آیا می‌توانم لباس‌های کودک را با پودر شست‌وشوی معمولی بشویم؟

آیا می‌توانم لباس‌های کودک را با پودر شست‌وشوی معمولی بشویم؟

به استثنای مواردی که کودک آلرژی یا پوست خیلی حساسی دارد، سن کودک هرچه که باشد شستن لباس‌های او با پودر شست‌وشوی معمولی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

بسیاری از تازه‌والدها متوجه می‌شوند که پودرهای مخصوص شست‌وشوی لباس کودک، لباس‌ها را به اندازهٔ کافی تمیز نمی‌کنند. برخی نیز نمی‌خواهند هزینهٔ اضافی خرید یک محصول جداگانه را بپردازند. اگر تصمیم می‌گیرید از شست‌وشودهندهٔ معمولی استفاده کنید، ‌بهتر است نوع مایع آن را انتخاب کنید. این نوع از شوینده‌ها موقع آبکشی بهتر از لباس پاک می‌شوند، به ویژه اگر آب منطقهٔ محل زندگی شما سنگین است. پودرها معمولاً رسوباتی روی پارچه باقی می‌گذارد که می‌تواند پوست کودک را تحریک کند.

اگر نگرانید که مبادا پوست کودکتان برای شویندهٔ معمولی خیلی حساس باشد، اول آن را امتحان کنید. یکی دو تکه از لباس‌های کودک را به همراه لباس‌های بقیهٔ اعضای خانواده با آن بشویید. اگر وقتی کودک آن لباس‌ها را پوشید مشکلی پیش نیامد، می‌توانید همهٔ لباس‌های کودک را با همان نوع شوینده بشویید. اگر به نظر رسید پوستش تحریک شده است، به ویژه اگر جوش‌های قرمز زده یا ناراحت به نظر می‌رسد یا خارش دارد، شوینده‌ای را امتحان کنید که بدون عطر، بو، رایحه و رنگ باشد. اگر باز هم واکنشی دیدید، زمان آبکشی لباس را دو یا چند برابر کنید یا تا وقتی کودک حداقل یک ساله می‌شود از شویندهٔ مخصوص لباس کودک استفاده کنید، چون هرچند آلرژی به پاک‌کننده‌ٔ لباس‌ نادر است اما گاهی دیده می‌شود.

اگر کودکتان اگزما دارد که علائم آن شامل تکه‌های قرمز، پوسته‌دار و خشک، به ویژه روی صورت و در محل خم شدن آرنج و زانوهاست، از پزشک اطفال کمک بخواهید. پزشک ممکن است برای کودک دارو تجویز کند و برنامه‌ای برای حمام دادن و مراقبت از پوست او توصیه کند. کودکانی که اگزما دارند می‌توانند به ترکیبات لوسیون‌ها و صابون‌ها حساس‌تر باشند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید