چگونه قشقرق به پا کردن کودک را در یک مکان‌ عمومی کنترل کنیم؟

چگونه قشقرق به پا کردن کودک را در یک مکان‌ عمومی کنترل کنیم؟

تمام کودکان نوپا اوقات تلخی و قشقرق‌هایی دارند که گاهی در مکان‌های عمومی هم اتفاق می‌افتد. هر قدر هم که مردم شما را بد نگاه کنند، باز هم فرزندتان شرمساری احتمالی شما را درک نخواهد کرد. بنابراین، اول از همه به خودتان یادآور شوید که او الم‌شنگه‌های جلوی مردم را برای تحقیر کردن شما به پا نمی‌کند و این رفتارش هرگز به معنای آن نیست که شما پدر یا مادر بدی هستید، بلکه فقط تنها به است معناست که شما والد یک کودک نوپا هستید! کار مهم دوم این است که آرام بمانید، چون برخلاف کودک برآشفته و خشمگینتان، شما توانایی کنترل احساسات خود و برگرداندن صلح و آرامش را دارید، این‌طور نیست؟

شما نمی‌توانید با بلند کردن صدای خود یا تهدید کردن، یک کودک نوپا را به حالت طبیعی و نرمال برگردانید. عصبانی شدن شما تنها باعث تشدید ناراحتی او خواهد شد و اگر فرزندتان را به دلیل الم‌شنگه به پا کردن تنبیه کنید، او ممکن است کم‌کم سعی کند خشم و ناراحتی‌اش را توی دل کوچکش نگه دارد که این کاری بسیار مخرب و ناسالم است.

جنجال و الم‌شنگه‌ها اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که کودکان خردسال احساساتی قوی و پرشور دارند که نمی‌دانند چگونه آن را کنترل کنند. این جنجال‌ها می‌تواند برای خود کودک ترسناک باشد، زیرا او از کنترل خود خارج شده است و مادر یا پدر بودن، یعنی ایجاد یک تعادل میان دوران کودکی بچه‌‌ها که سرشار از بی‌خیالی، بی‌مسئولیتی و پر از مراقبت تمام‌وقت والدینشان است. حالا که این موضوع را می‌دانیم بیایید ببینیم بهترین کاری که برخی از کارهایی می‌توانید بکنید چیست؟

به خاطر داشته باشید که کودکان هنگام گرسنگی یا خستگی احتمال بیشتری برای از دست دادن کنترل خود دارند. بنابراین، اگر مثلاً می‌خواهید به خریدی طولانی بروید، مطمئن شوید که کودکتان از قبل غذایش را خورده و خوب استراحت کرده است. همچنین شاید مفید باشد که قبل از رسیدن به فروشگاه قانون‌هایی را مشخص کنید. اگر احتمال دارد که فرزندتان برای خرید یک اسباب‌بازی جدید چانه بزند، می‌توانید پیشاپیش و با روش همیشگی خودتان که برای کودک قابل فهم است به او توضیح دهید که تنها برای خرید مواد غذایی به فروشگاه می‌روید.

کلافگی و بی‌طاقتی نیز یکی از محرک‌های اصلی بیشتر قشقرق‌های بچه‌ها هستند. اگر می‌دانید فرزندتان هنگام مراجعه به مرکز خرید اصرار خواهد کرد که قسمت اسباب‌بازی‌ها را ببیند، مطمئن شوید که برای انجام این کار وقت دارید، وگرنه به طور کل در مورد رفتن به این خرید تجدید نظر کنید. یادمان باشد فکر کردن به واکنش‌های احتمالی کودکان، سنجیدن عواقب هر کار و رفتار با بچه‌هایمان و جایگزین‌های موجود به عنوان راه‌حل، هرگز به معنای «تسلیم شدن» در برابر کودک نیست، بلکه به معنای خردمندی پدر و مادر است.

البته مقاومت و قاطعیت نیز مهم است. برای مثال، اگر فرزندتان شروع به جیغ کشیدن می‌کند چون بدون توقف از جلوی قفسه‌ٔ آب‌نبات‌ها رد شدید، هیچ‌وقت فقط برای آرام کردن او به آنجا برنگردید. به جایش، قاطعانه ولی مهربان بگویید که او باید بهانه‌گیری و اوقات تلخی را تمام کند. اگر به آن ادامه داد، وقت آن است که از قدرتمندترین سلاح خود در خروج استفاده کنید و این کار سخت را به عنوان پایان یک رفتار نادرست به کودکتان یاد بدهید! حتی اگر وسط یک خرید مهم هستید، همیشه می‌توانید کودک خود را به سرعت از فروشگاه بیرون ببرید. اگر فرزندتان به جیغ و داد ادامه داد، او را به خانه یا حداقل خارج از مرکز خرید ببرید.

پس از فروکش کردن قشقرق نیز حتماً کودک را در آغوشتان بگیرید و به او اطمینان خاطر و قوت قلب بدهید. مطمئن باشید وقتی بزرگ‌تر شود، روش‌های بهتری برای بیان خواست و نظر خود یاد می‌گیرد، تا آن موقع صبور باشید و در مورد رفتار کودکان نوپا مطالعه کنید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر، حتماً مطلب راه‌حل‌های برخورد با اوقات تلخی بچه‌ها را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید