هشت سالگی: غذا خوردن شهودی

کودک هشت سالهٔ شما در حال گذراندن ماه اول از هشت سالگی‌اش است. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک هشت ساله و کلاس سومی آشنا خواهید شد.

غذا خوردن شهودی

بیشتر بچه‌ها اگر به حال خود رها شوند، اصطلاحاً شهودی غذا می‌خورند، یعنی وقتی گرسنه هستند غذا می‌خورند و وقتی سیر می‌شوند، دست از خوردن غذا می‌کشند و آنها هرگز حریص و پرخور نمی‌شوند.

آنها سه وعده به علاوه‌ٔ چند میان‌وعده می‌خورند اما اضافه ‌وزن پیدا نمی‌کنند. مقداری از غذایی را که برایشان سرو شده است می‌خورند و در نهایت در طول یک هفته، رژیم غذایی کاملاً متعادلی را که شامل شیرینی و چربی در حد اعتدال است، خورده‌اند.

برای جلوگیری از بر هم زدن عادت‌های غذایی ذاتاً سالم بچه‌ها، با تهیه‌ٔ غذاهای متنوع در وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها شروع کنید. لازم نیست خوردنی‌های خاصی حتی مثل چیپس را به شدت ممنوع کنید، چون قدغن کردن معمولاً به جذابیت آنها می‌افزاید.

به همین ترتیب، بیشتر متخصصان تغذیه طرفدار کنترل سفت و سخت مقدار غذا نیستند. هنگامی که به کودک اجازه داده می‌شود فقط «این‌قدر» از یک غذا یا خوردنی را بخورد، ممکن است دزدکی غذا بخورد یا وقتی شما نیستید، پرخوری کند.

گزینه‌های غذایی مقوی در خانه داشته باشید و بگذارید فرزندتان شما را در حین خوردن این مواد غذایی ببیند. از استفاده از غذا به عنوان پاداش رفتار خوب یا عملکرد تحصیلی خوب یا برای مجازات خودداری کنید. غذا باید چیزی خنثی باشد که مردم اول برای سوخت و انرژی و دوم برای لذت می‌خورند و نباید رشته‌های عاطفی دیگری به آن متصل باشد.

نکتهٔ والدین: زمانی برای خودتان

زمان مربوط به خانواده مهم است، اما زمان مخصوص یک بزرگسال نیز مهم است. گذراندن اوقاتی دور از بچه‌ها، چه با همسرتان و چه با خودتان تنها، برای سلامت روان همه‌ٔ خانواده حیاتی است.

چیزی که بسیاری از والدین متوجهش نیستند این است که با این کار آنها کودک خود را از هیچ چیزی محروم نمی‌کنند. اوقات فراغت بزرگسالان به نفع کودک نیز هست. این فرصتی برای تجدید نیروی شما و فرصتی برای فرزندتان به منظور به عهده گرفتن مسئولیت سرگرم کردن خودش است.

فرزند شما همچنین می‌آموزد که او مرکز جهان نیست و بزرگسالان متفاوت از بچه‌ها هستند و نیازها، امتیازات و برنامه‌های خاص خود را دارند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط