چطور به کودک یاد بدهید از لیوان آب بخورد؟

چطور به کودک یاد بدهید از لیوان آب بخورد؟

چگونه می‌توانم مهارت نوشیدن کودک نوپا را بهتر کنم، بدون این‌که لازم باشد دائم دنبالش بروم و مایعاتی را که روی زمین ریخته است تمیز کنم؟ این سؤال بسیاری از والدین است. اما پاسخ چیست؟

تمیز کردن کثیف‌کاری‌ها بخشی از فرایند بزرگ کردن کودکان است، بنابراین احتمالاً بهترین توصیه این است که مطمئن شوید کودک نوپای شما نوشیدن یا خوردن را روی سطوحی انجام می‌دهد که به راحتی پاک می‌شوند، مثلاً روی صندلی پایه‌بلند غذاخوری‌اش که خودش یک سینی یا میز دارد یا میز آشپزخانه و مطمئناً بهتر است لیوان آب‌میوه یا شیر را روی فرش‌، تختخواب یا جایی که می‌دانید تمیز کردنش سخت خواهد بود به دست کودکتان ندهید.

همهٔ والدین هم از لیوان مخصوص کودک، یعنی لیوان دردار و نی‌دار استفاده نمی‌کنند و تعداد بسیار کمی از کودکان نوپا می‌توانند بدون ریختن مقداری یا همه‌ٔ نوشیدنی، از لیوان‌های معمولی استفاده کنند. بنابراین وقتی کودکتان می‌خواهد با لیوان معمولی بنوشد، به او کمک کنید. اگر دوست دارد خودش لیوان را نگه دارد، او را ترغیب کنید از هر دو دستش استفاده کند، به او کمک کنید تا آن را بردارد و بعد دستتان را برای گرفتن آن آماده نگه دارید یا وقتی از آن نوشید کمکش کنید آن را روی میز بگذارد.

اگر کودکتان خیلی مشتاق است که همهٔ این کارها را خودش به تنهایی انجام دهد یا اگر احساس می‌کنید که بیشتر برای تمرین می‌نوشد تا آب خوردن و نیازش به آب، از یک لیوان کوچک و باریک پلاستیکی استفاده کنید و مقدار کمی مایع، یعنی نه با بیشتر از یک سانتی‌متر عمق، مایع را داخل آن بریزید. شاید لازم باشد به او نشان دهید که چگونه لیوان را به اندازهٔ کافی کج کند تا مقداری از آن را در دهانش بریزد. با این کار حداقل چیز زیادی برای ریختن وجود ندارد و اگر به جای آب‌میوه به او آب بدهید، ریختن آن هم مشکلی نخواهد بود و راحت پاک می‌شود.

در مورد نوشیدن آب‌میوه در کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید