رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه هفتم تولد

رشد کودک در هفتهٔ چهارم ماه هفتم تولد

با پایان این هفته، هفت ماهگی کودک شما نیز پُر خواهد شد. همچنان به یاد داشته باشید که تمام کودکان منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشدشان را با سرعت خاص خود طی می‌کنند. همچنین اگر کودکتان زودتر از موعد تولدش به دنیا آمده است، شاید به زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف رشدش نیاز دارد. در هر صورت نگرانی‌های خود را در مورد تأخیر در رشد کودکتان به اطلاع پزشکش برسانید. در این مطلب می‌توانید با چگونگی رشد کودک در چهارمین هفته از هفتمین ماه تولدش آشنا شوید.

ورجه ورجه کردن

کودک شما اکنون می‌تواند مقداری از وزن خود را روی پاهایش تکیه دهد و عاشق ورجه ورجه کردن است و این همان کاری خواهد بود که عضلات او را برای راه رفتن آماده می‌کند. شما هم می‌توانید او را از زیر بغل نگه دارید و کمک کنید روی زمین یا در دامن شما سرپا بایستد.

ممکن است برای شروع نیاز باشد او را از زمین یا روی دامن خود بلند کنید، اما وقتی شروع به حرکت کرد، بهتر است فقط تماشایش کنید و آمادهٔ قهقه‌های کودکتان از سر ذوق باشید.

مهارت‌های دست

مهارت‌های حرکتی ظریف کودکتان از این به بعد به تدریج پیدا می‌شوند. کودک اکنون احتمالاً می‌تواند به راحتی اشیا را با یک دست بردارد یا شیئی را از یک دست به دست دیگرش بدهد. مهارت‌های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک و دقیق انگشت‌ها، دست و مچ دست است که در کارهایی مانند گرفتن اشیا بین انگشت شست و انگشتان دیگر نمود پیدا می‌کند و مهارت‌های حرکتی بیشتر برای فعالیت‌هایی مانند چهار دست‌وپا رفتن که از عضلات بزرگی مانند عضلات بازو، ساق پا، ران یا کل بدن استفاده می‌کنند مورد نیاز است.

شما می‌توانید برای تشویق رشد کودک در این مهارت‌ها، یک اسباب‌بازی را کمی دور از دسترسش قرار دهید و شاهد تلاشش برای گرفتن آن باشید. اگر به این دلیل که نمی‌تواند به اسباب‌بازی برسد گریه کرد، تشویقش کنید اما خیلی بهتر است اگر اسباب‌بازی را خودتان به دستش ندهید و بگذارید بیشتر تلاش کند. او با گریه کردن فقط می‌خواهد سرخوردگی خود را نشان دهد و اگر کارش را راحت نکنید و اسباب‌بازی را به او ندهید، خواهید دید که زودتر آمادگی جسمی لازم را پیدا می‌کند.

پس از چند بار تلاش، کودک قادر خواهد بود برای گرفتن اسباب‌بازی به جلو خم شود و سپس دوباره به حالت نشسته درآید. همچنین به زودی کودکتان می‌تواند روی دست و زانوی خود به جلو و عقب خم شود یا شاید سینه‌خیز برود یعنی چیزی شبیه یه جلو دادن خود روی شکم یا حتی بارها و بارها غلت بخورد تا بتواند حرکت کند. بهتر است با پوشاندن لباس‌های گشاد و راحت، به او کمک کنید تا راحت‌تر حرکت کند.

در این سن، کودکتان همچنین به قطعات کوچک و جزئیات اشیای اطرافش علاقه نشان می‌دهد و روش‌های او برای بررسی اشیا فقط محدود به ضربه زدن و زبان زدن به آنها نیست، هرچند این روش‌ها هنوز هم بخشی تعامل او با اسباب بازی‌هایش هستند. یادتان باشد که این روزها لازم است بیشتر مطمئن شوید که دکمه‌ها، سکه‌ها، سنجاق‌ها و سایر وسایلی که احتمال خفگی ایجاد می‌کنند را دور از دسترسش قرار داده‌اید.

اشیای دوست‌داشتنی

در این سن، کودکان به عروسک‌های حیوانات علاقه‌مند می‌شوند. حتی ممکن است یکی از آنها به عروسک محبوب و شیء انتقالی کودک شما تبدیل شود. شیء انتقالی، شیئی خاص است که کودک برای آرامش یافتن به آن وابسته می‌شود. اگر این‌طور است، این عروسک به زودی سر تا پایش پوشیده از آب دهان کودک می‌شود و هر جا می‌روید همراه شما می‌آید. نگران نباشید، یک شیء انتقالی می‌تواند نشانه‌ای از استقلالِ در حال ظهور کودک باشد، چون او آهسته‌ و کم‌کم یاد می‌گیرد که خود را از شما جدا کند.

وقتی می‌خواهید اعضای جدیدی به خانوادهٔ عروسک‌های کودک اضافه کنید، بهتر است به دنبال اسباب‌بازی‌های نرمی باشید که خوب دوخته شده باشند. دیگر اسباب‌بازی‌های خوب و مناسب شامل توپ، استوانه‌ها‌، اسباب‌بازی‌های فنری و عروسک‌های بزرگ است.

اگر کودک اجازه نمی‌دهد یک یا دو اسباب‌بازی خاص را از او جدا کنید، یعنی آنها اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش هستند. در این مرحلهٔ سنی، اگر سعی ‌کنید چیزهای مورد علاقهٔ کودک را از او جدا کنید، با صدای بلند اعتراض خواهد کرد. همچنین اگر اصرار دارد که همیشه در کنار یکی از اسباب‌بازی‌های محبوبش بخوابد، مطمئن شوید که اندازهٔ آن کوچک است، زیرا کودک می‌تواند از یک اسباب‌بازی بزرگ‌تر به عنوان پله‌ای برای بیرون آمدن از تختش استفاده کند یا اگر خیلی نزدیک به صورت او قرار گیرد می‌تواند تنفسش را مختل کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط