خشکی واژن بعد از یائسگی را چطور درمان کنیم؟

خشکی واژن بعد از یائسگی را چطور درمان کنیم؟

خشکی واژن می‌تواند برای بسیاری از زنان یائسه مشکل‌ساز شود. این علامت نشانهٔ روشنی از سندرم تناسلی-ادراری یائسگی است که به عنوان واژینیت آتروفیک یا آتروفی واژن نیز شناخته می‌شود. در این وضعیت، بافت‌های واژن نازک‌تر و به راحتی تحریک می‌شوند. آتروفی واژن ناشی از کاهش طبیعی سطح استروژن بدن در طول یائسگی است. برای درمان خشکی واژن و رفع دردناک بودن رابطهٔ جنسی مرتبط با سندرم تناسلی-ادراری یائسگی، پزشک ممکن است اقدامات زیر را توصیه کند:

  • مرطوب‌کننده‌های واژن (K-Y Liquibeads، Replens): این مرطوب‌کننده‌ها هر چند روز یک بار برای مرطوب کردن و حفظ سلامت بافت‌های واژن استفاده می‌شوند.
  • روان‌کننده‌های واژینال (Astroglide، Jo، Sliquid): آنها در زمان فعالیت جنسی برای کاهش درد حین رابطهٔ جنسی استفاده می‌شوند.
  • یک کرم، قرص یا حلقهٔ واژینال با دز پایین استروژن برای تقویت مجدد بافت‌های واژن: حتی اگر از قرص‌ یا چسب‌ هورمون‌درمانی سیستمیک استفاده می‌کنید، در صورت تداوم خشکی واژن و علائم مرتبط، پزشک ممکن است استروژن واژینال با دز پایین را نیز توصیه کند. اگر قبلاً سرطان پستان داشته‌اید، با پزشک در مورد خطرهای استروژن‌درمانی واژینال صحبت کنید.
  • اوسپمیفن (Osphena): اوسپمیفن یک داروی تعدیل‌کنندهٔ انتخابی گیرندهٔ استروژن (SERM) خوراکی است که برای درمان رابطهٔ جنسی دردناک مرتبط با آتروفی واژن استفاده می‌شود. این دارو برای زنانی که سرطان پستان داشته‌اند یا ریسک بالای این سرطان را دارند، توصیه نمی‌شود.
  • دی‌هیدرواپی آندروسترون (DHEA): یک شیاف واژینال شبانه است که ممکن است درد حین رابطهٔ جنسی در زنان یائسه را کاهش دهد.

همچنین، فعالیت جنسی منظم یا تحریک منظم واژن، با یا بدون شریک جنسی، به حفظ بافت سالم واژن در زنان یائسه کمک می‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید