کودک از چه سنی دیگر شب‌ها از خواب بیدار نمی‌شود؟

کودک از چه سنی دیگر شب‌ها از خواب بیدار نمی‌شود؟

تقریبا همهٔ کودکان از شش ماهگی قادرند در طول شب‌ بخوابند، اما این‌که از چه زمانی این کار را می‌کنند بسته به هر کودک متفاوت است.

برخی کودکان حتی از سه ماهگی هم می‌توانند شش تا هشت ساعت متوالی بخوابند و دیگر بچه‌ها تا ۱۲ ماهگی به این مقدار نمی‌خوابند. اما بیشتر کودکان حدود ۷۰ درصد، وقتی به ۹ ماهگی می‌رسند در طول شب می‌خوابند. «خوابیدن در طول شب» به معنای خوابیدن برای ۸ تا ۱۲ ساعت بدون نیاز به تغذیه شدن است.

شاید شما هم شنیده باشید کودکانی که جثهٔ بزرگ‌تری دارند و کودکانی که مواد غذایی کمکی می‌خورند بهتر می‌خوابند اما این حقیقت ندارد. توانایی کودکتان برای خوابیدن در طول شب به سن او ارتباط دارد نه سایز بدن یا رژیم غذایی‌اش.

هیچ پژوهشی وجود ندارد که این ادعا را که «اضافه کردن حریرهٔ برنج به شیشه‌شیر شب کودک به خوابیدن بهتر یا طولانی‌تر او کمک می‌کند» تأیید کند. این کار خطر خفگی ایجاد می‌کنند و اضافه کردن زودهنگام مواد غذایی جامد به برنامهٔ غذایی کودک ممکن است او را از مواد مغذی موجود در شیر مادر یا شیر خشک محروم کند. 

و درست مثل بزرگسالان، برای یک کودک هم کاملاً طبیعی است که چند بار در طول شب بیدار شود، بدنش را کش و قوسی بدهد یا یک نفس عمیق بکشد. اما شما می‌توانید به کودکتان کمک کنید که یاد بگیرد دوباره خود را بخواباند.

از چهار ماهگی کودک را خواب‌آلوده اما بیدار، در رختخوابش بگذارید. این کار کمک می‌کند که او برای خوابیدن به شما وابسته نشود و وقتی شب‌ها بیدار می‌شود راحت‌تر بتواند دوباره به خواب برگردد. 

در مورد آموزش خواب به کودکان بیشتر و کامل بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید