سه سال و ۱۰ ماه: درس‌های هنری

فرزند شما حالا سه سال و ۱۰ ماهه شده است و در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک سه سال و ۱۰ ماهه آشنا خواهید شد.

درس‌‌های هنری

بیشتر بچه‌ها نقاشی، کاردستی و کارهای هنری را دوست دارند. اما برای کمک به فرزندتان در بهره بردن از تمرینات هنری‌اش چه کار کنید؟ برخی موارد زیر می‌تواند به شما در این مورد کمک کند:

  • کارش را هدایت نکنید و سعی نکنید به او یاد بدهید که یک چیز خاص را چگونه ترسیم کند. فقط ابزارهای کار را به او بدهید و سپس به کناری بروید.
  • روی میز محل کارش مقداری روزنامه پهن کنید یا یک سفره یا پارچه روی زمین بیندازید و بگذارید تا حدی معقولی کثیف‌کاری کند، چون این چیزی است که او باید کنترل کاملی روی آن داشته باشد.
  • بگذارید تکنیک‌های جدید را کشف کند. او ممکن است با یک گیره‌ٔ کاغذ رنگ را روی کاغذ بزند یا گل رس را با چسب به یک تکه کاغذ بچسباند.
  • وقتی تصویر نامشخصی خلق می‌کند، به جای پرسیدن «اون چیه؟» در مورد رنگ آن یا برجستگی یک خط اظهارنظر کنید و او را تشویق کنید تا در موردش اطلاعات بیشتری به شما بدهد.
  • از فرزندتان بپرسید که چه چیزی را در هنر دوست دارد. ممکن است چیزی غیرمنتظره بشنوید، مانند «زرد منو خوشحال می‌کنه».
  • از فرزندتان بپرسید که آیا می‌خواهد اسم تصویری را که کشیده است برایش روی کاغذ بنویسید؟ یا ببینید می‌تواند داستانی راجع به آن برای شما تعریف کند.
  • آثار هنری‌اش را در جایی جلوی چشم به نمایش بگذارید تا به فرزندتان نشان دهید که برای آنها ارزش قائلید.
  • بعضی از بچه‌ها ممکن است نتوانند مدت زمان لازم برای نقاشی کشیدن را یک‌جا بنشینند. آنها را مجبور نکنید، بلکه یک روز دیگر دوباره و با موادی دیگر از آنها دعوت کنید. ممکن است برانگیختن علاقه‌ٔ او فقط با یافتن مواد و وسایل مناسب ارتباط داشته باشد.

در مورد تشویق کودک هنرمند بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: مرتب کردن وسایل

اگر می‌بینید که در پایان هر روز مجبورید مدتی طولانی را صرف مرتب کردن لگوها، ماشین‌ها، توپ‌ها و عروسک‌ها و گذاشتن آنها در سطل‌های مخصوص خودشان کنید، دست نگه دارید و این کار را نکنید!

بچه‌های سه ساله هنوز عمیقاً درگیر بازی «همه چیز را بیرون بریز» هستند و فردا صبح دوباره همین آشفتگی را خواهید داشت. پس بهتر است هر بار انواع کمتری از اسباب‌بازی‌ها را دم دستش بگذارید، تا جمع کردن و مرتب کردن آنها راحت‌تر باشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط