کودکم چه موقع درست و مؤدبانه غذا خوردن را یاد می‌گیرد؟

کودکم چه موقع درست و مؤدبانه غذا خوردن را یاد می‌گیرد؟

رفتار متمدن و مبادی آداب هنگام غذا خوردن پتانسیل ظاهر شدن در حدود دو سالگی را دارند اما آنها به تدریج ایجاد می‌شوند و اگر نتیجه می‌خواهید، باید این نوع رفتار را مدام تشویق کنید.

بازی با غذا، از جمله پرتاب غذا، چیزی است که هر کودک شیرخوار و نوپایی تا حدودی درگیر آن می‌شود. این بخشی از یادگیری نحوه‌ٔ تغذیه‌ٔ خود است. کودکان شیرخوار از دیدن این تصویر که وقتی چیزی را می‌اندازند ناپدید می‌شود و وقتی شما آن را برای آنها برمی‌دارید دوباره ظاهر می‌شود، لذت زیادی می‌برند. این در واقع یک مهارت تکاملی مهم است. کودک شما در حال یادگیری مفهوم ماندگاری شیء است، یعنی این موضوع که حتی اگر شیئی خارج از دید باشد، همچنان وجود دارد.

بازی با غذا به کنجکاوی نیز ارتباط دارد. یک وعده‌ٔ غذایی معمولی، سبدی متنوع از طعم‌ها، بافت‌ها، دماها و رنگ‌های مختلف است.

شاید دانستن این‌که چنین چیزهایی برای کودکان جنبهٔ آموزشی دارند خنده‌دار باشد، اما دانستن و آگاهی نسبت به این نکات ممکن است بازی کردن کودک با غذا را برای چند هفته بیشتر برایتان قابل تحمل کند، اما شما حق تعیین محدودیت را هم دارید، به ویژه هنگامی که کودکتان به دومین سالگرد تولد خود نزدیک می‌شود. در همه‌ٔ سن‌ها تحمل خرابکاری‌های تصادفی و کمی آزمایشگری به جاست، اما نیازی نیست اجازه دهید کودک شما به خاطر داشتن فرصت خرابکاری، ریخت و پاش و کثیف‌کاری بزرگی ایجاد کند.

برای کمک به کنترل اشتیاق فرزندتان برای بازی با غذا، به محض پایان غذا خوردنش، غذا را بردارید. اگر می‌خواهید تا وقتی بقیه‌ٔ اعضای خانواده غذایشان را تمام می‌کنند پشت میز نشسته باشد، به او یک اسباب‌بازی بدهید تا مشغول بماند.

تحسین کردن و یادآوری‌های ملایم نیز کلیدی است. به کودک خود یادآوری کنید که غذا برای خوردن است، نه پرتاب نکردن و این‌که باید از قاشق استفاده کند، نه از انگشتانش.

وقتی درخواست‌های شما را انجام می‌دهد یا یک وعده‌ٔ غذایی را بدون فاجعه درست کردن پشت سر می‌گذارد، حتماً او را از کار خوبی که انجام داده، مطلع کنید. تا آنجا که می‌توانید با مصادیق مشخص توضیح دهید و مثلاً بگویید: «از این‌که موقع شام روی صندلیت نشستی ممنونم» یا «چه کار خوبی کردی که امشب با قاشقت غذا خوردی».

و فراموش نکنید که خودتان الگوی خوبی ارائه دهید. اگر می‌خواهید فرزندتان آداب مناسب غذا خوردن را رعایت کند، همه‌ٔ دیگر افراد حاضر در سر میز نیز باید این کار را انجام دهند. اگر فرزند نببیند که رفتار خوب هنگام غذا خوردن چیست، درس‌ها و پیام‌های شما هرگز به او نمی‌رسد.

 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید