رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه هشتم تولد

رشد کودک در هفتهٔ دوم ماه هشتم تولد

تمام کودکان منحصربه‌فردند و مراحل رشدشان را با سرعت مخصوص به خود طی می‌کنند. جدول‌های راهنما و نمودار رشد نیز تنها نشان می‌دهند که کودک شما چه پتانسیلی دارد و اگر اکنون این پتانسیل تحقق نیافته، به زودی اتفاق خواهد افتاد. همچنین برای برخی از کودکان مثل کودکان زودرس لازم است در نظر داشته باشید که آنها معمولاً به زمان بیشتری برای رسیدن به معیارهای تکاملی رشد نیاز دارند. اما دربارهٔ هر گونه نگرانی و سؤالی که در مورد رشد کودک خود دارید لازم است با پزشک کودکتان صحبت کنید. در این مطلب می‌توانید با هفتهٔ دوم از هشتمین ماه تولد کودک شیرخوارتان آشنا شوید.

آزمایش و کنجکاوی

شما هم ممکن است مثل والدین دیگر تا به حال بارها به کودک خود گفته باشید که تلفن یک اسباب‌بازی نیست، جغجغه برای پرتاب کردن نیست یا اینکه موهای خواهرش برای کشیدن نیست، اما او باز هم این کارها را انجام می‌دهد. در این سن، کودک می‌خواهد با سرپیچی از دستورات ساده، اقتدار و واکنش شما را بسنجد. او واقعاً نافرمان یا خود‌سر نیست، بلکه فقط کنجکاو است.

به خاطر داشته باشید که کودک نمی‌تواند چیزهایی را که به او می‌گویید برای بیش از چند ثانیه به یاد داشته باشد، پس بهترین روش این است که یک «نه» ساده بگویید و سپس ذهنش را از موضوع منحرف کنید تا نه شما مجبور به تکرار شوید و نه او شروع به گریه کردن و اصرار کند.

درک ارتباط اشیا

در این سن، کودک شما شروع به درک ارتباط اشیا در فضای سه‌بعدی کرده است. برخی از کودکان در این سن‌ها می‌توانند اسباب‌بازی‌هایشان را مرتب کنند و آنها را بر اساس اندازه‌ گروه‌بندی کنند. کودکان به طور غریزی اشیا را با کپه کردن روی هم ترکیب می‌کنند و وقتی بزرگ‌تر می‌شوند سعی می‌کنند آنها را داخل یکدیگر جا بدهند.

همچنین یک کار که در رابطه با ارتباط تصویر و اشیا می‌توانید امتحان کنید این است که اگر کودک در حال نگاه کردن به بازتاب خود در یک آینه است و شما ناگهان پشت تصویر او ظاهر شوید، به احتمال زیاد برمی‌گردد و به جای اینکه فکر کند شما در آینه هستید به دنبال شما در پشت سرش می‌گردد.

همین‌طور یک بازی قایم موشک ساده ممکن است برای کودک کاملاً جذاب باشد. دلیلش این است که او شروع به درک قانون بقای شیء کرده است. قانون بقا یا پایداری شیء یعنی اینکه شیئی که او نمی‌تواند ببیند هنوز هم می‌تواند وجود داشته باشد، بنابراین او بازی‌هایی را که در آن افراد یا اشیا ظاهر و ناپدید می‌شوند دوست دارد. همچنین به این دلیل که کودک شما حالا می‌تواند پشت خود را صاف کند و در حالت نشسته به جلو خم شود، بنابراین می‌تواند در طول این بازی‌ها و بازی‌های دیگر، مدت طولانی‌تری را بنشیند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط