راهنمای کامل ایمن‌سازی آشپزخانه‌ برای کودکان

راهنمای کامل ایمن‌سازی آشپزخانه‌ برای کودکان

آشپزخانه مکانی مهم در خانه است و خانواده‌ها اغلب وقت زیادی را در آنجا می‌گذرانند. آشپزخانه همچنین یکی از شلوغ‌ترین و پرخطرترین مکان‌های خانه از لحاظ ایمن‌سازی برای کودکان است، زیرا در هر آشپزخانه‌ای به طور متوسط خطراتی مخفی و دور از چشم برای بچه‌ها باقی مانده باشد. اما با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانید آشپزخانهٔ خود را برای کودکتان ایمن کنید. در این مطلب با ایمن‌سازی آشپزخانه و این‌که چطور خطرات احتمالی در آشپزخانه را برای کودکتان کاهش دهید آشنا شوید.

نظارت روی کودک

نظارت روی کودک بهترین راه برای ایمن نگه داشتن او در آشپزخانه است. اگر نمی‌توانید وقتی مشغول پختن شام هستید، کودکتان را زیر نظر داشته باشید، پس بهتر است که جای دیگری برای او پیدا کنید. او را مثلاً در یک «پارک بازی کودک» برای کودکان کوچک‌تر و نوپا یا جایی امن در نزدیکی خودتان برای کودکان خردسال بزرگ‌تر بگذارید، تا او هنوز هم بتواند از فاصله‌ای امن، بخشی از جریان کار آشپزخانه باشد.

محل درست نگهداری شوینده‌ها

مواد شوینده، سموم دفع حشرات، مواد پاک‌کننده و سایر مواد شیمیایی سمی خانگی را در جایی قفل‌شده، ترجیحاً در یک کابینت مرتفع نگه دارید. قفل‌های محافظ کودک زمانی که فرزندتان در حد فاصل شش تا ۲۵ ماهگی است بیشترین فایده را دارند، اما بعد از این سن هم آنها را باقی بگذارید. قفل‌های محافظ محدودیت‌های ثابت و بدون تغییری تعیین می‌کنند که یک کودک کم‌کم آنها را بازمی‌شناسد و بهشان دست نمی‌زند. ولی برخی از کودکان در نهایت راه باز کردن قفل محافظ را پیدا می‌کنند. اگر فرزند شما هم می‌تواند کابینت‌های قفل‌شده را باز کند، باید تمام مواد خطرناک را در جایی دور از دسترس نگه دارید یا از یک گیت ایمنی برای بیرون نگه داشتن او از آشپزخانه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید برای ضدعفونی کردن بیشتر از بوراکس و سرکه استفاده کنید.

در مورد ایمن‌سازی خانه از سموم برای کودکان بیشتر بدانید.

سلفون و فویل

کیسه‌های پلاستیکی مختلف و جعبه‌های سلفون و فویل‌های آلومینیومی را از دسترس کودکتان خارج کنید. کیسه‌های پلاستیکی و سلفون می‌توانند به شکل‌های مختلف برای کودکان خطرساز شود و لبه‌های برش تیز روی جعبه‌های فویل و محصولات مشابه خطری برای بریدن دست کودکان کنجکاو است.

خارج نکردن مواد مختلف از ظرف اصلی

محصولاتی امثل مکمل‌ها، داروها و مواد شیمیایی آشپزخانه را در ظرف اصلی آن نگه دارید. هرگز یک ماده‌ٔ خطرناک را به یک ظرف دیگر یا از آن بدتر، به ظروف نگهداری مواد غذایی منتقل نکنید، زیرا این کار می‌تواند باعث شود شما یا دیگران آنها را اشتباه بگیرید که بسیار خطرناک است. مثلاً وایتکس یا الکل را توی بطری آب معدنی نریزید.

قفسهٔ داروها

به یاد داشته باشید که محصولات محافظ کودک، مثلاً قفل محافظ کودک به معنای این نیست که کودکتان هرگز نمی‌تواند آن را باز کند. اگر داروها را در آشپزخانه نگه می‌دارید، آنها را در جایی قفل‌شده و خارج از دید نگه دارید، چون کودک شما بیش از آنچه فکر کنید حواسش به همه چیز هست و خیلی زود جای هر چیزی را یاد می‌گیرد.

چاقو و ابزار آشپزی تیز

چاقوها و سایر ابزارهای تیز مانند تیغه‌های دستگاه غذاساز را در کشوهای قفل‌شده یا کابینت‌های ردیف بالا نگه دارید. تیغه‌های غذاساز را در یک کیسهٔ مقاوم ولی شفاف بگذارید، چون تماس یک ثانیهٔ دست خودتان با این وسایل برّنده هم به سرعت باعث بریدگی خواهد شد. پوست‌کن، رنده و سایر وسایل آشپزخانه هم می‌توانند تیز باشند، پس حواستان به این موارد هم باشد.

ظروف شکستنی

فنجان‌ها، لیوان‌ها، دیس، کاسه، بشقاب‌های شکستنی، ظروف شیشه‌ای و چینی باید در کابینتی مرتفع نگه داشته شوند تا دست کودکان به آنها نرسد.

وسایل برقی

توستر، چای‌ساز، قهوه‌ساز، کتری برقی و سایر وسایل برقی را از دسترس فرزندتان دور کنید و وقتی از آنها استفاده نمی‌کنید، دوشاخه‌ها را از پریز برق جدا و آنها را جایی دور از دید بگذارید.

در مورد خطر برق‌گرفتگی در کودک بدانید.

پیشخان آشپزخانه

هرگز وسایل شیشه‌ای، چاقوها، غذاها و نوشیدنی‌های داغ را بدون مراقبت و حتی برای چند لحظه روی پیشخان آشپزخانه یا میزها رها نکنید.

رومیزی‌ها

از رومیزی یا سفره‌ روی میزها استفاده نکنید، زیرا کودک می‌تواند آنها را بکشد و آنچه را که بالای آنها قرار دارد روی خودش بیندازد.

اجاق گاز

تا جای ممکن از شعله‌های عقبی اجاق گاز استفاده کنید. اگر باید از شعله‌های جلو استفاده کنید، دستگیره‌ٔ ماهی‌تابه و قابلمه را به سمت پشت گاز برگردانید. وقتی آشپزی نمی‌کنید، دستگیره یا ولوم شعله‌ها را بردارید یا شیر اصلی گاز را ببندید.

دربارهٔ انواع سوختگی در کودکان بدانید.

در و دستگیره‌ها

روی در اجاق گاز، مایکروویو و یخچال قفل محافظ نصب کنید و روی تمام دستگیره‌های اجاق گاز کاور مخصوص بزنید تا کودک شما نتواند شعله‌ها را روشن کند.

ماشین ظرف‌شویی

در ماشین ظرف‌شویی را هنگام استفاده نکردن ببندید. مواد شوینده‌ٔ ماشین ظرف‌شویی اگر توسط کودک خورده شود می‌تواند سمی باشد، بنابراین تا زمانی که آماده‌ٔ روشن کردن آن باشید، ماده‌ٔ شوینده داخل ماشین ظرف‌شویی نریزید.

ماشین لباس‌شویی

دوشاخهٔ ماشین لباس‌شویی را همیشه از پریز بکشید. قفل کودک ماشین را هم برای زمان شست‌وشو فعال کنید. مایع ماشین لباس‌شویی را هم روی ماشین یا کنارش نگذارید، بلکه آن را کنار دیگر شوینده‌ها و در کابینتی قفل‌دار نگه دارید.

کپسول آتش‌نشانی

یک کپسول آتش‌نشانی را در آشپزخانه نصب کنید. یک کپسول آتش‌نشانی چندمنظوره بخرید که بتواند هم برای آتش‌ ناشی از لوازم برقی و هم آتش ناشی از سوختن روغن مورد استفاده قرار گیرد. حتماً نحوه‌ٔ استفاده از آن را یاد بگیرید، اما فقط در صورت کوچک بودن و محدود بودن آتش، برای خاموش کردن آن تلاش کنید. در غیر این صورت، فرزندان خود را از خانه بیرون ببرید و با آتش‌نشانی تماس بگیرید.

سطل زباله

از سطل زباله‌ٔ دردار استفاده کنید. قوطی‌ها و بطری‌های قابل بازیافت را در سطل یا کیسه‌هایی دور از دسترس فرزندتان نگه دارید. هر چیز خطرناک دیگری مانند در تیز قوطی فلزی یا شیشه‌ٔ شکسته را در یک کیسهٔ پلاستیکی شفاف و در جایی مشخص دور از دسترس کودک بگذارید تا هرچه زودتر آن را از خانه بیرون ببرید.

یادتان باشد اشیای تیز و شکسته‌ای مثل ظروف یا لامپ‌های شکسته برای افرادی که در خیابان آنها را جمع‌آوری می‌کنند هم خطرساز است. بنابراین، خیلی بهتر است اگر آنها را جداگانه در یک کیسهٔ شفاف که محتویات داخل آن کاملاً مشخص است بگذارید و سپس آن را به دستگیرهٔ سطل زبالهٔ خیابان آویزان کنید و خیلی بهتر است اگر روی آن بنویسید که حاوی چه چیزی است.

صندلی کودک

هنگامی که کودک در صندلی پایه‌بلند غذاخوری خود قرار دارد تسمه‌های آن را ببندید و هرگز او را بدون مراقبت رها نکنید.

شیر آب داغ

شیر آب داغ آشپزخانه را وقتی نیاز ندارید از پایین ببندید یا آب‌گرمکن خود را روی ۴۸ درجهٔ سانتی‌گراد یا پایین‌تر تنظیم کنید.

خوراکی و نوشیدنی

هنگام نگه داشتن یک نوشیدنی گرم در یک دست، سعی نکنید کودکتان را با دست دیگر نگه دارید و وقتی هر چیز داغی را حمل می‌کنید مطمئن شوید که می‌دانید کودکتان کجاست تا به او برخورد نکنید. مواد غذایی خطرسازی برای بچه‌های کوچک مثل انگور یا اشیایی مثل بادکنک، سکه یا سایر عوامل خطرساز خفگی را روی سطوح کم‌ارتفاع قرار ندهید.

کابینت کودک

یادتان باشد همه چیز آشپزخانه هم برای شما نیست! پس حداقل یک کابینت را بگذارید که کودکتان بتواند درش را باز و در آن کندوکاو کند. کابینتی را انتخاب کنید که به اجاق گاز و فر نزدیک نباشد و آن را با اشیای بی‌خطر اما جالب پر کنید. چیزهایی مثل ظروف پلاستیکی، قاشق چوبی و ظرف‌های پلاستیکی محکم مثل ظرف خالی ماست را می‌توانید برای این کار استفاده کنید. گاهی هم وسایل داخل این کابینت را تغییر دهید تا او را غافلگیر کنید. این کار باعث می‌شود کودک شما مشغول و راضی بماند و احتمالاً دیگر کمتر سعی خواهد کرد کابینت‌های دیگر را خالی کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط