رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه هفتم تولد

رشد کودک در هفتهٔ سوم ماه هفتم تولد

با تمام شدن این هفته، کم‌کم به پایان هفت ماهه شدن کودکتان نزدیک می‌شوید. یادتان باشد که تمام کودکان منحصربه‌فرد هستند و مراحل رشد را با سرعت خاص خود طی می‌کنند. نمودارهای رشد کودکان نیز فقط یک برآورد کلی را به شما نسان می‌دهد و اینکه کودک شما چه پتانسیلی دارد و اگر اکنون این پتانسیل تحقق نیافته است به زودی اتفاق می‌افتد. همچنین برخی کودکان به زمان بیشتری برای رسیدن به نقاط عطف رشد نیاز دارند. با همهٔ اینها اگر موردی از رشد فرزندتان به نظر شما نگران‌کننده می‌رسد بهتر است در مورد آن با پزشک کودکتان صحبت کنید. در این مطلب می‌توانید با زندگی یک کودک در هفتهٔ سوم از هفتمین ماه تولد او آشنا شوید.

تحریک حواس کودک

کودک شما از تمام حواس خود برای کاوش و یادگیری در مورد این جهان استفاده می‌کند. مطمئن شوید که او اشیای بی‌خطرِ زیادی برای لمس کردن، به دهان گذاشتن و دست‌کاری در دسترس دارد. کودکتان فشار دادن یک توپ پلاستیکی نرم، نوازش یک تکه خز مصنوعی، جویدن یک حلقهٔ دندانی سرد و شنیدن صدای عروسک‌ها را نیز دوست خواهد داشت.

یک کار جالبی که می‌توانید انجام دهید این است که پارچه‌هایی با بافت‌های مختلف جمع کنید و آنها را کنار یکدیگر روی زمین قرار دهید. سپس واکنش کودکتان را درحالی‌که به پارچه‌های مختلف دست می‌زند تماشا کنید و با یکدیگر به هیجان بیایید.

کتابخوان شدن کودک

دو نفری نگاه کردن به کتاب‌های مختلف عکس‌دار، مهارت‌های زبانی کودک را بهبود می‌دهد و او را برای یک علاقهٔ مادام‌العمر به کتاب خواندن آماده می‌کند. مهم نیست که چه نوع کتاب‌هایی را انتخاب می‌کنید، اما کتاب‌های مقوایی رنگارنگ محکم هستند و کتاب‌هایی که تصاویر برجسته یا سه‌بعدی دارند نیز بین کودکان بسیار محبوبند.

کودک شما تا وقتی بین ۹ تا ۱۲ ماه سن دارد، مهارت لازم برای باز کردن یک کتاب یا ورق زدن آن را ندارد و ممکن است هنوز صبر و شکیبایی لازم برای آرام نشستن در زمانی که برای او داستان می‌خوانید را هم نداشته باشد، اما بهتر است شما تسلیم نشوید. مهم نیست که سن کودک شما چقدر است، چون کتاب خواندن فرصتی عالی برای بغل کردن و معاشرت با او فراهم می‌کند.

غذاهای انگشتی

از این سن، کودک شما با قاپیدن قاشقی که با آن به او غذا می‌دهید یا با برداشتن غذا از بشقاب شما نشان می‌دهد که آمادهٔ غذاهای لقمه‌ای است. چهار یا پنج تکه از یک غذای لقمه‌ای را روی سینیِ جلوی صندلی مخصوص کودک یا یک بشقاب نشکن بگذارید. همچنین صندلی‌های بلند کودکان، اما نه یک صندلی خوابیده در ماشین یا کالسکه، خطر خفگی را نیز کاهش می‌دهد.

کودک ممکن است اشتهای خوبی داشته باشد اما دندان‌های زیادی ندارد، بنابراین بهتر است با غذاهایی شروع کنید که بتواند با لثه بجود یا به راحتی در دهانش حل شود. هرچه کودک بیشتر رشد می‌کند، شما قادر خواهید بود لقمه‌های کوچکی از هر آنچه خودتان می‌خورید به او بدهید. شما همچنین می‌توانید از زمان صرف غذا برای معاشرت با کودک خود استفاده کنید. او از تماشای غذا خوردن شما لذت خواهد برد و حتی ممکن است در نتیجه خودش نیز بیشتر غذا بخورد.

به یاد داشته باشید که کودکتان در حال یادگیری در مورد بافت، رنگ و بو نیز هست، بنابراین سعی کنید انواع مختلف غذاها را به او بدهید. برخی از غذاهای انگشتی محبوب کودکان شامل موارد زیر است:

  • سرلاک جو دوسر
  • تکه‌های کوچک موز یا میوه‌های کاملاً رسیده، بدون پوست و هسته مثل انبه، آلو، گلابی، هلو، طالبی و هندوانه
  • تکه‌های کوچکی از پنیر توفو
  • ماکارونی صدفی خوب پخته و تقسیم‌‌شده به تکه‌های کوچک
  • نوارهای نازک یا تکه‌های بسیار کوچک پنیرها
  • بلوبری، انگور و گیلاس تکه‌شده و بدون هسته
  • تکه‌های کوچک و نرم سبزیجات پخته مانند هویج، نخودفرنگی، کدوی سبز، سیب‌زمینی یا سیب‌زمینی شیرین
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط