رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه هشتم تولد

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه هشتم تولد

در پایان این هفته کودک شما وارد نهمین ماه زندگی خود خواهد شد. همچنان لازم است بدانید که کودکان منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشد را با سرعت خاص خود طی می‌کنند. همچنین برخی از آنها به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی و نقاط عطف رشد نیاز دارند. اما بهتر است نگرانی‌های خود را در مورد رشد کودک خود با پزشک فرزندتان در میان بگذارید. در این مطلب می‌توانید با مواردی از زندگی یک کودک شیرخوار در هفتهٔ چهارم از هشتمین ماه تولدش آشنا شوید.

احساساتی شدن

در این مرحله از رشد، احساسات کودک آشکارتر شده است. به عنوان مثال او ممکن است با دست و لب‌هایش برای یکی از آشنایان شما یک بوسه بفرستد و اگر تشویقش کنید این کار را تکرار کند. در طول چند ماه آینده، کودک شروع به ارزیابی و تقلید حالت‌های روحی می‌کند و شاید اولین نشانه‌های همدلی را بروز دهد. برای مثال، اگر صدای گریهٔ کسی را بشنود، ممکن است او هم شروع به گریه کردن کند.

همچنین اگرچه کودک تازه شروع به آگاه شدن از احساسات خود کرده است، اما هر لحظه در حال یادگیری از شما خواهد بود. پس بهتر است مراقب باشید، زیرا در طول ماه‌ها و سال‌هایی که در پی می‌آید، فرزندتان به احتمال زیاد روش برخورد شما با مردم را تقلید خواهد کرد.

جدایی شبانه

اگر کودک شما در یک اتاق جداگانه می‌خوابد و هنگام جدایی شبانه دچار اضطراب می‌شود، بهتر است قبل از اینکه او را در رختخوابش قرار دهید زمان بیشتری را صرف بغل کردن، کتاب خواندن، پخش یک موسیقی آرام یا کارهایی شبیه این کنید. داشتن یک برنامهٔ روتین قبل از خواب که کودک از آن مطمئن باشد، به او احساس امنیت لازم برای خوابیدن راحت‌تر را می‌دهد.

لازم است بدانید که کودک شما ثبات و قابل پیش‌بینی بودن یک برنامهٔ ثابت شبانه را دوست خواهد داشت و حتی آرام‌تر خواهد بود و بیشتر احتمال دارد که به راحتی خوابش ببرد، فقط مطمئن شوید که برنامهٔ انتخابی شما به آرام کردن کودک کمک می‌کند، نه اینکه او را تحریک و هوشیار یا بیدارتر کند. بد نیست اگر راه‌های آموزش خواب به کودکان شیرخوار را بشناسید تا بتوانید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید.

جای امن خوابیدن

شما می‌توانید برنامهٔ قبل از خواب شبانه را از دستشویی و حمام یا اتاق نشیمن شروع کنید، اما یادتان باشد که لازم است حتماً آن را در اتاق خواب کودک یا هر کجا که می‌خوابد به پایان ببرید. این مهم است که به کودک خود بفهمانید محل خواب او جای خوبی است و نباید احساس کند که تختخوابش جایی است که در وقت خواب به آن تبعید می‌شود.

اگر کودک بعد از قرار گرفتن در رختخوابش، با دیدن شما در حال ترک اتاق گریه می‌کند، به او بگویید که چند دقیقه دیگر برمی‌گردید. هرچند لازم است مراقبش باشید اما شاید و به احتمال زیاد وقتی برگردید خوابش برده است.

حتی وقتی خارج از خانه یا در سفر هستید، تا جای ممکن برنامهٔ روتین قبل از خوابش را اجرا کنید، زیرا این کار می‌تواند خوابیدن در در یک محیط ناآشنا را برای کودکتان آسان‌تر کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط