غذاهای انگشتی یا فینگرفودها برای کودکان شیرخوار

غذاهای انگشتی یا فینگرفودها برای کودکان شیرخوار

هر نوع مادۀ غذایی که تکه‌های آن به اندازۀ یک لقمه و خوردن آن راحت باشد، طوری که کودکتان بتواند آن را بردارد و خودش بخورد می‌تواند یک غذای انگشتی باشد. خوردن غذاهای انگشتی برای کودکتان سرگرم‌کننده خواهد بود و یک قدم مهم به سمت استقلال آنهاست. همچنین خوردن غذاهای انگشتی به کودک کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی ظریف و هماهنگی حرکتی را بیاموزد. در این مطلب می‌توانید با زمان دادن این غذاها به کودک و مناسب‌ترین غذاهای انگشتی کودکان شیرخوار آشنا شوید.

زمان شروع دادن غذاهای انگشتی

وقتی کودکتان بین هشت تا ۹ ماهه شد، احتمالاً خودش با برداشتن قاشقی که با آن به او غذا می‌دهید یا قاپیدن غذا از بشقابتان با انگشتان دست خودش، به شما می‌فهماند که آمادۀ خوردن غذاهای انگشتی است.

در ابتدا کودکتان ممکن است تنها غذا را چنگ بزند و به سمت دهانش ببرد، اما در نهایت یاد می‌گیرد که چطور از انگشت شست و اشاره‌اش برای برداشتن غذا استفاده کند. این مهارت حرکتی ظریف، «گرفتن گازانبری» نامیده می‌شود. تنها کاری که باید بکنید این است که چهار یا پنج تکه غذای انگشتی را در سینی مخصوص صندلی بلند مخصوص غذا خوردن کودک یا درون یک بشقاب نشکن بریزید‌ و وقتی کودک آنها را خورد می‌توانید تکه‌های بیشتری در بشقاب بگذارید.

به خاطر داشته باشید که غذا دادن به کودک در یک صندلی بلند به جای صندلی ماشین یا کالسکه، ریسک خفگی را کاهش می‌دهد و به او یاد می‌دهد که از این پس، صندلی بلند جایی است که باید در آن غذا بخورد. همچنین بازی غذا خوردن می‌تواند شامل ریخت‌وپاش زیادی باشد، بهتر است فوراً دستمال‌ها را برندارید و اجازه دهید کودکتان از این تجربۀ یادگیری لذت ببرد.

نکاتی برای انتخاب غذاهای انگشتی

کودکتان ممکن است اشتهای خوبی داشته باشد اما احتمالاً دندان زیادی ندارد، پس با غذاهایی شروع کنید که بتواند با لثه‌اش بجود یا به راحتی در دهانش حل شود. وقتی کودک به سن نوپایی برسد شما قادر خواهید بود تکه‌های کوچکی از آنچه خودتان می‌خورید به او بدهید. برای انتخاب غذاهای انگشتی مناسب می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

داشتن تنوع غذایی: به یاد داشته باشید که کودکتان در حین غذا خوردن در حال یادگیری دربارۀ بافت، رنگ و بوی غذاهاست، پس سعی کنید انواع متنوعی از غذاها را به او بدهید.

پرهیز از خوراکی‌های بی‌ارزش: در مقابل وسوسۀ دادن شیرینی‌‌هایی مثل کیک و کلوچه یا خوردنی‌های پرچربی مثل پفک و چیپس به او کاملاً مقاومت کنید، زیرا کودکتان در حال حاضر به چیزهای غنی از مواد مغذی نیاز دارد، نه کالری‌های خالی و بی‌ارزش.

پیشگیری از خفگی: غذاها باید طوری باشد که خوردن آنها راحت باشد اما خطر خفگی ایجاد نکند. سبزیجات باید پخته شود تا به سادگی نرم و له شود و همه چیز باید به تکه‌های کوچک خرد شود. حتی یک دانۀ انگور هم در حال حاضر برای کودکتان خیلی بزرگ است و می‌تواند باعث خفگی شود.

توجه به واکنش‌های آلرژیک: کارشناسان در گذشته معتقد بودند که نباید به کودکان خیلی کوچک، تخم‌مرغ، ماهی یا محصولات حاوی بادا‌م‌زمینی بدهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد آلرژی غذایی در کودک شود. اما آخرین پژوهش‌ها نشان داده است که هیچ شواهدی وجود ندارد که کودکان از خوردن زودهنگام این غذاها آلرژی بگیرند. با این حال، برخی پزشکان همچنان توصیه می‌کنند هنگام معرفی غذاهای جامد به کودکتان احتیاط کنید و اگر گمان می‌کنید که کودکتان ممکن است به غذاهای خاصی آلرژی داشته باشد، غذاها را یکی‌یکی به کودک بدهید و گوش به زنگ علائم واکنش آلرژیک باشید.

پرهیز از غذاهای چسبناک: غذاهایی را انتخاب کنید که برای سن کودک مناسب باشد. مثلاً کرۀ بادام‌زمینی هنوز برای کودکان در این سن ممنوع است، زیرا خیلی چسبناک‌تر از آن است که کودک بتواند آن را راحت ببلعد.

بهترین غذاهای انگشتی یا فینگرفودها

برخی از غذاهای انگشتی محبوب و مناسب کودکان شیرخوار می‌تواند شامل موار زیر باشد:

  • غلات صبحانه برشتهٔ شکل‌دار و بدون شکر
  • تکه‌های کوچکی از نان کمی برشته با کمی پورۀ سبزیجات روی آن برای دریافت ویتامین بیشتر
  • پاستای پیچی خوب پخته و تکه‌تکه‌شده
  • تکه‌های خیلی کوچک پنیر
  • تخم‌مرغ کاملاً پخته و ریزشده
  • آلو بخارای پخته، له‌شده و بدون هسته
  • تکه‌های کوچک سبزیجات خوب پخته‌شده مثل هویج، نخودفرنگی، کدوی سبز و ‌سیب‌زمینی
  • بروکلی کوچک یا گل‌کلم خوب پخته‌شده
  • تکه‌های پخته‌شدۀ مرغ، گوشت گاو یا گوشت بوقلمون چرخ‌کرده یا دیگر گوشت‌های نرم در تکه‌هایی به اندازۀ یک نخود
  • تکه‌های کوچک موز یا دیگر میوه‌های خیلی رسیده‌،‌ پوست‌کنده و بدون هسته مثل انبه، آلو، گلابی، هلو، طالبی، یا هندوانۀ حتماً بدون هسته
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط