شش سال و چهار ماه: قدرت انتخاب

کودکتان حالا شش سال و چهار ماهه شده است. در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک شش سال و چهار ماهه آشنا شوید.

قدرت انتخاب

انتخاب کردن می‌تواند برای شش ساله‌ها سخت باشد. اگرچه دادن کنترل بیشتر به آنها در حال حاضر کار خیلی خوبی است، اما او هنوز هم بیش از آنچه شما تصور می‌کنید به راهنمایی نیاز دارد. مشکل این است که انتخاب‌های بسیار زیادی وجود دارد و او از احتمالات کاملاً آگاه است.

فرض کنیم شما از او می‌خواهید یک میان‌وعده را انتخاب کند. آسان است دیگر، نه؟ خوب، ممکن است کلی گزینه‌های مختلف داشته باشید. آیا او باید کلوچه‌‌های محبوبش را بردارد یا چیز جدیدی را امتحان کند؟ و اگر انتخاب اشتباهی انجام دهد، سرخورده خواهد شد؟

کمی به نحوه‌ٔ تصمیم‌گیری خودتان فکر کنید. شما باید شرایط، نیازهای خود، نیازهای دیگران و اینکه گزینه‌ها چه هستند را ارزیابی کنید. وقتی کنترل اندکی روی زندگی خود دارید، هر انتخابی می‌تواند یک مسئله‌ٔ بزرگ به نظر برسد. شما در این کار تمرین زیادی داشته‌اید اما انتخاب کردن برای کودکتان هنوز دشوار است. به همین دلیل، به نظر می‌رسد بچه‌ها گاهی اوقات انگار با بلاتکلیفی فلج می‌شوند.

تا جایی که می‌توانید از مداخله کردن و انتخاب به جای او خودداری کنید. گزینه‌ها را محدود کنید تا کمتر تحت فشار قرار گیرد. همچنین می‌توانید با یاد دادن غربال کردن گزینه‌ها به او کمک کنید. همدلی داشته باشید مثلاً بگویید: «من می‌دونم که انتخاب کردن می‌تونه سخت باشه. امروز می‌خوای خوراکی محبوبت رو انتخاب کنی یا چیز جدیدی امتحان کنی؟» سپس بگذارید با تصمیماتی که می‌گیرد کنار بیاید. این کمک می‌کند در انتخابی که کرده است تردید نکند و نخواهد کار را از اول شروع کند، یعنی چیزی که می‌تواند برای همه کلافه‌کننده باشد.

در مورد فشار همسالان بدانید.

نکتهٔ والدین: درک احساسات کودک

چیزهای کوچکی که می‌گویید می‌تواند به فرزندتان کمک کند وقتی ناراحت است بداند که شما پریشانی او را درک می‌کنید. سعی کنید از عبارت‌هایی مانند «حتماً خیلی ناراحتی که ال‌آی داره برمی‌گرده خونه‌شون»! استفاده کنید، یا «می‌دونم، خیلی ناراحت‌کننده‌س وقتی برنامه‌ای به خاطر بارون لغو می‌شه»! حتی گفتن «غمگین به نظر میای»! می‌تواند دعوتی برای بیان احساسات مختلف دیگر کودکتان باشد.

در مورد آموزش مهربانی به کودک بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط