آیا طبیعی است که کودک سه سالهٔ شما نخواهد هدایای نقدی تولدش را خرج کند؟

آیا طبیعی است که کودک سه سالهٔ شما نخواهد هدایای نقدی تولدش را خرج کند؟

شاید برای شما هم پیش بیاید که در جشن تولد سه سالگی کودکتان، او از طرف دیگران پول به عنوان هدیه دریافت کند و بعد از حتی گذشت چند روز هم ببینید که نمی‌خواهد پول‌هایی را که به عنوان کادو گرفته است خرج کند؟ بعد پیش خودتان فکر می‌کنید، آیا این طبیعی است؟

بله، کاملاً طبیعی است. در سه سالگی، کودکان نمی‌دانند پول برای چیست و نمی‌توان انتظار داشت که بدانند چگونه از آن استفاده کنند. فرزند شما ممکن است صرفاً احساس لمس سکه یا اسکناس در دستش را دوست داشته باشد. ممکن است دوست داشته باشد پول را «جمع‌آوری کند»، همان‌طور که دوست دارد سنگ‌های قشنگ را جمع کند یا حتی ممکن است بفهمد که پول مهم است و بنابراین می‌خواهد آن را نگه دارد.

می‌توانید از این موقعیت به عنوان فرصتی برای نشان دادن کارهایی که مردم با پول انجام می‌دهند، استفاده کنید. او را به سوپرمارکت ببرید و توضیح دهید که مردم چگونه از پول برای خرید چیزها استفاده می‌کنند. بگویید: «این پول متعلق به توئه، بیا ببینیم باهش چی می‌تونی بخری». اجازه دهید به شما نشان دهد که چه چیزی علاقه‌اش را جلب می‌کند. یک مداد؟ یک جعبه بیسکویت به شکل حیوانات؟ این یک درس عملی عالی است که حتی کودک سه ساله نیز می‌تواند درک کند.

اگر فرزند شما علاقه‌ای به خرج کردن پول خود ندارد، می‌توانید قلک را به او معرفی کنید. به او بگویید: «این پول متعلق به توئه. ما اون رو توی قلک می‌ذاریم و تا روز عید به پول قلک دست نمی‌زنیم». در سن سه سالگی، فرزند شما می‌تواند به خاطر بسپارد که در آن روز می‌تواند مقداری از پول داخل قلک خود را برای کاری سرگرم‌کننده استفاده کند. تعطیلات یا روز تولدی را انتخاب کنید که فرزندتان به راحتی به خاطر بسپارد. وقتی آن روز فرا می‌رسد، او را تشویق کنید تا از بخشی از پول، نه همۀ آن، استفاده کند؛ به این ترتیب یاد می‌گیرد که برای گردش‌های بیشتر در آینده پول پس‌انداز کند.

این سن همچنین سنی عالی برای معرفی ایدۀ خیریه به شیوه‌ای بسیار ساده است. به فرزند خود پیشنهاد دهید که بخشی از پول را به کسی بدهد که واقعاً به آن نیاز دارد. این کار می‌تواند به سادگی انداختن چند سکه در جعبۀ کمک‌های خیریه هنگام خرید در یک فروشگاه زنجیره‌ای باشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید