چگونه بفهمم کودکم نیاز به ارزیابی تکاملی دارد؟

چگونه بفهمم کودکم نیاز به ارزیابی تکاملی دارد؟

کودکان با سرعت‌های گوناگونی رشد می‌کنند. ممکن است کودکی در ۱۰ یا ۱۱ ماهگی راه برود، درحالی‌که برای کودکان دیگر این کار تا ۱۶ یا ۱۷ ماهگی طول بکشد. حتی اگر فرزند شما چند ماه عقب‌تر از متوسط کودکان است، خیلی نگران نباشید. اما اگر واقعاً مشکوکید که مشکلی وجود دارد، موضوع را با پزشک کودک مطرح کنید. والدین اغلب اولین کسانی هستند که متوجه تأخیرهای تکاملی می‌شوند، زیرا فرزندان خود را بهتر از هر کسی می‌شناسند.

البته پزشک متخصص اطفال در هر ویزیت چک‌آپ، سلامت کودک به صورت غیررسمی بر رشد کودکتان نظارت خواهد کرد. اگر او متوجه شود که فرزندتان در زمینه‌ای،‌ از هم‌سن‌های خود به میزان قابل توجهی عقب مانده، ممکن است شما را برای ارزیابی به یک متخصص ارزیابی تکاملی ارجاع دهد. اما پزشک در هر ملاقات فقط چند دقیقه با کودک وقت می‌گذراند و بنابراین، به سادگی ممکن است مشکلات ظریف‌تر را نبیند. اگر درباره‌ٔ مسئله‌ٔ خاصی مثلاً گفتار یا مهارت‌های حرکتی فرزندتان نگران هستید و پزشک به چیزی اشاره نکرده است، موضوع را مطرح و سؤال کنید که آیا بررسی بیشتر لازم است یا نه؟

اگر هم مهدکودک یا پیش‌دبستانی فرزندتان پرسنل آموزش‌دیده در مراحل اولیه‌ٔ رشد کودک دارد، معلم یا مربی آنجا نیز ممکن است در صورت دیدن علائم هشداردهنده‌ٔ تأخیر، به شما توصیه کند فرزند خود را برای ارزیابی پیش متخصص ببرید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید