر علائم کم‌ شدن آب بدن، مانند تب بالا، استفراغ یا اسهال را داشته باشند.

هنگامی که کودک شما بیمار است، میزان مایعات دریافتی کودک خود را بالا نگه دارید و گوش به زنگ نشانه‌های کم‌آبی در او باشید. اگر به کودکتان شیردهی نیز می‌کنید، مقالهٔ ما دربارهٔ آنفلوانزا، سرماخوردگی مادران و شیردهی را بخوانید.

اما اگر کودکتان بیمارتر از آن است که بتواند چیزی بخورد، سعی کنید مقادیر کمتری از شیر خشک را با یک فنجان، سرنگ یا قطره‌چکان به او بدهید.

چگونه می‌توانم از خود و کودکم در مقابل آنفلوانزا محافظت کنم؟

واکسینه شدن بهترین راه برای محافظت از شما و کودکتان در برابر آنفلوانزاست. پزشکان توصیه می‌کنند که تقریباً تمام افراد، از جمله زنان باردار و مادران شیرده، هر ساله به محض وارد شدن واکسن به بازار در اواخر شهریور ماه آن را بزنند.

هرچند کودک شما حداقل تا وقتی شش ماهه می‌شود نمی‌تواند واکسن آنفلوانزا را بزند، اما اگر شما و سایر بزرگسالانی که اغلب در تماس نزدیک با کودک هستید، این واکسن آنفلوانزا را بزنید، او شانس بیشتری برای سالم ماندن و بیمار نشدن خواهد داشت.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط