هشت سال و هفت ماه: بهداشت و تمیز ماندن

این هفته آخرین هفته از هشت سال و هفت ماهگی کودک شماست. از هفتهٔ دیگر او یک کودک هشت سال و هشت ماهه خواهد بود. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک هشت سال و هفت ماهه مثل رعایت بهداشت و تمیزی آشنا شوید.

بهداشت و تمیز ماندن

کودکان به طور قطع اکنون می‌توانند خودشان دوش بگیرند یا حمام کنند، اما ممکن است هنوز در چند مورد خودتان درگیر شوید. نشان دهید که واقعاً چقدر شامپو، نرم‌کننده یا شامپو بدن نیاز دارد، چون بچه‌ها معمولاً نیازشان را بیش از حد لازم تخمین می‌زنند و زمان دوش گرفتن را برای اطمینان از طولانی نبودن آن مشخص کنید، چون بعضی از بچه‌ها ذوق‌زده می‌شوند و آب را هدر می‌دهند.

در این سن، عرق معمولاً بوی کمی دارد، اما با بزرگ‌تر شدن فرزندتان امکان بو دادن بدن وجود دارد. استفاده از دئودورانت بی‌خطر است. اما در حالت ایده‌آل بهتر است دئودورانتش بدون ماده‌ٔ ضدتعریق باشد، تا بچه‌ٔ شما همچنان برای خنک شدن بدنش عرق کند. همچنین به او یک ناخن‌گیر مخصوص کودکان بدهید. ممکن است لازم باشد در کوتاه کردن ناخن‌های دست غالب فرزندتان کمک کنید. مثلاً اگر راست دست باشد، برای کوتاه کردن ناخن‌های دست راستش به کمک نیاز دارد.

دخترها ممکن است بخواهند موی پاهای خود را بتراشند یا ابروهایشان را بردارند. در این مورد تصمیم با شماست، اما به این نکته اشاره کنید که وقتی این کار را شروع کردند، باید آن را به طور منظم انجام دهند. اگر با این کار موافق نیستید تعیین محدودیت و گفتن «تو هنوز یه کم کوچیکی» هیچ ایرادی ندارد.

استدلالی وجود دارد که معتقد است دخترها هرچه دیرتر از این روش‌ها روی ظاهر خود تمرکز کنند، احتمال انتقاد و ایرادگیری از ظاهر خودشان کمتر می‌شود. او ممکن است شکایت کند که همهٔ دوستانش این کارها را انجام می‌دهند، اما این فرصت خوبی است تا به او بفهمانید که همیشه نیازی به تقلید موبه‌مو از همسالانش ندارد. به علاوه، بعید است که در این سن تمام دوستانش اصلاح کنند و ابروهایشان را بردارند!

اگر پسر شما به هر دلیلی ختنه نشده است، حتماً باید روش صحیح تمیز نگه داشتن پوست ختنه‌گاه آلت تناسلی را بداند. به عنوان مثال، مطمئن شوید که کودک شما می‌داند باید لباس زیرش را هر روز عوض کند. البته این کار را تمام کودکان باید انجام دهند؛ هرچند به نظر بدیهی می‌آید، اما بعضی از بچه‌ها فکر نمی‌کنند باید این کار را انجام دهند.

نکتهٔ والدین: بغل کردن و در آغوش گرفتن کودک

در آغوش گرفتن برای بچه‌ها خوب است، حتی بعد از اعتراض آنها مبنی بر این که «بابا من دیگه بزرگ شدم»! اگرچه ممکن است به دلیل بزرگ‌تر شدن فرزندتان برای راحت بغل کردنش مثل قبلاً، فرصت‌های در آغوش گرفتن کمتر و دورتر به نظر برسند اما روش‌هایی برای بغل کردن هر روز او وجود دارد.

بعضی از خانواده‌ها بغلی کوتاه را به بخشی از روتین صبح‌به‌خیر و شب‌به‌خیر گفتن تبدیل می‌کنند. به خصوص بچه‌هایی که در برابر تماس بدنی مقاومت می‌کنند، اغلب وقتی هنوز کاملاً بیدار نشده‌اند یا خواب‌آلوده هستند نسبت به آغوش پذیراتر هستند.

همچنین سعی کنید در آغوش گرفتن را در اظهار شکرگزاری یا تبریک گفتن بگنجانید. آغوش پس از مؤاخذه‌ها و نکوهش هم روش خوبی برای برگشتن به حالت معمول است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط