آیا مصرف زیاد آب‌میوه می‌تواند باعث اسهال کودک شود؟

آیا مصرف زیاد آب‌میوه می‌تواند باعث اسهال کودک شود؟

بله‌، مصرف زیاد آب‌میوه می‌تواند باعث اسهال شود. دلیلش این است که بسیاری از آب‌میوه‌ها حاوی سوربیتول هستند که شکلی غیرقابل هضم از قند است. سطوح بیش از حد سوربیتول باعث می‌شود بدن برای رقیق کردن قند تلاش کند آب را از جریان خون به روده بکشد و این باعث ایجاد مدفوع شل می‌شود و به همین دلیل است که آب آلو بخارا که سوربیتول زیادی دارد، به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند. همچنین آب‌میوه‌های سیب، گلابی، هلو و ‌آلبالو نیز سوربیتول نسبتاً زیادی دارند.

نوشیدن آب‌میوه برای کودکان کمتر از یک سال توصیه نمی‌شود و کارشناسان طب اطفال مصرف آب‌میوه را به بچه‌های بزرگ‌تر از ۱۲ ماه محدود کرده‌اند. آب‌میوهٔ مصرفی کودکان ۱۲ ماهه یا بالاتر را هم به نصف لیوان در روز محدود کنید. بچه‌های چهاز تا شش ساله هم می‌توانند روزانه تا سه چهارم یک لیوان متوسط آب‌میوه بنوشند و بچه‌های هفت ساله و بالاتر تا یک لیوان در روز. مصرف آب‌میوه‌ٔ زیاد، علاوه بر ایجاد ناراحتی معده می‌تواند اشتهای بچه‌ها را برای غذاهای سالم‌تر از بین ببرد و باعث پوسیدگی دندان شود.

کودک شما در هر روز به دو وعده میوه نیاز دارد. اگر یکی از این وعده‌ها یک لیوان آب‌میوهٔ خانگی است، مطمئن شوید که وعده‌ٔ دیگر یک تکه میوه‌ٔ تازه است که فیبر و مواد مغذی دیگری را نیز دارد. رقیق کردن آب‌میوه با آب هم روش مناسبی برای اطمینان از زیاد نبودن مصرف آب‌میوه‌ است، اما بین وعده‌های غذایی، یعنی زمانی که بیشتر امکان سوءمصرف آب‌میوه وجود دارد، به جای آب‌میوه به کودکتان آب بدهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید